Az óra célja:

  • elképzelést alkotni az orosz népi női viseletről;
  • fejleszteni a képzelőerőt, a dekorációkészítés és a csoportmunka képességét;
  • felkelti az érdeklődést az orosz kultúra és hagyományai iránt.

AZ ÓRÁK ALATT

1. Köszöntés.

2. Hozzászólás tárgya.

3. Zenei epigráf - az "Orosz szépség" című dal töredéke.

4. Irodalmi epigráf (O. Ostrovskaya „orosz kosztüm” verse).

Fontos borsó, „galamb lélek”
Régóta lánynak hívják.
Nehéz munkában a hát meghajlott ...
De elment a buliba
Csodálatos paraszti ruhában
Hol van az egész minta az álomról és a reményről?
A nyakat gyöngyökkel, monistákkal díszítették;
Gyöngyök, korallok, arany borostyán.
Minden értékes fejdísz -
Varrás gyöngyökkel és aranyveréssel:
Kika, szarka - fiatal nő ruhája;
Kosnik, korona - egy lány dekorációja;
Gyűjtemény, povoinik - ruha öregasszonynak.
A legszebb egy fiatal nő ruhája,
Tehát időtlen idők óta Oroszországban őrzik
Példátlan szépségű orosz jelmez.

Srácok, lássuk, miből állt a női jelmez.

- Ez egy ing, egy napruha, egy fejdísz.

Sok művész orosz szépségeket ábrázolt népviseletben.

5. Diavetítés művészek festményeivel (Vrubel, Argunov, K. Makovszkij)

- Hol lehet még népviseletet látni?

Hányan ismerik a női sapkák nevét?

Az orosz népviseletben különös figyelmet fordítottak a női fejdíszre. Ebből ki lehetett deríteni, hogy melyik területről származik, hány éves.

ÜZENET GYERMEKEK:

A lányok viselték

BANDAGE - merev alapon készült szövetcsík fülekkel a szalagok rögzítéséhez

Karika - fa kéregből vagy kartonból kör alakú, szövettel bevonva és gazdagon díszítve.

KOKOSHNIK (Kokosha-csirke) - könnyű karton legyező volt, szövettel bevonva és díszítve. Különféle formájú volt - egyszarvú, kétszarvú, hengeres, nyereg alakú.

A POVOYNIK egy elöl megemelt, hátul a fej melletti kör alakú sapka, melybe szalagokat is varrtak, melyek kétszer tekertek a fej köré. Házas asszonyok hordták.

- Mivel díszítették a fejdíszeket?

Ezek gyöngyök, gyöngyök, gyöngyök, aranyszálak, csipke, fólia, üveg, drágakövek.

6. Diavetítés sapkával.

7. Fiz. perc.

8. Gyakorlati munka csoportokban.

Ma már a dekoráció mesterének kell lennie, i.e. Tervezze meg és díszítse fel a lányt, akit rajzolt egy kokoshnik-kal, saját maga találja ki a dekorációkat, előkészített anyag (gabona, bab, borsó) és egy előre elkészített kokoshnik segítségével. Ragasszuk fel és színezzük ki őket.

Képzőművészeti óra vázlata a 4. osztályban B. M. Nemensky programja szerint "Az emberi szépség képe (női kép)"

Az óra szakaszainak jellemzői

Az óra technológiai térképe

A kokoshnik sémái

Előadás "Az emberi szépség képe"

Letöltés:


Előnézet:

Képzőművészeti óra vázlata 4. osztályban B. M. Nemensky programja szerint

a témán " Az emberi szépség képe (női kép).

A képzőművészet tanára, Ponomareva Elena Gennadievna

MOU 89. számú középiskola, Dzerzsinszkij körzet, Volgograd

  1. osztály: 4
  2. Időpont: 2013.09.26
  3. Tétel: Művészet.
  4. Tantárgy: Az emberi szépség képe (női kép).
  5. Az óra helye a rendszerbenKépzőművészeti óra a 4. osztályban B. M. Nemensky programja szerint. 5. lecke
  6. Az óra típusa: Új ismeretek elsajátításának órája.
  7. A tevékenység céljai: Népviseletes női portré képe.

Nevelési cél: érdeklődés felkeltése Oroszország történelme, kultúrája, művészete iránt

  1. Az óra céljai:

Oktatási: Ismertesse meg a női népviseletet, mutassa be egy női portré képét és K. Makovszkij munkásságát, tanítsa meg a portré ábrázolását, megszilárdítsa a színekkel való munkavégzés készségeit.

Fejlesztés: az esztétikai ízlés, a logikus gondolkodás, a beszéd, a kreatív képzelet és a figyelem fejlődésének elősegítése.

Nevelés: elősegíteni a képzőművészeti órákon az érdeklődés nevelését, a pontosság, barátság nevelését.

Személyes: - megismertetni a hallgatókkal a portré műfaját, az orosz népi női ruhák szépségét;

Meta-tantárgy: - tantárgyak közötti kommunikáció (irodalom, művészet, történelem, zene) megvalósítása;

Tárgy: rajz-portré készítése kokoshnikban.

  1. Az óra felszerelése: Számítógép, projektor, előadás az óra témájában.
  2. Didaktikai eszközök:

a tanárnak -

Képes sor: rajzok, bemutató K. Makovszkij munkáival.

Irodalmi sorozatok: versek - A. S. Puskin "Saltán cár meséje" (részlet), "Fagy, vörös orr" (részlet). .

Zenei sor: orosz népdalok felvétele.

a diák számára– A-3 lap, gouache és ecsetek.

  1. Várható eredmények: a tanulókban a népviseletről, a kultúra tiszteletéről alkotott elképzelés kialakítása, a művészeti anyagokkal való munkavégzés képességének fejlesztése.
  2. Alapfogalmak: Kokoshnik, körtánc, portré.
  1. Az óra szakaszainak jellemzői

Óra témája

Az óra helye a témában

Az emberi szépség képe (női kép)

Ötödik lecke a "Néped művészetének eredete" témában

Az óra típusa

Formák, technikák, módszerek

Kombinált, Új ismeretek elsajátításának lecke, lecke-játék

Frontális, páros munka, egyéni munka, produktív módszerek

Az óra célja

Az óra céljai

Rajzolj egy népi fejdíszes orosz nő portréját K. Makovszkij művei alapján.

Nevelési: A női népviselet bemutatása, a női portré képének és K. Makovszkij munkásságának megismertetése, portréábrázolás megtanítása, a színekkel való munkavégzés készségeinek megszilárdítása.

Fejlesztés: elősegíti az esztétikai ízlés, a logikus gondolkodás, a beszéd, a kreatív képzelet és a figyelem fejlődését.

Nevelési : a képzőművészeti órákon az érdeklődés nevelésének elősegítése, a pontosság, barátság nevelése.

Személyes : - megismertetni a hallgatókkal a portré műfaját, az orosz népi női ruhák szépségét;

  1. - fejleszteni a képzelőerőt, a kreatív képzelőerőt, a grafikai készségeket;
  2. - csepegtesse a gyerekekbe Oroszország történelmének szeretetét
  3. - bemutatni a művészet szerepét egy orosz nő szépségének megértésében;
  4. - megtanulni meghatározni a hangulat és az érzések kifejezőeszközeit a művészetben;
  5. - megismertetni K. Makovszkij munkásságát;

Metasubject : - interdiszciplináris kommunikáció (irodalom, művészet, történelem, zene) megvalósítása;

Tantárgy: hozzon létre egy rajzot - egy portrét egy kokoshnikban.

Becsült eredmény

Tud

Képesnek lenni

Alapfogalmak: Kokoshnik, körtánc, portré, kokoshnik fajták.

Határozza meg a kép helyes kompozícióját,

Készítsen portrét művészeti anyagok felhasználásával.

Határozza meg a bemutatott képek lakóhelyéhez való tartozását!

Kompetenciák / UUD

Pedagógiai technológiák

Felszerelés

oktatási és kognitív, információs, kommunikatív

probléma alapú tanulási módszer, játékmódszer technológia, kollaboratív tanulás

Számítógép, projektor, előadás az óra témájában, feladatkártyák.

  1. Az óra technológiai térképe

művésznév,

Cél

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Forma

munka

Eredmény

1. Motiváció (önmeghatározás) a tanulási tevékenységekhez.
(2-3 perc)

A tanár célja:megteremteni a feltételeket a tanulók oktatási tevékenységbe való bekapcsolódásának belső igényének megjelenéséhez

Cél a diákok számára:önrendelkezés a tanulási tevékenységekhez

Üdv.

Helló srácok. Ellenőrizze, hogy minden készen áll-e a leckére?

Ma egy szokatlan leckénk van: egy utazás a múltba.

Üdvözöljük. Szervezze meg munkahelyüket, ellenőrizze az egyéni képzési kellékek elérhetőségét.

elülső

UUD kialakulása:

(P) akarati önszabályozás

2. Egyéni nehézség aktualizálása és rögzítése próbaakcióban.
(3-4 perc)

A tanár célja:hozzájárul a releváns mentális műveletek és kognitív folyamatok aktualizálásához a tanulók körében.

Cél a tanulók számára: motiváció egy próba nevelési akcióhoz és annak önálló megvalósításához.

Beszélgetés, munka a táblánál

Helló barátaim!

Örülök a találkozásunknak.

Várlak ma is

Az orosz szépségmeséről.

Srácok, szerintetek milyennek kell lennie egy „orosz szépségnek”? Térjünk rá a művészi szóra az ősi orosz falvakban és városokban élő nők szépségéről. Segít a megfelelő hangulatra – a népzenére – ráhangolódni.

2. dia.

Azt mondják, van egy hercegnő

Hogy nem tudod levenni a szemed.

Nappal elhomályosul Isten fénye,

Éjszaka megvilágítja a földet

A hold a kasza alatt ragyog,

És a homlokban egy csillag ég.

És ő fenséges

Úgy viselkedik, mint egy pava;

Kedvesen beszél

Mintha egy folyó csörgedezik.

Melyik történetből származnak ezek a sorok?

Vannak nők az orosz falvakban

Az arcok nyugodt gravitációjával,

Gyönyörű erővel a mozdulatokban

Járással, királynők szemével.

A vak nem látja őket!

És a látó ezt mondja róluk:

Elmúlik - mintha sütne a nap,

Nézze, ő ajándékoz egy rubelt.

A világ csodálatos szépsége:

Piros, karcsú, magas,

Gyönyörű minden ruhában

Szakértelem minden munkában.

Mi egyesíti ezeket a női képeket? Mi a szépségük?

Az orosz szépség fogalma tükrözi az évszázadok során kialakult elképzeléseket a viselkedési és öltözködési képességről, az arcvonásokról, és ami a legfontosabb, a természet finom átélésének, valamint a bánat és öröm mély átélésének képességéről. A lágyság és a lelki erő, a gyengédség és a fenség az orosz nő szépségének lényege.

A női képek szorosan kapcsolódnak a madár-boldogság képéhez, amely a földön sétál, úszik a vízen, és szabadon repülhet a csak az ember álmai számára hozzáférhető égbolton.

Gyerekek válaszai.

Szép, kedves, okos.

Gyerekek válaszai

Alekszandr Szergejevics Puskin "Szaltán cár meséje"

Nyikolaj Alekszejevics Nekrasov. "Jack Frost".

Szorgalmasságuk, szépségük.

elülső

UUD kialakulása:

(P) önkontroll: megtanulják megkülönböztetni a helyesen elvégzett feladatot a helytelentől; a már tanultak és még tanulnivalók tudatosítása, az asszimiláció minőségének és szintjének tudatosítása.

(P) a mentális műveletek kialakulása: elemzés, összehasonlítás, általánosítás.

A probléma megfogalmazása.

A nehézség helyének és okának azonosítása.
(3-4 perc)

A tanár célja:teremtsen feltételeket a tanulók azon képességének kialakításához, hogy azonosítsák és rögzítsék a külső beszéd nehézségének okát.

Cél a tanulók számára: azonosítsa a nehézség okát és helyét

Beszélgetés; bemutató megtekintése,
segédanyagokkal dolgozni

Tudod, milyen jelmezt viselhetett ük-ük-ük-nagymamád?

Hogyan néztek ki a hétköznapi és ünnepi népviselet, hogyan és miért díszítették?

Srácok, ma nehéz vendégünk van - Masha. Stilizált orosz jelmezben érkezett hozzánk. A tanárnő egy női orosz népviseletet mutat be.

Jön a vörös lány

Mint egy pók lebeg

Arany ruha van rajta

Skarlát szalag zsinórban.

Vessen egy pillantást a Gépruhára. Mintha valaki napfényt, virágokat gyűjtött volna a mezőkről, és ruhákra tette volna. A jelmezben minden a szülőföld szépségére emlékeztet, ünnepi érzést kelt a lélekben!

Az orosz föld különböző részein évszázadok óta kialakultak saját jellegzetes ruházati jellemzőik, és az emberek szigorúan ragaszkodtak a helyi hagyományokhoz.

Ünnepeken a nők fejét csodálatos ruhával - koronával vagy kokoshnik - díszítették. 3-7. dia.

A Kokoshnik egy magas, hímzett ünnepi fejdísz nőknek, amelyek eltakarják hajukat. A név a régi orosz "kokosh" szóból származik - egy kakas.Úgy tűnik, a fejdísz formája az ókori oroszokat egy kakasfira emlékeztette.

Édesvízi gyöngyökkel, hímzéssel, medálokkal gazdagon díszítve kénytelen volt magasan tartani a fejét, egyenes hátát. És úrnője úgy viselkedett, mint a borsó, „lebegett, mint a hattyú”. A lány a mindennapi életben a kaszáját fitogtatta: "a kasza a lány szépsége". Egy férjes asszony eltávolította az összes haját. A közhiedelem szerint a női haj balszerencsét hozott. Szégyen volt egy férjes asszonynak fejdísz nélkül megjelenni. Még most is, amikor azt mondják, hogy "elhülyült", azt értjük, hogy megszégyenült. A terv szerint négyféle kokoshnik különböztethető meg, amelyek mindegyike egy adott területre jellemző.

Egyszarvú kokoshnikháromféle lehet: egyenlő szárú háromszög formájában, kúp formájában, hosszúkás elülső résszel, sapkák formájában magas fejpánttal és lapos lekerekített tetejű.

Kokoshnik lapos fenekű hengeres kupak formájában. Arany hímzéssel, gyöngyökkel, gyöngyökkel, gyöngyházzal díszítették. Általában sarkánál összehajtott sállal hordták.

Kokoshnik lapos ovális felsővel, kiemelkedés a homlok felett, lebenyek a fülek felett. Kokoshnikit általában arany hímzéssel díszített fehér kendővel kötötték meg.

Nyereg kokoshnik, ami egy magas, lekerekített felsővel, nyereg alakú fejdísz volt, enyhén emelt előrésszel. Általában homlokkal viselték – keskeny díszes szövetcsíkkal

Sundress, ing.

Hétköznap – egyszerű, homályos.

Ünnepeken szép, fényes. Hímzéssel díszített.

Az öltöny vizsgálata. Beszéljétek meg.

elülső,
Egyedi

UUD kialakulása:

(P) akaratlagos önszabályozás nehézségi helyzetben;

megtanulni a tanár által javasolt terv szerint dolgozni; határozza meg és fogalmazza meg a foglalkozás célját az órán a tanár segítségével.

(P) a probléma felvetésének és megfogalmazásának képessége tanári segítséggel

Új ismeretek tervezése, rögzítése.

4. Projekt felépítése a nehézségből való kilábalás érdekében.
(5 perc)

A tanár célja:az új ismeretek asszimilációjának elősegítése vezető párbeszéden keresztül.

Cél a diákok számára:gondoljon egy projektet a jövőbeli tanulási tevékenységekhez

Beszélgetés, ismerkedés egy mesével

Hazánk különböző régióiból származó kokoshnikokat történelmi múzeumokban és művészeti múzeumokban őriztek meg.

Vannak diagramjai a különböző típusú kokoshnikokról. Próbáljuk meg meghatározni azt a területet, ahol a nők viselték ezeket a kalapokat.

8-11. dia.

Kártyákkal és csúszdákkal határozzák meg a kokoshnikban ábrázolt lányok lakóhelyéhez való tartozását.

elülső

UUD kialakulása:

(P) a leckében a cselekvések sorrendjének kiejtése; kognitív kezdeményezés kialakítása.

(P) a szükséges információk megtalálásának és kiemelésének képessége; a feltételezések megfogalmazásának és azok igazolásának képessége.

(L) a közös ügyért való felelősség felismerésének képessége;

az erkölcsi normák és az etikai követelmények követésének képessége a viselkedésben.

(K) a gondolatok kellő teljességgel és pontos kifejezésének képessége; mások beszédének meghallgatásának és megértésének képessége; vegye figyelembe a különböző véleményeket.

5. Dinamikus szünet
(3 perc)

A tanár célja:hozzájárulnak a tanulók egészségének megőrzéséhez, erősítéséhez. Biztosítsa a szükséges fizikai aktivitást.

A tanulók célja:pihenjen, készüljön fel a munka következő szakaszára

testnevelés perc

Srácok, tudtátok? körtánc - ősi népi körkörös tömeges rituális tánc? A mai órán a népművészettel ismerkedünk, álljunk körtáncba és hívjuk meg vendégünket.

Ismételje meg a műveleteket a tanár után

elülső

UUD kialakulása:

(P) akarati önszabályozás

6. Önálló munka (18 perc)

A tanár célja:feltételeket teremteni egy olyan sikeres helyzet megszervezéséhez, amely további kognitív tevékenységekre motiválja a tanulókat.

Cél a diákok számára:megtanulják a megszerzett ismeretek alkalmazását új típusú feladatok elvégzése során.

önálló munkavégzés;

Korábban már elmondtuk, hogy a művészet fő tárgya mindig is az ember volt, megjelenése, összetett lelki világa, karaktere, hangulata, gondolatainak és érzéseinek szerkezete - egyszóval a személyiség minden gazdagsága annak különféle megnyilvánulásaiban.

Srácok, mondjátok meg, mi a neve egy bizonyos, konkrét személy képének?

Jobb.

A portré fő minőségét - az eredetihez hasonlóságot - mindenekelőtt a személy külső megjelenésének pontos ábrázolása adja. Egy külső hasonlóság azonban nem elég, hiszen a portré igazi mélysége az ember pszichológiai világának feltárásában rejlik.

Munka előtt a tanár megkéri a tanulókat, hogy gondolkodjanak el a következő kérdéseken:

Hogyan néznének ki az anyjuk egy kokoshnikban?

Hogyan rendezed el a lapot?

A tanár elmagyarázza, hogy jobb a függőleges kép, amit mellig lehet csinálni. A fejdísz elemeit gyönyörűen kell díszíteni.

A feladat végrehajtása során kompozíciós, kolorisztikai feladatokat oldanak meg, elsajátítják az emberábrázolás képességét. A fej felül szélesebb, az áll felé keskenyebb, az elülső része némileg tojásformához hasonlít, a magas, tekintélyes nyak a női szépség jele. A tanár odafigyel a szemek rajzolására, az orr, az ajkak ábrázolására. Játékos formában megérti a tanulókkal, hogy képeik szépségét a színviszonyok és formák, az arc egyedi részleteinek szépségén keresztül érik el. Szép lesz-e, ha rajzolunk egy nagy orrot, széles szájat, csukjuk be a szemünket, csinálunk egy kis koponyát, hatalmas füleket. Az összehasonlításnak ez a pillanata meghozza pozitív eredményeit. A gyerekek önállóan dolgoznak az orosz szépség képén.

portré

Hallgass a tanárokra.

Függőleges

Rajzolj egy ovális arcot

Végezzen.

Húz.


Húz.

Egyedi

UUD kialakulása:

(L) az önértékelés képessége a siker kritériuma alapján.

(P) a tevékenységek folyamatának és eredményeinek nyomon követésének és értékelésének képessége.

(K) a gondolatok kellő teljességgel és pontos kifejezésének képessége; mások beszédének meghallgatásának és megértésének képessége.

9. Nevelési tevékenység tükrözése az órán.
(5-6 perc)

A tanár célja:
a tanulói munka önértékelésének megszervezésének elősegítése.

Cél a diákok számára:a tanulók önértékelése saját tanulási tevékenységeikről.

Reflexió (Expressz kiállítás. Az alkotások értékelése.)

Beszélgetés, játék "Művész-nézők"

Kérjük, nézze meg közelebbről a következő kritériumokat:

Az ötlet eredetisége;

A tervezés esztétikája;

Munkaterhelés.

Szóval, kedveseim, mit tanultatok a mai órán?

Milyen célokat értünk el az óránk végére?

Mi marad számodra feltáratlan rejtély, megoldatlan probléma?

Szép munka, ennek szenteljük a következő leckét.

Házi feladat: keressen olyan műalkotások reprodukcióit, amelyek a férfi szépségét tükrözik.

A tanulók mágnestáblára akasztva mutatják be munkájukat, megbeszélik, majd némi javítás után értékeljük a munkát. A legsikeresebbek az előző leckéken készült papírból készült sávokba kerülnek.

Munkahelyi takarítás.

elülső

- a cselekvési módok és feltételek tükrözése (P);

- a tevékenységek folyamatának és eredményeinek ellenőrzése, értékelése (P);

– önértékelés a sikeresség kritériuma alapján (L);

- az oktatási tevékenységek sikerének/kudarcának okainak megfelelő megértése (L);

- gondolatainak kellő teljességgel és pontossággal történő kifejezése (K);

- vélemény megfogalmazása, érvelése, a különböző vélemények figyelembevételével (K);

- kritériumok alkalmazása az ítélet igazolására (K);

– oktatási együttműködés tervezése (C);

- az erkölcsi normák és etikai követelmények magatartásának követése (L).

Előnézet:

A prezentációk előnézetének használatához hozzon létre egy Google-fiókot (fiókot), és jelentkezzen be.

Képzőművészeti óra kivonata 4. osztályban B. M. Nemensky programja szerint

a témán " Az emberi szépség képe (női kép).

Grishina Irina Vladimirovna képzőművészet tanára

GBOU 417. számú középiskola SP 1642. sz. progimnázium

    Osztály: 4

    Tétel: Művészet.

    Tantárgy: Az emberi szépség képe (női kép).

    Az óra helye a rendszerben Képzőművészeti óra a 4. osztályban B. M. Nemensky programja szerint. 5. lecke

    Az óra típusa: Új ismeretek elsajátításának órája.

    Az óra céljai és céljai:

- Elképzeléseket alkotni a nő szépségének megértéséhez az orosz kultúrában, feltételeket teremteni az orosz művészet eredete iránti érdeklődés kibontakozásához, a kultúra iránti tisztelet érzésének kialakításához, érzelmi és értékes hozzáállás kialakításához.

az orosz nép hagyományaihoz.

Egy személy portréjának ábrázolásának képességének megszilárdítása, a színekkel való munkavégzés készségeinek megszilárdítása.

- Fejleszteni kell a gyerekek kreativitás iránti igényét.

- A népviselet dekorációján alapuló művészi és grafikai rajztechnikák kialakítása a tanulókban a variációs és improvizációs feladatok megoldása során.

    Felszerelés a leckéhez: Számítógép, projektor, előadás az óra témájában.

    Didaktikai eszközök :

a tanár számára

képsorozat: rajzok, bemutató Bilibin I. munkáival,

K. Makovsky, M. Vrubel

irodalmi sorozatok: versek - A. S. Puskin "Saltán cár meséje" (részlet), "Fagy, vörös orr" (részlet).

zenei sorozat: orosz népdalok felvétele.

a diák számára – A-3 lap, gouache és ecsetek.

    Várható eredmények: a tanulók népviseletről, női fejdíszről alkotott elképzelésének kialakítása; a kultúra tisztelete, fejlessze a művészeti anyagokkal való munka képességét egy orosz szépség portréjának elkészítésekor.

Az órák alatt

1. Motiváció (önrendelkezés) a tanulási tevékenységekhez.

Tanár: - Helló srácok. Ellenőrizze, hogy minden készen áll-e a leckére?

Ma egy szokatlan leckénk van: egy utazás a múltba.

Várlak ma is

Az orosz szépségmeséről.

dia 1

2. Tudásfrissítés

Srácok, szerintetek mi legyen az "orosz szépség"? (gyerekek válaszai: szép, kedves, okos stb.)

Térjünk rá a művészi szóra az ősi orosz falvakban és városokban élő nők szépségéről. Segít a megfelelő hangulatra – a népzenére – ráhangolódni. (Elhangzik a „A lány a kertben sétált” orosz népdal felvétele)

2. dia

Tanár: Azt mondják, van egy hercegnő

Hogy nem tudod levenni a szemed.

Nappal elhomályosul Isten fénye,

Éjszaka megvilágítja a földet

A hold a kasza alatt ragyog,

És a homlokban egy csillag ég.

És ő fenséges

Úgy viselkedik, mint egy pava;

Kedvesen beszél

Mintha egy folyó csörgedezik.

Melyik történetből származnak ezek a sorok?

Diákok: Alekszandr Szergejevics Puskin "Szaltán cár meséje"

Tanár: Vannak nők az orosz falvakban

Az arcok nyugodt gravitációjával,

Gyönyörű erővel a mozdulatokban

Járással, királynők szemével.

A vak nem látja őket!

És a látó ezt mondja róluk:

Elmúlik - mintha sütne a nap,

Nézze, ő ajándékoz egy rubelt.

A világ csodálatos szépsége:

Piros, karcsú, magas,

Gyönyörű minden ruhában

Szakértelem minden munkában.

Diákok: Nyikolaj Alekszejevics Nekrasov. "Jack Frost".

Tanár: Mi egyesíti ezeket a női képeket? Mi a szépségük?

Diákok: Szorgalmasságuk, szépségük.

3. A probléma megfogalmazása és az új ismeretek rögzítése

Tanár: Az orosz szépség fogalma tükrözi az évszázadok során kialakult elképzeléseket a viselkedési és öltözködési képességről, az arcvonásokról, és ami a legfontosabb, a természet finom átélésének, valamint a bánat és öröm mély átélésének képességéről. A lágyság és a lelki erő, a gyengédség és a fenség az orosz nő szépségének lényege.

A női képek szorosan kapcsolódnak a madár-boldogság képéhez, amely a földön sétál, úszik a vízen, és szabadon repülhet a csak az ember álmai számára hozzáférhető égbolton.

Tudod, milyen jelmezt viselhetett ük-ük-ük-nagymamád?

Hogyan néztek ki a hétköznapi és ünnepi népviselet, hogyan és miért díszítették?

Diákok: Sundress, ing. Hétköznap – egyszerű, homályos. Ünnepeken szép, fényes. Hímzéssel díszített.

Tanár: Srácok, ma nehéz vendégünk van - Masha. Stilizált orosz jelmezben érkezett hozzánk. A tanárnő egy női orosz népviseletet mutat be.

Jön a vörös lány

Mint egy pók lebeg

Arany ruha van rajta

Skarlát szalag zsinórban.

Vessen egy pillantást a Gépruhára. Mintha valaki napfényt, virágokat gyűjtött volna a mezőkről, és ruhákra tette volna. A jelmezben minden a szülőföld szépségére emlékeztet, ünnepi érzést kelt a lélekben!

Az orosz föld különböző részein évszázadok óta kialakultak saját jellegzetes ruházati jellemzőik, és az emberek szigorúan ragaszkodtak a helyi hagyományokhoz.

Az orosz jelmezben mindig is különleges helyet kapott a fejdísz.

A ruszországi lányok a házasság előtt fedetlen fejjel járhattak, de hajukat egy copfba kellett fonni annak jeleként, hogy a lány még mindig egyedül van, nem házas. Hosszú volt a haj, és nem mentek laza hajjal, mert olyan kényelmetlen lenne mosni, főzni, varrni, terepen dolgozni, szarvasmarhát gondozni. A lány fonatát a becsület szimbólumának tartották, a fonat meghúzása pedig a lány sértését jelentette. A "Szép Vaszilisza" című orosz tündérmese illusztrációján I. Bilibin Vaszilisát hosszú copfokkal ábrázolta.

3. dia

Az ábra azt mutatja, hogy a homlokot nem borítja frufru - úgy tartották, hogy zárt homlok esetén a lány gyakrabban lesz beteg. A lány fonatjának végét copf díszítette. Bármilyen alakú lehet: kerek, masni, félhold stb. A lányok leggyakoribb fejdíszei a sál.

4. dia

A sál I. Bilibin Alyonushkát ábrázolja az "Alyonushka nővér és Ivanuska testvér" című meséből.

5. dia

és "Lány céklával" - A. Venetsianova.

A lányok szalaggal díszíthették a fejüket, ünnepnapokon pedig különféle formájú sapkákat vettek fel - lapos és áttört résekkel, fogakkal: koronák, frufru, kötszer, légy, kokoshnik (N. Argunov. "Lány portréja egy kokoshnik"),

6. dia

corunas (M. Vrubel. "A hattyú hercegnő", V. Vasnyecov. "Az alvilág három hercegnője").

7. dia

A fejdíszek nyitottak voltak, aranyszállal hímzve, gyöngyből készült áttört szövésű alsók (háló formájában) ereszkedtek a homlokra. A gyöngyöt tiszta északi folyókban bányászták.

Az ősi szokás szerint a férjes asszony nem jelent meg a nyilvánosság előtt „masnis hajjal” – ezt nagy bűnnek tartották. A hajról azt hitték, hogy mágikus ereje van. Amikor férjhez ment és egy idegen klán tagja lett, egy nőnek el kellett rejtenie a haját, hogy ne hozzon szerencsétlenséget férjére és rokonaira. Nem véletlen, hogy I. Bilibin Baba Yagát kieresztett hajjal ábrázolja.

8. dia

Az esküvői szertartáson a koszorúslányok elnyújtott szomorú dalok éneklésével búcsúztak a menyasszonytól és elsírták a lány copfját, a menyasszony pedig így szólt: Viszlát, copf, lányos szépség, elég a válladon lógni, itt az ideje. hogy kijöjjek a kicskából." Ezután a menyasszony haját két temporális copfba csavarták, koronával a fejére fektették, majd szorosan befedték egy harcossal. A lány ugyanakkor kesergett: „Megmutasd már, rozsdás a hajam, neked lesz a sötétség, igen, a haj, de teher és erőszakos fej.” Ettől a pillanattól kezdve egyik férfi sem láthatta a nő haját. A ruszban volt egy olyan kifejezés, hogy "becsapni egy nőt", vagyis sértegetni azzal, hogy kinyitja a haját.

9. dia

A férjes asszonyok tipikus fejdíszei a kiqa és a tarkós szarka. A kicska talpa bélelt steppelt vászonból, a kicska eleje nyírfa kéregből készült.
vagy bőrből és drága ruhával letakarva. MINT. Puskin "A halász és a hal meséjében" az öregasszonynál "... brokát a kicska tetején ...". Az alap tetejére szarkalábat tettek - drága anyagból készült huzatot, hátulra pedig egy popsipárnát erősítettek. A szarka szélét aranyhímzéssel díszítették, hátul pedig vastag, gyöngyökkel díszített fonott zsinórt erősítettek rá. A szarka részletei között „szárnyak” és „farok”, a hímzésdíszekben pedig madárképek láthatók. Az egész kika a szarkával együtt akár hét kilogrammot is nyomhatott. A fejdíszek neve a madarak nevét visszhangozza: a "kokosh" egy kakas, felébreszti a napot, a "kichka" pedig egy kacsa.

Ünnepeken a nők fejét csodálatos ruhával - koronával vagy kokoshnik - díszítették.

10. dia

A Kokoshnik egy magas, hímzett ünnepi fejdísz nőknek, amelyek eltakarják hajukat.

Édesvízi gyöngyökkel, hímzéssel, medálokkal gazdagon díszítve kénytelen volt magasan tartani a fejét, egyenes hátát. És úrnője úgy viselkedett, mint a borsó, „lebegett, mint a hattyú”.

4. Gyakorlati munka

Tanár: Korábban már elmondtuk, hogy a művészet fő tárgya mindig is az ember volt, megjelenése, összetett lelki világa, karaktere, hangulata, gondolatainak és érzéseinek szerkezete - egyszóval a személyiség minden gazdagsága annak különféle megnyilvánulásaiban.

Srácok, mondjátok meg, mi a neve egy bizonyos, konkrét személy képének?

Így van – ez egy portré.

A feladat meghatározása és a munka szakaszai:

Térjünk rá a kreatív munkára. Itt vannak a szükséges anyagok

riálok. Munkavégzéskor kreatív képzelőerőt és munkaképességet kell mutatnia,egy orosz szépség portréját kell ábrázolnia fejdíszben. Ez lesz a mellkép. Hogyan lehet a legjobban elrendezni egy papírlapot egy ilyen rajzhoz? Így van, függőlegesen.

A gyakorlati feladatot előzetes ceruzarajz nélkül hajtja végre.

1. Először körvonalaznia kell a fej oválisát,feje felül szélesebb, álla felé keskenyebb, elülső része némileg tojásformára emlékeztet, a magas, tekintélyes nyak a női szépség jele.

2. Ezután közvetlenül az arcon (paletta nélkül) sminkeljük az arcszínt (fehér, sárga, piros), fessük át az arcot és a nyakat, körvonalazzuk a fejdíszt (festékekkel azonnal); míg az arc szárad, fesd át a kép hátterét, ruhákat. Az arcvonásokat csak megszáradt festékre lehet rajzolni. Ne feledje, hogyan rajzoljon szemet, rajzoljon orrot, ajkakat.

3. A portrét díszíteni kell, erre nagyon alkalmasak az ékszerek. Díszítés a nyakon - "hám". A "hám" hatalmas számú gyöngy, gyöngyös csipkék, gyöngyös gallér, gallér, cérnákból és érmékből készült ékszerek. A dekorációkat nagyon gyorsan pöttyökkel, vonással kell megrajzolni, a festékeket azonnal ki kell venni az üvegből, keverés nélkül.

4. Próbálja meg átadni rajzában az orosz szépség karakterét.

(gyermekek önálló munkája)

5. Az óra összegzése, az oktatási tevékenységek tükrözése az órán.

Tanár. Kérjük, ossza meg velünk eredményeit.

Kérjük, nézze meg közelebbről a következő kritériumokat:

Az ötlet eredetisége;

A tervezés esztétikája;

Munkaterhelés.

Szóval, kedveseim, mit tanultatok a mai órán?

Milyen célokat értünk el az óránk végére?

Mi marad számodra feltáratlan rejtély, megoldatlan probléma?

Szép munka, ennek szenteljük a következő leckét.



Még ma is, amikor az utcákon már nem lehet találkozni kokoshnikban, sundressben és hosszú, szőke fonatban viselő fiatal hölgyekkel, az orosz szépség klasszikus képe pontosan a hagyományos nemzeti ruhákhoz, jellegzetes megjelenéshez kapcsolódik.

Ma az orosz szépség ideáljáról fogunk beszélni, és arról, hogy mi az orosz szépség.

„Fehér arcú, fekete szemöldökű .. vér tejjel .. Orosz szépség - egy hosszú fonat .. egy vörös hajú lány ..” - sok jelző közvetíti az orosz szépség lényegét.

De a fő árnyalat, ami megkülönböztet minket, szépségeinket a nem kevésbé szép külföldi nőktől és eszményfogalmaiktól, az őszinteség és őszinteség.

Kenyér és só, vendégszeretet, jó természet, anyaság, egyszerűség, természet, falu, erős karakter - ez az, ami nélkül a kokoshnik nem fog kinézni.

Mi volt az orosz szépség eszménye a különböző korokban és mi az ma?

A női szépség mellett természetesen vannak más rések is a szépség megnyilvánulására honfitársaink megértésében, de a női kép még mindig az egyik első helyet foglalja el benne. És leggyakrabban, amikor a szépségről beszélnek, annak közvetlen megtestesülését értik egy gyenge területen. Oroszországban a nők mellett a természet is gyönyörű ...

A női szépség ideálja a nemzeti vonások mellett változékony, ingadozó... tegnapelőtt- ezek a fűzők, arany fürtök, kis láb, gunyoros orr, lejtős vállak, szerény megjelenés, tegnap- hatalmas szemek sminknyilakkal, kis termet, nőies és "terjedelmes" alak vékony derékkal, Ma(bár a propaganda a generációtól a 90-60-90-es paraméterekig próbál elvinni minket, és egy új, nagyobb formátumot beállítani - mindhiába, a vékony emberek a divatban) - "made megjelenés", 16 centis tűsarkú, gömbölyded ajkak stb.

De attól eltekintve, hogy a szépségideál nem olyan egyszerű, és mindenkinek megvan a maga, az oroszok számára számos jellegzetes vonás van, amelyek megkülönböztetik őket a külföldiek tömegétől. Persze akinek van vére, ahogy mondani szokták, az vegyes, előfordul, és nehéz megkülönböztetni a többi "mesztitől", de azért oroszok (a szép külső vonások tekintetében) gyakrabban láthatók, mint nem.

Mik ezek a tulajdonságok? Találjuk ki sorban.

Sok múlik a korszakon és azon, hogy milyen divat uralkodott benne, de a részletekben való eltérés ellenére is mindig volt valami közös, ami évszázadokon, társadalmi rétegeken keresztül összekapcsolta az orosz szépségek képeit.

A kreatív termékek sokat elárulnak majd a korszakról, például ha ma van média, internet, fény, elektromosság, nanotechnológia, akkor volt idő, amikor ezekből semmi sem létezett... A.S. Puskin regényeket, verseket írt égő gyertya fénye, F .M. Dosztojevszkij, I. S. Turgenyev, Lev Tolsztoj az erdő sűrűjében élve alkotta meg halhatatlan remekműveit. Alkotásaik hősnői pedig nemcsak az ideális női képnek, hanem az orosz lány ideális képének is a kvintesszenciája voltak.

Emlékezzünk az olyan kultikus orosz nőkre, mint Tatiana Larina, Anna Karenina, Natasha Rostova, Sonya Marmeladova, Olga Odintsova...

Az orosz irodalmi klasszikusok egy része rendkívüli szépséggel ruházta fel hősnőit, ráadásul az ország életének különböző időszakaiban abszolút eltérő paraméterekkel, például ha egy évszázaddal korábban a vékony, fűzőben feszes női derekakat értékelték, akkor egy évszázaddal később ferde vállakat, arisztokratikus arcvonásokat.

Valaki a belső szépségre összpontosított, elfedi a külső hiányát, vagy mindent átalakított körülötte. hogy ne minden paraméter olyan fontos, mint a hősnő személyisége.

De mi a helyzet egyesekkel, mi a többiekkel, valami több követte a külső héjat.. Dosztojevszkij a szépségbe fektette be azt a képességet, hogy fejjel lefelé fordítsa a világot, Tolsztoj gyakran a szépséget (főleg egyes történetekben) egyfajta misztikus végzetes erőként képzelte el, amely megbénítja az akaratot, Turgenyev megalkotta a Turgenyev-lány híres képét ... És bár a szerint a szabályokhoz - ugyanannak a Turgenyev-lánynak nincs rendkívüli szépsége, mondhatni viharos belső élete, sokoldalú világa, nemes modora, szerénysége adta szépségét.

A. P. Csehov megjegyezte, hogy az emberben mindennek tökéletesnek kell lennie ...

Igen, ha már arról az időről beszélünk, akkor a szépség és annak biztonsága erősen összefüggött a tisztasággal, tisztasággal, vagyis úgy tartották, minél tovább jár egy lány, mint egy lány, annál szebb.

A házasság után a szép megjelenés meghosszabbításának másik eszköze több gyermek születése volt, úgy tűnt, hogy a terhességek hozzájárultak a női szépség virágzásához. Valójában persze nem volt minden pontosan így... de ennek ellenére a jelenlegi állapot teljesen ellentétes az akkorival.

Az orosz tündérmesékben a női kép, ha pozitív hősnőkről beszélünk, mindig szép, kedves, szerény, derék alatti fonatú lányok, hosszú napruhákban.

„Apám egyik könyvében olvastam – sok régi vicces könyve van –, hogy milyen szépségnek kell lennie egy nőnek… – Istenem, oda van írva: kátránytól forr! – fekete, mint az éj, szempillák, finoman játszó pír, vékony derék, hosszabb, mint egy közönséges kar, - tudod, hosszabb, mint máskor!- kis láb, közepesen nagy mellek, helyesen lekerekített vádli, színes kagylós térd, ferde vállak - szinte fejből tanultam, szóval mindez igaz! De a legfontosabb, tudod mit? - Könnyű levegőt!

De megvan, - hallod, ahogy sóhajtok, - igaz, igaz? (I. Bunin, "Könnyű légzés")

Ma az orosz írók által írt könyvek legszembetűnőbb és legszebb hősnői, az oroszok Margaritának (Bulgakov "Mester és Margarita"), Anna Kareninának, Jekatyerinának (Osztrovszkij "Viharból"), Tatyana Larinának hívják.

A nemes, arisztokrata fiatal hölgyek idővel modernebbekké váltak. A dús, dolgos parasztasszonyoktól és a kifinomult, tanult, ferde vállú fiatal hölgyektől a Barbie babákig (nyugatról hozott sztereotípia). Hiszen korábban nem hiába olvasták Puskin meséit a gyerekeknek, és jelenleg, mintegy 20 évvel ezelőtti indulással új játékok, új mesék törtek be az életünkbe.

Semmi sem formálja annyira a felnőtt generáció tudatát, mint a játékokon, a médián keresztül már gyerekkorban kialakult torz értékértelmezés.. 20 vagy több éve kezdtek megjelenni Oroszországban a Barbie babák, Cindy stb., a velük játszó lányok már régen nők lettek.

A mesterséges szépség képe szilárdan „berögzült” a szebbik nem elméjében, a fiatalabb generáció már minden Barbie-t a múlt relikviájaként érzékel, és megalkotja saját kreatív szépségformátumait.

A társadalom alkotja az eszményt, vagy a társadalom az ideált? Valószínűleg mindkettő. Amikor az embereket a munka rabszolgaságába kellett "terelni" - a parasztasszonyból szépség lett, amikor az oktatás felé hirdették az irányt -, divatba jöttek az arisztokratikus vonások, és a különböző társadalmi kategóriák eltérő módon működnek. Ma például annak érdekében, hogy a divatipar éljen, kozmetikumokat áruljanak és sok más területet népszerűsítsenek és a célokat megvalósítsák - népszerű elbűvölő formátumok.

Valaki azt mondja, hogy az orosz nők a legszebbek, és azonnal láthatóak külföldön, a szépség okaiból megjegyzik, hogy nemzetünk nem túl tiszta, és minden néptől összegyűjtöttük a legjobbakat, valaki meggyőzi, hogy oroszul semmi különös. , sőt - túl rusztikusak. A különböző országokban járt turisták tapasztalatai alapján, akikkel kapcsolatba kerültem, ezt mondhatom szép nők mindenhol vannak, de az oroszok szubjektivitás nélkül tényleg szebbek.

Márpedig a külföldiek véleménye szerint az orosz nőket (amiért szeretik) még csak nem is a megjelenésük, hanem az engedékeny jellemük különbözteti meg., a feminizmus hiánya, a családfő előtti alázatossági hajlandóság, a ravaszság és a jogaik ismeretében (és sokszor nem túl szép) külföldi nők, a mi gyönyörű „Hamupipőkék” sokkal előnyösebbnek tűnnek. Nőink körében azonban él a feminizációs tendencia.

Ami az oroszok fenotípusát illeti, honfitársaink nagyobb valószínűséggel rendelkeznek egyenes orrprofillal, világos szemekkel és szőke hajjal.

„Az orosz lakosságra jellemző tulajdonságok kombinációja (a nyugat-európai középső változathoz képest):

Viszonylag enyhe pigmentáció. A világos (kb. 30%) és a közepes árnyalatú haj, a világos árnyalatú szemek (45-49%) aránya nő, a sötétek aránya csökken;

Közepes szemöldök és szakáll növekedés;

Mérsékelt arcszélesség;

Az átlagos vízszintes profil és a közepesen magas orr túlsúlya;

Kisebb a homlok lejtése és a szemöldök gyengébb fejlődése ”(Wikipédia)

A 17. században egy Oroszországba látogató utazó, Pavel aleppói főesperes így írta le a helyieket és életmódjukat:

„... minden ember házában tíz vagy több gyerek van fehér hajjal a fején; nagy fehérségük miatt véneknek neveztük őket ... ... Tudd meg, hogy a moszkoviták országában a nők gyönyörűek és nagyon csinosak; gyermekeik olyanok, mint a frankok gyermekei, de vörösebbek "...

Marco Polo a 13. század legvégén ezt írta a mai Oroszország lakosságáról: „az emberek egyszerű szívűek és nagyon szépek; a férfiak és a nők fehérek és szőke…”

Ha a korábbi oroszok alacsony termetűek voltak, ma minden új fiatal generáció „felnő”:„Száz évvel ezelőtt a tizenöt éves moszkoviták átlagos magassága 147 centiméter, 1923-ban 157 centiméter, 1982-ben pedig 170 centiméter volt.”

Egy felnőtt orosz férfi átlagos magassága ma 175 cm(holland, például 184 cm), női - 162 cm(kínai nőknél - 154 cm, a nők átlagos magassága Hollandiában - 168 cm).

Az oroszok véleménye arról, hogy mi az „orosz szépség”:

« Az orosz szépség az szőke, szőke vagy barna haj, világos szemek (szürke, világoszöld, kék), világos bőr, szabályos vagy ahhoz közeli arcvonások, ovális vagy mérsékelten kerek arc.

„Azt hiszem, nem fogok nagyot tévedni, ha azt mondom, hogy mindenki, akit komolyan érdekelt Oroszország forradalom előtti története, és megnézte annak a korszaknak a sok fényképét, amelyek eljutottak hozzánk, biztosan észrevette az emberek szépségét. elfogták rajtuk.

Ez vonatkozik az orosz arisztokráciára, a hétköznapi alkalmazottakra és még az egyszerűbb parasztokra is.

Valami egészen elképesztő szépség van az arcukon. Nyugodt. Fenséges. Nem sikoltozva. Igazi szépség, mintha valahonnan belülről, a szív legmélyéről világítanának meg. Egyáltalán nem hasonlít a mi modern csillogásunkhoz és csillogásunkhoz, ahol néha még élő embert sem látni a kozmetika, a photoshop és a plasztikai sebészet mögött.

És jó lenne, ha csak a nagyhercegekről és hercegnőkről beszélnénk (ha megnézzük a császári ház képviselőinek fényképeit, nem kétséges: a „fehér csont, kék vér” kifejezés nyilvánvalóan nem a mennyezetről származik ). Tehát végül is más osztályok képviselőinek ugyanaz van ”(orosz népi vonal).

Mit gondolnak a külföldiek az orosz nők szépségéről:

« Az orosz nők körében két véglet létezik: egyesek minden energiájukat az oktatásra és az önfejlesztésre fordítják, és szinte nem érdeklődnek a kozmetikumok iránt, mások éppen ellenkezőleg, túl sok pénzt költenek megjelenésük gondozására. És sikerül nekik” (egy izraeli kozmetikus megjegyzése).

« Sok külföldi férfi mondta nekem, hogy le van döbbenve, hogy mennyi gyönyörű nő van. orosz internetes oldalakon, és nincs olyan sok szép nő az országukban.

Egy orosz férfi, akit ismerek, Amerikában járt, és azt mondja, elcsodálkozott azon, hogy gyakorlatilag nem voltak gyönyörű nők az utcákon. Kevés a szép nő, és mindegyik drága autóban ül - szétszedve. A barátom, miután egy találkozóra jött az amerikaiakkal, megkérdezte egyiküket, hogy miért jött Oroszországba feleséget keresni. Szerinted mi volt a válasz? – Gyönyörű nőid vannak.

« Megjegyzendő, hogy az orosz nők olyan komolyan versenyeznek a házassági piacon, amelyek valós veszélyt jelentenek a helyi nőkre (az „orosz nők jönnek”, ahol „mennek” olyan inváziót értünk, amelyet nem lehet megállítani). Természetes reakció, hogy az orosz nőket erkölcstelen viselkedéssel vádolják (az összes kontextus 25%-a): gátlástalanság, könnyű hozzáférhetőség és prostitúció (az orosz nőknél gyakori, hogy „prostitúciót folytatnak és pénzt keresnek bármilyen módon”). A külföldi nők azonban megjegyzik az orosz nők szépségét (az összefüggések 38%-a).

Igaz, az orosz nők szépségével nem minden olyan egyszerű, sőt, sok szépség van az orosz nők között, de gyakran nem a legjobb célokra használják fel megjelenésüket.. Az oroszországi csatorna „Szépség oroszul” című műsora nemcsak az orosz nők szépségéről szól, hanem a vele való „kereskedelem” egy kicsit csúnya oldaláról is ...

Kevesebb a tipikus orosz szépség, de mégsem az oroszok által hősnek tartottakat ítélve minden olyan rossz. Oksana Fedorova nem úgy néz ki, mint egy Barbie, az igazi ... de aligha lehet etalon a hétköznapi orosz nők számára, akiknek átlagos statisztikai magassága 160 cm.

A modern hölgyek öngondoskodása kezdett mániákus formát ölteni, de meg kell érteni, hogy az idő más... ha a megnagyobbodott ajkak, a „megcsinált” testrészek, a megjelenés természetellenessége népszerűvé vált, semmin nem lehet változtatni, csak át kell élni, mindig is az volt: túl sok van az ilyen divatos jelenségekből, és maguk az emberek is undorodnak.

Hamarosan aranyat ér a természetesség (amúgy is csak az ápolt természetesség). Nos, hála a rengeteg ápolt nőnek - akik intettek kezükkel, azok elkezdtek vigyázni magukra, és most jöttek rá, hogy a másik mellett szürkének néznek ki - ez még mindig plusz.

Az oroszok a 20. század legszebb orosz színésznőinek tartják: 1. hely: Irina Alferova (Constance a D'Artagnan és a három testőrből), 2. hely - Svetlana Toma ("A tábor a mennybe megy"), 3. hely - Anastasia Vertinskaya ( " Kétéltű ember", "Skarlát vitorlák"), Svetlana Svetlichnaya, Natalya Kustinskaya, Tatyana Vedeneeva, Vera Alentova és mások.

Ami korunk arcát illeti, és hogy az oroszok melyik hírességet tartanak szépnek Az oroszok Oksana Fedorovát tartják Oroszország egyik legszebb nőjének.

Még mindig ezen a listán: Alina Kabaeva, Alena Shishkova (modell), Valentina Zelyaeva (orosz modell), Sofia Rudyeva (modell), színésznők, énekesek közül: Marina Alexandrova, Elena Korikova, Elizaveta Boyarskaya, Anna Pletneva, Natalya Rudina (Natalie) , Alexandra Saveljeva, Svetlana Hodchenkova.

Az orosz férfiak szépségének színvonala az orosz nők megértésében és általában tömörebb. Egy férfinak hazánkban még mindig nem annyira jóképűnek, mint inkább bátornak kell lennie. A statisztikák szerint a legjóképűbb férfiak Olaszországban vannak. Miről álmodoznak ilyenkor a nők?

Egy mesebeli jófiúról, egy fehér lovon ülő hercegről, egy orosz hősről, egy bátor kemény munkásról? A gyengébbik nem a belső tulajdonságokat részesíti előnyben, bár fontos a külső kellemesség. Még a híres emberek listáján szereplő jóképű férfiak sem voltak híresek szépségükről: Pavel Astakhov, Roman Abramovics, Dmitrij Pevcov, Dmitrij Isaev (színész), Maxim Averin, Pavel Volya, Anton Makarsky.