OTVORENÉ hudobná lekcia v seniorskej skupine.

Téma: „Prišla jar“

Pripravené: hudobná riaditeľka materskej školy MKDOE Ergeninsky "Girl" Ovkadzhieva Danara Talievna.

Ciele a ciele:

rozvoj hudobnosť detí, schopnosť emocionálne vnímať hudbu prostredníctvom riešenia nasledujúcich úloh:

Rozvoj hudobnej a umeleckej činnosti;

Úvod do hudobného umenia;

Rozvoj detskej hudobnosti;

Rozvíjanie schopnosti emocionálne vnímať hudbu.

Vzdelávanie spevácke a hudobno-rytmické zručnosti a schopnosti detí.

Výchova schopnosť vnímať, cítiť a chápať hudbu.

Vybavenie: zhrnutie hodiny, hudobné centrum, fotografie skladateľov, platne.

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do sály vo dvojiciach na hudbu D. Kabalevského „Naša zem“ a stoja v kruhu.

Hudobný riaditeľ: Mendwt, chlapci!

Deti: Mendwt!

Hudobný riaditeľ: Ako ste strávili víkend? Nudíš sa?

Deti: Dobre, chýbaš nám.

Hudobný riaditeľ: Dnes vás pozývam na výlet do Musical Country, kde prišla jar. A kto sa ako prvý raduje z príchodu jari?

Deti: Vtáky.

Hudobný režisér: Správne, chlapci! Toto sú vtáky. Ste pripravení ísť do hudobnej krajiny? Spojme sa za ruky, zavrime oči a presuňme sa do Hudobnej krajiny za štebotu vtákov.

Znie to ako „Cvrlikání vtákov“.

Hudobná réžia: Raz, dva, tri. Teraz otvor oči, pozri, tu sme v hudobnej krajine. Posaďte sa na stoličky.

Deti sedia.

Hudobný režisér: Chlapci, hádajte, aký druh vtáka?

tmavý malý,

Biela z brucha.

Chvost sa rozdelí na dva chvosty.

Deti: Lastovička.

Hudobný režisér: Správne, chlapci! Vypočujme si pieseň A. Mandžieva „Harada“.

Počúvanie piesne „Harada“ od A. Mandzhieva.

Hudobný riaditeľ: Prečo si myslíte, že sa hrala práve táto skladba? Kto je to Harada?

Deti: Lastovička.

Hudobný riaditeľ: Presne tak, je to lastovička. Je to ona, ktorá nám prináša jar, ktorá ako prvá prichádza z teplých krajín. A aké ďalšie vtáky sa k nám na jar vracajú z teplých krajín?

Odpovede detí.

Hudobný režisér: Navrhujem, aby ste si vypočuli pieseň a zapamätali si jej názov.

Zaznie „Tanec vtákov“ od Rimského-Korsakova.

Hudobný riaditeľ: Pamätáte si, ako sa volá táto skladba?

Deti: "Tanec vtákov."

Hudobný režisér: Správne, chlapci! A teraz si predstavme samých seba v úlohe týchto vtákov, ktorí sa tešia z príchodu jari.

Deti pri hudbe napodobňujú vtáky.

Hudobný režisér: Akí ste dobrí kamaráti! Viete, že o jari je veľa pesničiek. A jeden z nich sa teraz začneme učiť. Najprv však musíme vyvinúť hlasivky.

Spievanie zvukov.

Hudobná réžia: Teraz si vypočujeme pieseň „Slnko sa smeje“ od L.A. Olifirovej. Pozrite sa na jej portrét.

Znie pieseň „Slnko sa smeje“.

DETSKÁ JARNÁ POLENČKA "SLNKO SA SMIE".

1. Slnko sa smeje a námraza plače,
Slnečné zajačiky skáču po cestičkách (2-krát)
Skok-skok, skok-skok, skok-skok. skokový cval

2. Mami, počuješ ako na našej streche
Mačky chodia a mačky, poď ty, buď ticho (2 krát)
Mňau-mňau, mňau-mňau, mňau-mňau, mňau-mňau. Kričať!

3. Otvorme okno, počkajme chvíľu,
Keď k nám priletia škorce, tu je proso a chrumky (2x)
Chick cvrlikať, cvrlikať štebot, štebot štebot, štebot cvrlik. Lietajte!

4. Slnko zohrieva uši, hladí korunu,
Dáva mame a mne červené pehy (2 krát)

Učenie piesní.

Hudobný režisér: Výborne, chlapci! Ako dobre spievaš. A aké sú to zvuky?

Deti: Hodiny tikajú.

Hudobný režisér: Správne, chlapci! Tieto hodiny tikajú. A hovoria nám, že je čas tancovať. Teraz začneme študovať tanec „Watch“. Postavíme sa do veľkého kruhu, vezmeme do každej ruky tanier a zopakujeme pohyby po mne.

Hudobný režisér rozdá každému dieťaťu tanier do každej ruky a G. Vasiliev ukazuje pohyby na hudbu „Watch“ a deti po ňom opakujú.

Hudobný riaditeľ: Ako dobre sa máš. No a teraz je čas, aby sme sa vrátili do skupiny. Opäť si spojme ruky, zatvorme oči a za štebotania vtákov sa vrátime k skupinke. Tri dva jedna. Tak a sme tu v skupine.

Reflexia.

Čo si dnes robil?

Do akej krajiny ste cestovali?

Páčilo sa ti to?

A čo sa vám páčilo najviac?

Deti odchádzajú zo sály vo dvojiciach za hudby „Naša zem“ od D. Kabalevského.


Galina Koverginová
Hudobná lekcia v seniorskej skupine „Prišla k nám jar“

"Prišla k nám jar"

Hudobná hodina v skupine seniorov.

Kovergina Galina Vasilievna, hudobný režisér MBDOU"MATERSKÁ ŠKOLA "Slnko", Uvarovo, Tambovská oblasť.

Zapnuté hudobná lekcia treba sa rozhodnúť nasledovne úlohy:

Budujte schopnosti počúvať muzikálštruktúra inštrumentálneho diela;

Naučiť sa samostatne určovať povahu a obsah kúsok hudby, emocionálne na to reagovať;

Rozbaliť detské hudobné obzory, propagovať prejav hudobne- tvorivé schopnosti;

Naučte sa spievať expresívne a vyjadrite tak povahu piesne (láskavý, pokojný, veselý, energický);

Pestovať kultúru komunikácie, učiť myslieť;

Zhrnúť predstavy detí o typických jarných javoch;

prípravné práce:

Postrehy detí na jarných akciách na vychádzkach.

Rozvoj pozorovania pre konáre brezy stojace v Hudobná sála, vopred umiestnená váza s vodou muzikál hale koncom februára.

Skúška ilustrácií na danú tému.

Vybavenie:

obrázkové diapozitívy, hudobné nahrávky, tlačené príslovia a porekadlá, vykresľovanie obrázkov, nahrávanie zvukov jar, krížovka, vyfarbovanie o jar.

Priebeh lekcie:

I organizačný moment

Deti vstupujú jedno po druhom Hudobná sála sedieť na stoličkách.

Hudobný pozdrav: po stupnici - Ahoj chlapci!

Dole po triáde - odpoveď: - Ahoj!

II Vyhlásenie k téme triedy

Hudobný režisér:

Chlapci, teraz strávime s vami trieda, a po zhliadnutí ďalšieho videa sa pokúsite určiť tému sami. Snímka 1-3.

(Snímky na jarnú tému č. 1,2,3

Takže chlapci, čo si myslíte, že je témou nášho triedy? (Lekcia o jari)

Hudobný režisér: jar všetko sa v prírode mení? Ako si myslíte, že (odpovede detí)

Cieľ: Rozvíjať pozornosť detí k svetu okolo nich hudba budete môcť porovnať jeho zvuk s tým, čo vidíte na obrazovke.

Máš pravdu, cez deň sa oteplilo, nosíš ľahšie oblečenie... Ale nezbedníci jar môže pre nás variť prekvapení: mrazy a dokonca aj sneženie...Preto pri takomto nestabilnom počasí môžeme s vami....čo?

Správne, ochorieť.

Kto odpovie, čo môžeme urobiť, aby sme sa vyhli nádche, teplote? Ubližujete deťom, ktoré milujú ubližovať (Odpovede) Preto na každom hudobná lekcia sme s vami.... Správne vykonávame dychové cvičenia, hlboké a hlučné. A kto si pamätá, ako nám tieto cvičenia pomáhajú? (odpovede) Aké cviky si pamätáte? (odpovede)

Spolu s učiteľom deti vykonávajú 2-3 dychové cvičenia Strelnikov pod hudba ktorý hrá a spieva hudobný režisér.

1 cvičenie "Kvetina":

Cítime vôňu kvetu - veľmi sa nám páči.

Dáva vôňu, dáva vôňu vám, vám a nám (deti zhlboka hlučne rytmicky dýchajú)

2 cvičenie: (v rytme zatínajte a uvoľňujte päste a zároveň sa zhlboka nadýchnite)

Päte a znova dlane - dlane, dlane - 2 krát

3 cvičenie: "čerpadlá"(Naklonenie - dlane otvorené, narovnanie - dlane v päste)

Sme pumpy, sme pumpy - nosom hlučne smrkáme-2 krát

Hudobný režisér: No, teraz sme si zlepšili zdravie a môžeme bezpečne chodiť po ulici, nebojíme sa vetra, jarného dažďa, však, deti?

Deti sú pozvané, aby predviedli prvý verš predtým naučenej piesne

Znie pieseň « Prišla jar» Múzy. Eremina. Sl. Petrov.

1. Z juhu k nám opäť priletia veže a volavky

Za mojím oknom kvapky, kvapky, kvapky zvonia

Refrén:

Raz-dva-tri-štyri-päť-šesť-sedem-osem

Opäť za oknom jar - prosím prosím prosím!

III hlavná časť

Hudobný režisér:

Aké jarné mesiace poznáte?

Odpovede detí

Hudobný režisér: A tak ich nazývajú ľudia. prečo? (marec - protalnik, apríl - jazda na snehu, máj - tráva). Odpovede detí

(snímka číslo 6 každého mesiaca).

Hudobný režisér: Chlapi, radi sa hádate? A teraz sa s vami všetkými pohádam a ubezpečím, že vonku je jeseň. A! nesúhlasíte? Potom ma skús presvedčiť a pomenovať znamenia jar(deti sa striedajú v telefonovaní s pomocou učiteľa)

1) Hlavná vlastnosť jar v neživej prírode vychádza slnko oveľa vyššie nad obzor ako v zime.

2) Svieti jasnejšie a hreje každým dňom viac a viac. Dni sa predlžujú.

3) Najvýraznejší znak ofenzívy jar v neživej prírode je to topenie snehu.

4) Ľad sa začne topiť. Ľad začína na riekach.

5) Keď sa rieky a jazerá prelievajú vodou z roztopeného snehu, voda napĺňa lúky, lesy, polia pozdĺž rieky. Toto sa nazýva potopa.

6) Pôda topí z jarných horúčav. Akumuluje veľa vlhkosti. Táto vlhkosť je pre rastliny veľmi potrebná.

7) Na jar prší a nie sneh. Neďaleko prvej búrky.

Hudobný režisér: no, teraz ste ma o tom presvedčili prišla skutočná jar!

Zaznie melódia budíka "Postavte sa, deti, postavte sa do kruhu"

opatrovateľka: A teraz, chlapci, budeme hrať s vami v kruhu, urobte všetko pre mňa.

Zadržané hudobná hra"Jar"(opakovač)

K melódii "bieloruská polka" Deti spievajú a vykonávajú nasledujúce pohyby.

Zo strechy viseli marcové cencúle (ruka v ruke kráčame v kruhu)

A trochu zazvonil. (zastaviť, rytmicky tlieskať)

Slnko na oblohe je vyššie, vyššie. (zdvihnúť ruky)

Každý je zaneprázdnený množstvom vecí. (nakláňa sa doprava a doľava)

Čoskoro sa sneh úplne roztopí. (sadni si a vstaň)

Vyjdú na pole traktorov. (ruky na opasku, postupujeme vpred s prepadom)

čierna veža stretáva jar(kráčame, dvíhame kolená vysoko)

Hlasná pieseň: (mávame rukou, "krídla")

Kra-kra-kra.

Znie to ako hudobný signál: "Sadni, sadni, sadni si rýchlo"

Hudobný režisér: Samozrejme, že máš rád hádanky. Teraz to rozlúskneme striedavo: dievčatá a chlapci.

Prezentácia "Jarné tajomstvá" Snímka číslo 7 (samostatná prezentácia číslo 2

"Poďme hrať" Hádanky - hádanky)

1 hádanka (dievčatá) Snímka 2.

Hádajte, ktorý obrázok sa sem nezhoduje jar? (Odpovede)

2 hádanka: (chlapci) Snímka 3.

Sú na tomto obrázku jarné kvety a ako sa volajú? (odpovede)

opatrovateľka: A všetko spolu zistíme (dievčatá a chlapci)

3 hádanka: "Čo si umelec pomiešal?" Snímka 4.

opatrovateľka:

Vidím, že ste šikovní. A ak áno, tak odpovedzte, čo sa dá povedať o jarnom slnku? Čo je to? (výber epitet)

Deti spievajú pieseň « kamenná muška» (môžete tancovať s učiteľom)

1. Vyšlo jasné slnko piecť, piecť (obe ruky hore)

Je to ako naliať zem zlatom, naliať ju. (podáva hladko)

Holuby začali vrčať hlasnejšie, kukať.

Žeriavy sa k nám opäť vrátili. Opäť nám (mávaj rukami,

A v lese kvitli snežienky, kvitli (chodiť v kruhoch)

Veľa jasných farieb v jarnej krajine.

Cieľ: Upevnenie jednoduchého okrúhleho tanečného kroku, rytmických pohybov v spodnej a hornej časti rúk pozdĺž textu piesne.

Hudobný režisér:

Jar... Ľad sa roztopil ... Poďme bežať ....

stopa2 "Zvuk prúdu". Snímka číslo 8.

Čo robí potok jar? (výber slovies)

Teraz si predstavte, že ste v jarnom lese.

opatrovateľka:

čo si počul? (vtáky spievajú nahlas).

Kde a kedy vtáky tak spievajú? (V lesoch jar predtým, ako sa objavia kurčatá).

Aké sťahovavé vtáky poznáte?

Kto sa vráti do svojej rodnej krajiny ako prvý? (veže) Snímka číslo 9-10

Hudobný režisér: Len čo sa na poli objavia rozmrazené fľaky, priletia veže – prví poslovia jar.

A ktorý z vtákov prilieta posledný? prečo? (lastovičky, rojovníky; keď sa objaví hmyz).

Čo teraz robia vtáky? (stavať a opravovať hniezda, znášať vajcia a liahnuť kurčatá).

Hudobný režisér: Deti, všetci bývame v domoch, bytoch, ale ako môžu ľudia pomôcť vtákom, aby mali aj kde spať, spievať ich vtáčiu pieseň (Odpovede)

Áno, ľuďom stačí postaviť vtáčie búdky pre škorcov a všetky vtáky, ktoré k nám prileteli z juhu (odpovede a rozhovor o tom, kto už má postavené vtáčie búdky).

Naučme sa druhý verš piesne « Prišla jar»

Recepcie a fázy učenia:

Displej a výkon hudobný hlava 2 veršov.

Otázka pre deti, o čom tento verš hovorí?

Recepcia učenia - hra "Echo", deti opakujú frázy pre hudobný režisér.

spievať spolu podskupiny: dievčatá, zvlášť chlapci.

Cieľ: Naučte sa počúvať a rozumieť textu, zapamätať si ho.

Úloha: Presne zopakujte melodickú linku s novým textom.

Deti spievajú 2 verše piesne « Prišla jar» Slová G. V. Kovergina

2. Postavíme vtáčikom domček - vtáčiky v ňom budú bývať,

Ale ráno spievajú, nemôžu sedieť v dome.

Refrén: to isté.

Cieľ: Počas krátkeho hovoru spievajte posledné slová V hudobné frázy naučiť sa počúvať hlas muzikál zvuky vodcu a klavíra, snaží nekričte na seba.

Hudobný režisér: Veľkým prínosom sú vtáky. Tým, že sa živia hmyzom, pomáhajú ľuďom chrániť lesy, polia, záhrady a parky. Teší nás ich obratný a rýchly let, dávajú nám pocit slobody a krásy, očarujúce zvuky trilov.

Učiteľ trávi s deťmi hudobná hra"Starling".Muz. a sl. G. V. Kovergina

Snímka №11-12

Text a postup v hre: (Učiteľ vytiahne ploché slnko)

Deti spievajú: Škorce, škorce - sivé perie,

dospelých: Slnko ohrieva teplejšie, príďte čoskoro.

(deti "lietať", dajte stoličky späť - to sú ich vtáčie búdky)

Lietajúce, lietajúce sivé škorce,

Z kŕmidla štrngali, štrngali zrnká (pecka)

Slnko zapadá.

Deň sa skončil - letíš, nájdi svoju vtáčiu búdku!

("Odletieť" V "vtáčie búdky", čupiac, akoby sa schovával za stoličkami).

Cieľ: Naučí vás ľahko voľne behať po chodbe a mávať rukami "krídla" bez toho, aby som niekoho urazil. Pohyb "pecka" vykonajte s rovným chrbtom, pohybujte hlavou hore a dole.

Úlohy: Vypočujte si hudba 3-dielny formulár a v súlade s ním a textom vykonať potrebné pohyby. Rozvíjať pozornosť detí k textu.

opatrovateľka: A teraz budeme fantazírovať ... Predstavte si, že ja - Jar(nasadí si veniec kvetov, naberie kyticu vŕb, snežienky, zelenú trávu)

Pozor, teraz zaznejú vaše obľúbené hádanky. A ak uhádnete, uvidíte odpoveď (Snímky č. 12 – 20)

A dnes som tam trieda priniesol pár obrázkov, ktoré vám rozdelím (rozdáva obrázky cencúľov, snehuliaka, kúskov ľadu, škorca)

Znie to ako hudba, na jeho pozadí učiteľ robí deťom hádanky.

1. Hneď prvý deň jar,

Ten úplne prvý.

Na okraji borovice

Rozkvitla… (vŕba).

2. Sneh v lese. Je tu veľa snehových závejov.

Ale ozýva sa sýkorka.

Zo strechy rovno na cestu

Hlasno kvapká... (kvapky).

3. Najprv sa dostať von z podzemia

Na rozmrazení.

Nebojí sa mrazu

Aj keď malý... (snežienka).

4. Býval som uprostred dvora,

Kde sa deti hrajú

Ale zo slnka

Stal som sa prúdom. (snehuliak)

5. Táto hladká cesta

Vydrží celkom dosť.

Ako to prejde jar,

Všetko sa to zrúti. (ľad)

6. Mrkva je biela,

Rastie celú zimu.

Slnko hrialo

Zjedol som všetku mrkvu. (cenzor)

7. Na tyči - palác.

Na dvore je spevák.

A jeho meno je... (škorec).

8. Krása kráča,

Zľahka sa dotýka zeme.

Ide do poľa, k rieke,

A na snehu a na kvete. (Jar)

9. Umiera na jeseň.

A znova ožíva na jar.

Na svetlo vyjde zelená ihla,

Rastie a kvitne celé leto. (tráva)

Hudobný režisér: Na tomto našom lekcia sa skončila. Všetci ste odviedli dobrú prácu a chcem vám dať obrázkovú knihu o jar ktoré si môžete vyfarbiť.

Znie to ako hudobný signál nízkeho registra (druhý akord)- deti sú postavené na určitom mieste jeden po druhom.

Hudobný riaditeľ spieva: "Toto je koniec triedy!

Dovidenia, chlapci!"

Deti spievajú: (Zostupná melódia z "soľ" predtým "Pred") "Zbohom"

Znie to ako hudba….

deti "vyletieť" od Hudobná sála otáčanie na požiadanie hudobný režisér , u vtákov s pohyblivými, ľahkými rukami - "krídla".

Dominantné zamestnanie vo vnímaní hudby v

prípravná skupina

"Hudobná jar"

Úlohy: Naučiť deti rozlišovať figuratívnosť hudby, zmenu nálady, zvýrazniť časti diela.

Povzbudzujte deti, aby vyjadrili svoje hudobné zážitky prostredníctvom kreatívnych tanečných aktivít.

Zlepšite schopnosť orchestrovať skladbu výberom timbrov hudobné nástroje zodpovedajúce charakteru hudby.

Rozšíriť vedomosti detí o hudbe.

Priebeh kurzu.

Znie hudba „Ráno“ od E. Griega. Deti pokojne vstupujú do haly.

učiteľ: Chlapci, vidím, že sa všetci usmievate, máte dobrú náladu. A prečo?

deti: Pretože hudba znie, slnko svieti.

učiteľ: Áno, svieti slnko, hrá hudba. A tiež preto, že dnes k nám prišli hostia, ktorých máme radi a vždy ich veľmi radi vidíme. Dajme im našu lásku, privítajme ich.

Deti mávajú hosťom.

učiteľ: Dávali ste pozor na to, s akou hudbou sme vstúpili do sály?

deti: „Ráno“ od Edvarda Griega.

učiteľ: Správny. Grieg je nórsky skladateľ a vo svojej hudbe často ospevoval krásu svojej vlasti, ktorú mal veľmi rád.

A v tejto hudbe predstavujeme obraz prebúdzajúcej sa prírody.

A kedy inokedy sa celá príroda prebúdza zo spánku?

Deti: Na jar.

učiteľ: Áno, jar je špeciálne obdobie roka. Čas prebúdzania prírody zo zimného spánku, keď všetko ožíva, kvitne, raduje sa z tepla, ktoré prišlo. A koľko radosti to prináša ľuďom! Koľko nádejí a túžob ožíva v ľuďoch na jar!

Jar, jar! Aký čistý je vzduch!

Aká jasná je obloha!

Jeho azúro nažive

Zaslepuje mi oči.

Hlučné prúdy! Prúdy sa lesknú.

Hučí, rieka nesie

Na víťaznom hrebeni

Ľad, ktorý zdvihla.

Počúvali sme v predchádzajúcich lekciách hudobná kompozícia s názvom „jar“. Spomeňme si(Vypočujte si úryvok).Kto napísal túto úžasnú hudbu?

deti: Antonio Vivaldi z The Seasons

učiteľ: O čom chcel skladateľ svojou hudbou povedať?

deti: O radostnom štebotaní vtákov.

učiteľ: Áno, zrejme si stavajú hniezda a užívajú si jarné slnko.

Poďme sa teraz s vami hrať. Dievčatá budú vtáky, ktoré sa tešia z návratu do svojej vlasti a budujú si hniezda: hľadajú chmýří, slamky, robia si útulné domčeky. Chlapci budú búrkou so silným vetrom a dažďom. Dáme im „prúdy dažďa“

Deti improvizujú na hudbu „Jar“ od A. Vivaldiho

učiteľ: Na jar sa objavia prvé kvety. Ktoré?

Kvitne spod snehu

Najprv víta jar.

Deti: Snežienky.

učiteľ: Sú také malé, nežné, bezbranné, že ani neveríte, že keď v lese nie je nič iné ako sneh - žiadna tráva, žiadne kvety, sú prví, ktorí smelo prerazia studený sneh.

Ruský skladateľ P.I. Čajkovskij má tiež cyklus „Ročné obdobia“, v ktorom je 12 skladieb, toľko je mesiacov v roku. A teraz si vypočujeme dielo „Apríl. Snežienka“. Pred každým dielom v albume sa píšu verše. Pred touto hrou báseň od Maykova.

Učiteľ číta báseň

Účinkuje "Snehulienka" od P.I. Čajkovského.

učiteľ: Ako hudba hovorí o prírode. Čo je ona?

deti: Jemný, niekedy rozrušený

učiteľ: Áno, hudba sa chveje, ako na jar vzrušená. Spočiatku nesmelý, nesmelý, prítulný. Snežienka siaha po slnku a melódia stúpa vyššie(zvuky úryvkov)

Ale znie to buď ľahko, vysoko, alebo znepokojivejšie, nízko. Hudba hovorí, že slnko ešte stále nesvieti, že ešte môže byť zima, tma, daždivo(znie úryvok).

Je tu ďalšia melódia - veľmi krásna, vzrušená, ľahká, ako závan vánku.(zvuk 25-32 taktov)Zdá sa, že kvet snežienky sa hojdá vo vetre.

Ale potom opäť vyšlo slnko a hudba bola opäť jasná, jemná(fragment)

Vy a ja vieme, že každý kus hudby možno znázorniť ako diagram toho, ako sa mení nálada hudby.(ukázať karty - radostný, pokojný, úzkostlivý)Vypočujte si dielo ešte raz, pozrite si schémy, čo myslíte, ktorá schéma sa k tomuto dielu hodí.

Deti si skladbu znova úplne vypočujú, vyberú si vhodnú schému a vysvetlia.

učiteľ: Na jar sa objavujú nielen snežienky, ale aj iné jarné kvety. Poznáte básne o takýchto kvetoch?

Deti čítajú poéziu.

učiteľ: No už rozkvitli fialky, konvalinky, narcisy a tulipány. A všetci poznáme veľmi krásnu hudbu, v ktorej tancujú všetky kvety.

deti: "Kvetový valčík" od P.I. Čajkovského z baletu "Luskáčik".

učiteľ: Dnes si skúsime zahrať tento valčík s orchestrom. A ja budem vaším dirigentom.. Pod tichou, pokojnou, jemnou hudbou budú hrať pokojné nástroje - maracas, hrkálky, zvončeky budú jemne zvoniť, metalofóny - ľahké glissando. A keď hudba znie jasne, zahrajú tamburíny, rumba, triangl, činely.

Inštrumentálna improvizácia na hudbu „Kvetový valčík“ od P.I. Čajkovského

učiteľ: A teraz na našu kvetinovú lúku pribudli malé rozprávkové stvorenia. Kto je to?

Deti: Elfovia.

učiteľ: Na akú hudbu tancujú?

deti: "Tanec elfov" od E. Griega.

Deti improvizujú na hudbu.

učiteľ: Naša lekcia „Hudobná jar“ sa skončila. Veľmi ma to teší, dnes sme ma potešili, veľmi sa mi to páčilo, A teraz by ma zaujímalo, čo sa vám na tejto lekcii páčilo najviac.

Deti hovoria.

učiteľ: Ďakujeme a tiež veľká vďaka patrí našim hosťom, že nás tak pozorne počúvali a podporovali nás. Poďme sa s nimi rozlúčiť.


Organizovanie času.

Deti a učiteľ defektológ stoja s hudobnými kladivami v rukách.

U.-d.Ďateľ sedel na hrubom konári:

klop, klop, klop, klop!

Všetkým mojim priateľom na juhu:

klop, klop, klop, klop!

Ďateľ posiela telegramy,

Tá jar prichádza

Čo roztopilo sneh v okolí:

Tu a tam!

Na slová „tuk da tuk“ sa klepe kladivom: na každé slovo jeden úder.

Rytmické cvičenie.

U.-d. Jar sa dlho tajne míňala

Od vetra a chladu,

Chôdza v kruhu s mierne pokrčenými kolenami, rozkročný krok pri hudbe. T. Lomovej "Kľudná chôdza" (so. "Hudba a pohyby. Cvičenia, hry a tance pre deti 5-6 ročné", s. 26).

A dnes rovno

Plieska cez mláky.

Pochodový krok pod „Pochodom“ od I. Kišku (So. Hudobné a pohybové cvičenia, hry a tance pre deti 3-4 ročné, s. 25).

Medveď z temného brlohu

Išiel do sveta...

Chôdza kolísavá, nohy široko od seba; ruky sú roztiahnuté - dolu k hudbe "Medveď" E. Kamenogradsky (so. "Ranné cvičenia na hudbu", s. 92).

Vlk na jar-krásny obrovský

Posiela pozdravy.

Kráčajúc ráznym krokom, pri každom kroku sa ruky striedavo posúvajú dopredu k „Piesni vlka“ (E. Gorbina. „V našom divadle všetci spievame a tancujeme“, s. 54).

Ježek kráča po lesnej ceste,

Veselo víta jar.

Malý dupavý krok k hudbe ruskej ľudovej piesne „Ach, všetky klebety idú domov“ (Kutuzova E.V., Kudryavtseva A.A. „Musical Kaleidoscope“, s. 106).

Každý lesný vták

A spievajte a bavte sa.

Chôdza v „kŕdle“ na prstoch, pažiach do strán, „Chôdza pokojným krokom“ od M. Roberta (Zb. „Hudba a pohyby. Cvičenia, hry a tance pre deti 5-6 ročné“, s. 27 ).

Cvičenie na reguláciu svalového tonusu.

U.-d. A teraz, chlapci, ukážme, ako sa radujeme z nástupu jari.

Zahrej nás skoro, jar,

Zobuďte všetkých zo spánku.

Na hudbu A. Chačaturjana „Valčík“. (So. „Ranné cvičenia pri hudbe“, s. 108) deti plynule dvíhajú ruky zdola nahor k sebe, akoby „pozývali jar“.

Odíď rýchlo, zima,

Odstráňte mráz.

Vezmite si sneh so sebou

A cencúle sĺz.

Na hudbu V. Vitlinu „Hra“. (So. „Ranné cvičenia pri hudbe“, s. 107) deti rytmicky a striedavo „vyhadzujú“ ruky priložené k hrudi a zovreté v päste: „box“.)

Cvičenie na koordináciu pohybov s rečou a hudbou.

Ilustrácie k téme „Jar“ sa berú do úvahy.

U.-d. Ako sa mení príroda s príchodom jari? Dajme to všetko dokopy s hudbou.

deti. Od cencúľ - zvonenie, zvonenie (ostro zdvihnú ruky od pliec, roztiahnu prsty od seba)!

Zobuď sa, javor, javor (ruky sú zdvihnuté dopredu a potom roztiahnuté)!

Sneh sa roztopil, sneh sa roztopil (tri dlaň o dlaň).

Prúdy - beh, beh (vlnové pohyby paží dopredu).

Hromové kroky: hore, hore (dupať nohami).

Obličky sú počuť: tlieskať, tlieskať (uvoľnite prsty pravej ruky, potom ľavú ruku, zovreté v päste).

Sluch.

Zvukový záznam „Sounds of Spring“ znie: kvapky, spev vtákov, zvuk potoka, prasknutie obličiek. Deti sú povzbudzované, aby rozpoznali a pomenovali zvuky, ktoré počujú.

Fonopedické cvičenie.

U.-d. Cez zimu sa prehnali snehové búrky.

deti. Wu-u-u-u ... (hladko zdvihnú ruky hore).

U.-d. Javory, lipy zošediveli.

deti. F-f-f-f ... (Znížte ruky z pozície hore.)

U.-d. A bavte sa na jar

deti. S-s-s-s ... (roztiahnite ruky zovreté v päste do strán, mierne sa ohnite dozadu).

U.-d. Vtáky prišli z juhu

deti. Ps-ps-ps (tlačné pohyby rukami dole pred sebou).

U.-d. Konáre labky zahriate!

deti. Slabiny-slabiny-slabiny (tlieskajte rukami po pleciach, ruky prekrížte pred sebou).

Spev.

Deti vystupujú „Jarná pieseň“, hudba. S. Polonský, sl. N. Vinogradova (Root Z., Zaretskaya N. „Prázdniny v MATERSKÁ ŠKOLA", str. 169).

Prstová gymnastika.

U.-d. Chlapci, aké jarné mesiace poznáte? (Marec apríl máj.)

deti.Čiapka, čiapka, čiapka -

Kvapky zvonia.

Marec je preč

Príde apríl.

Rytmicky pre každú slabiku striedavo spojte konček každého prsta s palcom.

U.-d. Ktorý jarný mesiac sme v básni nepomenovali?

Hra „Prichádza jar“.

Deti chodia v kruhu, držia sa za ruky, v strede kruhu je jarné dieťa s loptou v rukách. V arr znie melódia ruskej narny piesne „Ako naši pri bráne“. N. Metlovej (Zb. "Native tunes". Číslo 1, s. 40).

deti. Prichádza k nám jar

A všetkým nosí darčeky.

Deti sa zastavia. „Jar“ hodí loptu jednému z detí:

Čo chceš, priateľu?

Dieťa. Nová topánka (hádže loptu späť).

„Jar“ hodí loptu inému dieťaťu:

Čo chceš, priateľu?

Dieťa. Lahodný koláč (hádže loptu späť).

„Jar“ hodí loptu ďalšiemu dieťaťu:

Čo chceš, priateľu?

Dieťa.- Zelená lúka (chytí loptičku, mení miesta s „jarom“).

Hra pokračuje novou „Jarou“.

Relaxácia.

Deti si ľahnú na koberec a počúvajú zvukovú nahrávku "Čaro prírody": "Všetky vtáčiky k nám prileteli."

(hudobné pozadie)

Aké teplé slnko, vystrime k nemu ruky. Teraz môžeme hľadať fajku

(Deti hľadajú fajku - hudba v pozadí)

Mačka prichádza k hudbe (učiteľ v kostýme mačky)

Kitty. Ahojte deti.

Múzy. ruky Deti, viete kto to je? Tak toto je mačka.

Kitty. A niečo mám. Ocitol som sa v lese pre nový prútik mydlové bubliny. A chystá sa ponoriť do mydlovej vody)

Múzy. ruky Nie, to nie je bublinková palička, je to... deti, čo to je?

odpovede detí,

Mačka džúsová? Ale hrubá na slamku, palica na podopretie kvetov?

Múzy. Ruk. Ale toto je fajka, ktorú Spring stratil.

Kitty. Čo? Rúra? Tu, vezmi si to.

Múzy. ruky Aký si dobrý človek, čoskoro príde jar a všetko rozkvitne. Ďakujem Kitty

Múzy. ruky Chlapci, viete ako dobre spieva flauta?

Nahrávanie hry fajky. Múzy. vedúci napodobňuje hru.

Vrana. Kar-kar. Počul som zvuk fajky Úprimne ti ďakujem, teraz príde skutočná jar, Ur-ra!

Múzy. ruky Dáva fajku Vranovi.

Vrana. Ďakujem. Dovidenia, som deti.

Kitty. Mrrr mňau. Som taká šťastná, že chcem tancovať.

Tanec "Veselý tanec"

Kitty. A nie som obyčajná mačka, ale kúzelník. Chcem zmeniť malé deti na vrabce. Zatvor oči. (Hudba premeny - nasadili si „vrabcov“) Deťom nasadili „vrabcov“ okolo krku. Chcem si s tebou zahrať hru.

Hra "Mačka a vrabci"

Deti hrali dobre

chcem ti zablahoželať

Znova ťa otočím

Od vrabcov po deti. (hudobná transformácia)

Múzy. ruky Tu sa naša lekcia skončila.

"Rob dobro a bude to dobré"

Deti nechávajú hudobnú miestnosť na hudbu.