Triedna hodina"O kultúre správania"

Ciele:

1) podporovať formovanie kognitívneho záujmu o etické poznanie, základy etickej kultúry;

2) povzbudzovať študentov k sebazdokonaľovaniu.

Dekorácie, vybavenie a potreby:

1) na tabuli:

a) téma vyučovacej hodiny a slová básnika Alexandra Mezhirova:

Práca tovární a polí nie je jednoduchá,

Je tu však oveľa ťažšia práca.

Táto práca je byť medzi ľuďmi.

b) „pohár múdrosti“ (môžete ho nakresliť kriedou alebo použiť vopred pripravený výkres na papieri) a k nemu pripojené letáky so situáciami, pedagogickými úlohami, výrokmi alebo aforizmami z oblasti etikety;

2) Charta školy;

Prípravné práce.

Triedny učiteľ v predvečer tejto vyučovacej hodiny vyzve žiakov, aby dokončili úlohu:

Pozrite sa a zamyslite sa nad svojím školským životom. Čo sa vám páči na študentských vzťahoch? Čo sa vám nepáči? Aké by podľa vás mali byť tieto vzťahy? Po tom, čo sa nad tým všetkým zamyslíte, skúste žiakom zostaviť pravidlá.

Pokrok.

ja úvod triedneho učiteľa, v ktorom je nazvaná téma triednej hodiny a čítané slová básnika A. Mezhirova. Spoločne so študentmi je podaný výklad pojmu „kultúra správania“. ( Kultúra správania je súbor foriem každodenného ľudského správania (v práci, doma, v komunikácii s inými ľuďmi).Úhrn foriem každodenného ľudského správania () sa nazýva téma hodiny a slová básnika A. 0000000000000000000000000) , v ktorých mravné a estetické normy tohto správania nachádzajú vonkajší výraz).

II. Navrhuje sa pracovať s „pohárom múdrosti“. Tí, ktorí si želajú, vytiahnu z „misy“ papier, kde sú uvedené situácie, pedagogické úlohy, výroky alebo aforizmy z oblasti etikety. Žiak po prečítaní písomného zdôvodní svoje rozhodnutie, prípadne vyjadrenie komentuje.

Úlohy-otázky:

1. Odkiaľ pochádza názor na osobu, ktorú vôbec nepoznáte? (V minulosti ľudia pripisovali ešte väčší význam prvému dojmu ako teraz. Súdili dokonca podľa vzhľadu. Staroveký grécky filozof Aristoteles napísal, že človek, ktorého ruky siahajú po kolená, je smelý, čestný, voľne sa ovládajúci a ten, kto má strapaté, strapaté vlasy, zbabelý.

Skutočnú senzáciu vyvolalo filozofické pojednanie švajčiarskeho spisovateľa Lavatera „Fyziognomické fragmenty“ vydané v roku 1775, v ktorom sa autor snaží nájsť súvislosť medzi duchovnými vlastnosťami človeka a štruktúrou jeho kostry a čŕt tváre. Jeho súčasník s ním polemizoval, riadil sa tézou: zdanie klame. A hoci diskusia pokračuje dodnes, nemožno poprieť, že 90% ľudí si buduje vzťah s človekom na základe prvého dojmu.)

2. Ak nepoznáte meno osoby, ktorú oslovujete, ako začnete frázu? ("Je mi to ľúto..." alebo "Prosím, prosím...")

3. Prečo ľudia navštevujú? (Môžete rozoznať príhodu zo života Voltaira.)

4. Prečo sa zrodilo príslovie: „Darovanému koňovi sa na ústa nepozerajú“? (Môžete povedať príhodu zo života Mozarta.)

5. Z akej známej knihy sú tieto tipy?

- Nechytajte prvú misku a nefúkajte do tekutiny, aby všade striekala. Nečuchaj, keď ješ (keď ješ).

- Keď vám niečo ponúknu, vezmite si z toho časť a zvyšok dajte inému.

- Nehryzte jedlo ako prasa a neškrabte sa na hlave. Bez toho, aby ste kúsok prehltli, nehovorte.

- Nerobte si plot z kostí, kôrok, chleba a iných vecí pri svojom tanieri... („Mládež úprimné zrkadlo»)

6. Na čo treba pamätať, aby stekal po fúzoch a dostal sa do úst? (Je potrebné si zapamätať, ktoré jedlá sú aké.)

7. Na čo slúžila častica „s“ predtým? (V Rusku v 19. storočí bola častica „s“ častá ako častica zdvorilostnej adresy. Mohla byť pripojená k akémukoľvek významnému slovu. Vznikla zo spracovania „pane.“ Rozšírená bola najmä v byrokratickej sfére a postupne začalo byť vnímané ako prejav podriadenosti.)

8. Ako charakterizovať správanie Eugena Onegina z hľadiska etikety?

Všetci tlieskajú, Onegin vstupuje.

Prechádzky medzi stoličkami na nohách ...

9. Vymenujte hlavné, z vášho pohľadu, pravidlá etikety.

Keď študenti úplne vypili „pohár múdrosti“, dospeli k záveru, že človek žije v spoločnosti a musí dodržiavať určité pravidlá správania: pravidlá správania doma, v škole a na iných verejných miestach.

III. Školské pravidlá.

Učitelia a žiaci prichádzajú do školy každý deň. Majú jednu spoločnú úlohu – postarať sa o to, aby sa všetci chlapci a všetky dievčatá stali skutočnými ľuďmi: šikovnými, vzdelanými, pracovitými, šťastnými a užitočnými členmi spoločnosti. Tento problém riešia spoločne, ale rôznymi spôsobmi: niektorí učia, iní študujú. A medzi nimi vznikajú vzťahy... Medzi tými, ktorí učia, vznikajú zvláštne vzťahy; medzi tými, ktorí študujú; medzi tými, ktorí učia a tými, ktorí sa učia. Ak majú ľudia spoločnú vec, ak spolu trávia veľa času a vstupujú do zložitých vzťahov, potom sa stávajú nevyhnutnými normy správania, ktoré ich uľahčujú a zefektívňujú. spoločný život a práca. A existujú. Toto sú pravidlá pre študentov.

Triedny učiteľ prečíta pravidlá zo Školskej charty, potom žiaci prezentujú svoje pravidlá (Pozri Prípravné práce). Po diskusii sa vypracujú všeobecné pravidlá správania sa žiakov triedy.

Môžu byť navrhnuté tieto úlohy:

a) počas kontrolná práca váš priateľ vás požiadal, aby ste odpísali úlohu. Ako to urobíte?

1. Odpíšem.

2. Nenechám ťa odpisovať.

3. Odpíšem, a potom s ním budem spolupracovať, aby sa mohol rozhodnúť sám.

4. Poviem o tom učiteľovi.

b) Chlapci sa sprisahajú s celou triedou, aby odišli z hodiny. Myslíte si, že je to nesprávne. Ako to urobíte?

1. Pôjdem do učiteľskej miestnosti a upozorním učiteľa.

2. Nič nepoviem a zostanem v triede.

3. Pokúsim sa chalanov odradiť, a ak sa mi to nepodarí, pôjdem s nimi.

4. Pokúsim sa chalanov odradiť, a ak sa mi to nepodarí, zostanem v triede.

5. Bez toho, aby som čokoľvek povedal, pôjdem so všetkými.

IV. Hodina triedy končí závermi žiakov o dôležitosti dodržiavania pravidiel kultúry správania všetkými členmi spoločnosti.

Čo dáme do základu výchovy, ktorá určuje kultúru správania? (Úcta k osobe.)

Čo je úcta k človeku? (V ústretovosti, zdvorilosti, taktu, jemnosti, prirodzenosti, zdržanlivosti, tolerancii.)

Čo definujú? (Stupeň úcty k inej osobe a spôsob, akým je vyjadrená.)

Teraz sa obráťte na seba a pokúste sa zistiť mieru svojho vlastného rešpektu k druhým.

Hodina otvorenej triedy „O kultúre správania v škole“ (5. ročník)

Triedny učiteľ: Zinchenko N.A.

Ciele : Rozvoj zručností žiakov správať sa v súlade s morálnymi normami, pravidlami správania, pravidlami etikety, vypracované a realizované samotnými žiakmi ako výsledok skupinovej práce na témach vyučovacej hodiny;
predchádzanie sporom medzi žiakmi, predchádzanie konfliktným situáciám medzi učiteľmi a žiakmi.

Motivácia pre výber tejto témy: žiaci sami musia prísť na pravidlá správania sa v škole a školskú etiketu, sami si musia uvedomiť svoju nevyhnutnosť, aby to všetko neskôr vedomejšie dodržiavali.

Úloha : Rozvoj komunikačných zručností žiakov.

Vybavenie a vybavenie:

  1. Stoly so stoličkami pre skupiny
  2. Úlohy pre skupiny na diskusiu o jednej téme
  3. Rady pre každú tému (spoločné pre všetkých)
  4. Papier a fixky na písanie
  5. multimediálny projektor
  6. interaktívna tabuľa

Formulár správania: práca žiakov v skupinách na vypracovaní pravidiel správania sa v škole, školskej etikety, ako aj vypracovanie povinností triedy v službe.

Triedu rozdelí triedny učiteľ na 3 skupiny s prihliadnutím na želania žiakov. Deti si sadnú k svojim stolom. Triedny učiteľ prináša žiakom aktuálne informácie: informuje o téme triednickej hodiny, uvádza ciele akcie.

Postup hodín v triede

Pred začiatkom príhovoru pani učiteľky zaznela pieseň B. Okudžavu "Poďme zvolať!" S triedou sa diskutuje o význame slov piesne, hľadá sa súvislosť s témou triedy.

Úvodné slovo učiteľa

Človek od svojho narodenia žije medzi ľuďmi. Medzi nimi robí prvé kroky a hovorí prvé slová, rozvíja a odhaľuje svoje schopnosti. Len ľudská spoločnosť sa môže stať základom pre rozvoj osobnosti, pre rozvoj „ja“ každého človeka. A z takejto spoločnosti sa môže stať nielen veľké združenie ľudí, ale aj malá skupina – školská trieda. čo je trieda? Trieda je združenie ľudí, kde sa „ja“ každého mení na spoločné „my“. A je potrebné, aby sa každé samostatné „ja“ v tomto veľkom „my“ cítilo pohodlne. A aby „ja“ každého nepotláčalo „ja“ jeho blížneho. To si vyžaduje existenciu určitých pravidiel správania, ktoré by umožnili každému „ja“ sa plne rozvinúť.

Spočítajme si, koľko ľudí denne stretneme. Doma komunikujeme s príbuznými: mama, otec, bratia a sestry, susedia; v škole - s učiteľmi, spolužiakmi, knihovníkom; v obchode - u predajcu, pokladníkov, cudzincov; na ulici - s okoloidúcimi; starí a mladí ľudia, dospelí a rovesníci. Je ťažké spočítať, koľko ľudí uvidíte za jeden deň; s niektorými sa len pozdravíš, s inými sa porozprávaš, zahráš, tretím odpovieš na otázku, na niekoho sa obrátiš s prosbou. Každý človek je v neustálom kontakte so známymi aj neznámymi doma, v škole, na ulici, v obchode, v kine, v knižnici atď. Všetci vieme, že správanie iného človeka, priateľské či hrubé slovo často zanechá na duši stopu na celý deň. Dobrá nálada človeka často závisí od toho, či mu venovali pozornosť, či boli pri komunikácii s ním priateľskí, benevolentní a aká môže byť urážlivá z nepozornosti, drzosti, zlého slova. V škole trávime veľa času, preto si dnes povieme niečo o pravidlách správania sa v škole, ako aj o chvíľach neúctivý postoj, teda taký, po ktorom vzniká nevôľa. Zášť je spravidla vzájomná.

Bohužiaľ, nie všetky školské skupiny prijímajú pravidlá zdvorilosti, priateľskosti a jemnosti. Musíte sa zamyslieť nad svojimi chybami v správaní. Rovnomerný priateľský tón, vzájomná pozornosť, vzájomná podpora utužujú vzťahy. A naopak, arogancia alebo hrubé zaobchádzanie, netaktnosť, urážlivé prezývky, prezývky bolestivo ubližujú, prudko zhoršujú vašu pohodu. Niektorí veria, že toto všetko sú maličkosti, maličkosti. Tvrdé slová však nie sú neškodné. Nie nadarmo si ľudia dali dokopy múdre výroky o úlohe slov v medziľudských vzťahoch:„Jedným slovom áno, navždy sa hádať”, Žiletka škrabe, ale slovo bolí, „Láskavé slovo je jarný deň”.

Čo podľa vás znamená slovo „slušný“ (dodržiavanie pravidiel slušnosti).

Preto vám navrhujem, aby ste v skupinách robili nasledujúcu prácu: do 5 minút vymyslite, presne, stručne a expresívne zahrajte scénky typických situácií dodržiavania alebo porušovania noriem kultúry správania a komunikácie v rôznych situáciách. Napríklad: „Ako sa zdravíme, dospelí v škole, na ulici“, „Ako namietame voči dospelým, rodičom“ atď.

Samostatná práca v skupinách.

Skupinové prezentácie a všeobecná diskusia. Postoj iných skupín k situácii.

Cvičenie

Pred vami na interaktívnej tabuli je malý človiečik. Každý z vás nech mu dá znamenie dobre vychovaného človeka.

(šípky sú nakreslené z malého človiečika v rôznych smeroch a žiaci si striedavo zapisujú vlastnosti dobre vychovaného človeka)

Diskutuje sa o osobnostných črtách vzdelaného človeka. Vypracúvajú sa pravidlá správania.

pravidlá:

  1. Slušnosť, dobrá vôľa, priateľskosť vo vzťahu je obojstranná. Rozvíjajte tieto vlastnosti v sebe.
  2. Nedovoľte hádky, bitky, zneužívanie, krik, vyhrážky. Človeka to ponižuje.
  3. Váž si svoju česť, česť svojej rodiny, školy, chráň svojich súdruhov od zlých skutkov.
  4. Pomôžte mladším, buďte spravodliví k nechráneným.
  5. Správaj sa k druhým tak, ako by si chcel, aby sa oni správali k tebe

„Pokladnica ľudovej múdrosti“

Interaktívna tabuľa obsahuje dvojstĺpcovú tabuľku. Na ľavej strane sú napísané začiatky ľudových výpovedí. Na pravej strane je koniec príslovia. Je potrebné zosúladiť začiatky a konce pretiahnutím fráz na pravej strane do zodpovedajúcich riadkov.

Vymyslite dve časti príslovia o kultúre správania:

Diskutuje sa o význame každého výroku.

Každá skupina dostane úlohu napísanú na pripravenej kartičke. Témy si vyberá každý tím žrebovaním úloh z rúk učiteľa.

motívy:

  1. Školská etiketa ( vzhľad, reč medzi stenami školy, zdvorilosť)
  2. Pravidlá správania sa v škole
  3. povinnosti triedy

Tipy

  1. Formulár
  2. Vymeniteľný účes alebo druhé topánky
  3. Pozdrav študentov a dospelých
  4. Navzájom sa oslovovať
  5. Odpadky
  6. Šetrnosť
  7. Slušnosť
  8. meškať
  9. absencia
  10. Prehrávače a mobilné telefóny
  11. Každodenná reč v škole
  12. spôsob komunikácie
  13. cudzie veci
  14. Správanie v kaviarni
  15. Správanie počas liniek a udalostí
  16. Príchod do školy
  17. Preskakovanie lekcií
  18. školský majetok
  19. Dodržiavanie bezpečnostných pravidiel
  20. Starostlivosť o mladších a slabých
  21. Riešenie sporných otázok
  22. Fajčenie v škole
  23. Správanie v triede
  24. Správanie počas zmeny
  25. Používanie obscénneho jazyka
  26. Povinnosti riaditeľa školy
  27. povinnosti triedy
  28. Správanie na školských večierkoch a diskotékach

Cvičenie

V priebehu 15-20 minút sa diskutuje o téme, predkladajú sa návrhy a odporúčania, diskutuje sa o ich znení. To všetko je zaznamenané na dodanom papieri. Študenti potom vyberú najdôležitejšie body. Z vybraného materiálu si žiaci pripravia prezentáciu, ktorú obhajujú pred triedou, obhajujú svoje úspechy a dokazujú potrebu tej či onej položky. Na prípravu a obhajobu prezentácií je vyčlenených 25 minút.

Na konci hodiny sa rozhodne.

Riešenie

Príďte s návrhom ostatným triedam usporiadať podobné vyučovacie hodiny s rovnakými témami s cieľom vypracovať také pravidlá správania sa v škole, aby ich už všetci žiaci školy spĺňali.

Zhrnutie.

Učiteľ: Navrhujem, aby ste teraz urobili skúšku z pravidiel správania. Najlepší, kto sa s úlohami vyrovná, bude ocenený medailou „Super slušnosť“

Slovo na záver.

Ako sa naučiť "vedomosti"

Až do 16. storočia sa v ruštine hojne používalo slovo „vezha“, t.j. človek, ktorý sa vie v danej situácii zachovať. Existuje množstvo spôsobov, ako sa naučiť byť „úctivý“.

Introspekcia

Príjem je ťažký. Musíte sa zdvojnásobiť. Žijete a robíte všetko ako obvykle a zároveň sa pozorujete očami inej osoby. Zakaždým, keď si stanovíte cieľ. Napríklad dnes - "maniery". Inokedy budú ciele iné: ako sa mám rozprávať s ľuďmi? Ako mám pozdraviť? Ako môžem zostať preč? Označte nielen svoje nedostatky, ale aj svoje dobré vlastnosti, vlastnosti, návyky.

Sebavedomie

Je potrebné sa o seba nielen starať, ale aj poctivo hodnotiť, bez akýchkoľvek zliav. Môžete si večer, keď idete spať, spomenúť, ako prebiehal deň, čo ste si za sebou všimli a povedať si priamo. Veľmi by mi v tom pomohol denník, v ktorom by sa odrážali myšlienky o sebe, o ľuďoch okolo, hodnotenia seba samého.

Štúdium názorov iných ľudí

Bez ohľadu na to, ako úprimne sa snažíte hodnotiť, vždy existuje nebezpečenstvo, že urobíte chybu.Oveľa lepšie je vidieť zvonku. Preto je veľmi dôležité vedieť, čo si o vás myslia ostatní.

Pomáha a sebapoznanie, a pozorovanie správania druhých. Jeden staroveký východný mudrc dostal otázku: „Od koho ste sa naučili dobrému správaniu? - "S nevychovanými," odpovedal, "vyhýbal som sa tomu, čo robia oni."

Prvou podmienkou výchovy je teda znalosť všeobecne uznávaných noriem a pravidiel správania; druhým je trénovať a praktizovať správne správanie; treťou sú silné a stabilné návyky správania.


Hodina triedy „O kultúre správania“

Pokrok.

1. Úvodné slovo, v ktorom je nazvaná téma triednej hodiny

Čo je to kultúra správania?(Kultúra správania je súbor foriem každodenného ľudského správania (v práci, doma, v komunikácii s inými ľuďmi).Úplnosť foriem každodenného ľudského správania () sa nazýva téma vyučovacej hodiny a slová básnika A.) , v ktorých mravné a estetické normy tohto správania nachádzajú vonkajší výraz).

2. Navrhuje sa pracovať s „pohárom múdrosti“. Tí, ktorí si želajú, vytiahnu z „misy“ papier, kde sú uvedené situácie, pedagogické úlohy, výroky alebo aforizmy z oblasti etikety. Žiak po prečítaní písomného zdôvodní svoje rozhodnutie, prípadne vyjadrenie komentuje.

Úlohy-otázky:

1. Odkiaľ pochádza názor na osobu, ktorú vôbec nepoznáte? (V minulosti ľudia pripisovali ešte väčší význam prvému dojmu ako teraz. Súdili dokonca podľa vzhľadu. Staroveký grécky filozof Aristoteles napísal, že človek, ktorého ruky siahajú po kolená, je smelý, čestný, voľne sa ovládajúci a ten, kto má strapaté, strapaté vlasy, zbabelý.

2. Ak nepoznáte meno osoby, ktorú oslovujete, ako začnete frázu? ("Je mi to ľúto..." alebo "Prosím, prosím...")

3. Prečo ľudia navštevujú? (Môžete rozoznať príhodu zo života Voltaira.)

4. Prečo sa zrodilo príslovie: „Darovanému koňovi sa na ústa nepozerajú“?

5. Na čo treba pamätať, aby stekal po fúzoch a dostal sa do úst? (Je potrebné si zapamätať, ktoré jedlá sú aké.)

6. Aké sú z vášho pohľadu hlavné pravidlá etikety.

III. Školské pravidlá.

Učitelia a žiaci prichádzajú do školy každý deň. Majú jednu spoločnú úlohu – postarať sa o to, aby sa všetci chlapci a všetky dievčatá stali skutočnými ľuďmi: šikovnými, vzdelanými, pracovitými, šťastnými a užitočnými členmi spoločnosti. Tento problém riešia spoločne, ale rôznymi spôsobmi: niektorí učia, iní učia. A medzi nimi vznikajú vzťahy... Medzi tými, ktorí učia, vznikajú zvláštne vzťahy; medzi tými, ktorí študujú; medzi tými, ktorí učia a tými, ktorí sa učia. Ak majú ľudia spoločnú vec, ak spolu trávia veľa času a vstupujú do zložitých vzťahov, potom sa stávajú nevyhnutnými normy správania, ktoré uľahčujú a zefektívňujú ich život a spoluprácu. A existujú. Toto sú pravidlá pre študentov.

Aký je školský poriadok?

Po diskusii sú vypracované všeobecné pravidlá správania pre žiakov triedy.

Navrhuje sa vyriešiť tieto úlohy: Čo by si robil?

a) Počas testu vás priateľ požiadal, aby ste problém odpísali. Ako to urobíte?

1. Odpíšem.

2. Nenechám ťa odpisovať.

3. Odpíšem, a potom s ním budem spolupracovať, aby sa mohol rozhodnúť sám.

4. Poviem o tom učiteľovi.

b) Chlapci sa sprisahajú s celou triedou, aby odišli z hodiny . Myslíte si, že je to nesprávne. Ako to urobíte?

1. Pôjdem do učiteľskej miestnosti a upozorním učiteľa.

2. Nič nepoviem a zostanem v triede.

3. Pokúsim sa chalanov odradiť, a ak sa mi to nepodarí, pôjdem s nimi.

4. Pokúsim sa chalanov odradiť, a ak sa mi to nepodarí, zostanem v triede.

5. Bez toho, aby som čokoľvek povedal, pôjdem so všetkými.

IV. Hodina triedy končí závermi žiakov o dôležitosti dodržiavania pravidiel kultúry správania všetkými členmi spoločnosti.

- Čo dáme za základ výchovy, ktorá určuje kultúru správania?(Úcta k osobe.)

- Čo je úcta k človeku?(V ústretovosti, zdvorilosti, taktu, jemnosti, prirodzenosti, zdržanlivosti, tolerancii.)

- Čo definujú?(Stupeň úcty k inej osobe a spôsob, akým je vyjadrená.)

- Teraz sa obráťte na seba a pokúste sa zistiť mieru svojho vlastného rešpektu k druhým.

Odkiaľ máš názor na človeka, ktorého vôbec nepoznáš?

Ak nepoznáte meno osoby, ktorú oslovujete, ako začnete vetu?

Prečo ľudia navštevujú?

Prečo sa zrodilo príslovie: „Darovanému koňovi do úst nepozeraj“?

Čo treba pamätať, aby stekal po fúzoch a dostal sa do úst?

Vymenujte hlavné, z vášho pohľadu, pravidlá etikety .

Účel lekcie: vštepovať deťom potrebu kultúrneho správania.

Úlohy:

Rozvíjať zručnosti v oblasti kultúrneho správania na verejných miestach.

Budujte pozitívny morálny charakter.

Formovať schopnosť sebahodnotenia a vzájomného hodnotenia činov, vyjadrovať svoj názor na danú tému.

Rozvíjať Tvorivé schopnosti deti.

Priebeh udalosti.

Čo je to "etiketa"? Toto pozná každý:

To je nemožné a to je nemožné. kto namieta?
Žartovali sme, priatelia, o tom niet pochýb.
A teraz dajme serióznu definíciu.

"Etiketa sú pravidlá ľudského správania medzi ostatnými ľuďmi."

Človek potrebuje vedieť veľa: a v akej vzdialenosti musíte byť, keď s ním hovoríte Iný ľudia a ako ich osloviť a ako sa správať pri stole. Ako sa obliekať, ako sa správať na verejných miestach. A oveľa viac. Ľudia vymysleli pravidlá pre všetky prípady správania a nazvali ich etiketou.

Ako sa volá človek, ktorý pozná všetky pravidlá etikety a dodržiava ich?

Hovorí sa tomu kultúrny.

Nazývajú ho vzdelaným človekom.

- Aké pravidlá etikety sa však, žiaľ, v škole často porušujú?

Prípady zo školského života“

Priatelia, pre každý prípad

Básne o školákovi.

Volá sa..., ale mimochodom,

Radšej to tu nebudeme menovať.

"Ďakujem", "ahoj", "prepáč" -

Nie je zvyknutý vyslovovať

jednoduché "prepáč"

Neprekonal jazyk.

Často je lenivý

Povedzte na stretnutí: "Dobré popoludnie!"

Vyzeralo to ako jednoduché slovo.

A je plachý, tichý,

A v najlepšom prípade "skvelé"

Namiesto toho povie ahoj.

A namiesto slova "zbohom"

Nehovorí nič.

Alebo sa rozlúčte:

"No, išiel som, ahoj, len..."

Kamarátom zo školy nepovie:

"Alyosha, Petya, Vanya, Tolya."

Volá len svojim priateľom:

„Aljoška, ​​Peťka, Vanka. Len.”

Chlapci, nemôžeme

Povedz, ako sa volá.

Úprimne vás varujeme

Jeho meno nepoznáme.

Ale možno ho poznáte

A ty si ho niekde stretol,

Potom nám o tom povedzte

A my... Poďakujeme.

Pozor! Slovník zdvorilých slov!

Žiadam vás, aby ste dokončili frázy, ktoré som začal v refréne:

Dokonca aj ľadové bloky sa topia

Od slova teplý (Ďakujem ).

Starý peň zozelenie,

Kedy bude počuť (Dobrý deň ).

Ak už nemôžeš jesť,

Povedzme mame (Ďakujem ).

Chlapec je slušný a vyvinutý

Hovorí pri stretnutí Ahoj ).

Keď nás karhajú za žarty,

Hovoríme (Odpusť mi prosím )

Francúzsko aj Dánsko

Lúčiť sa (Zbohom )

Pozorne si vypočujte báseň a zistite, či je Vitya zdvorilá alebo nie?

Vitya urazila dieťa,
Ale pred školou v radoch
Vitya sa pýta:
"Prepáč, priznávam svoju chybu."
Učiteľ prišiel na hodinu
Položte časopis na stôl
Ďalej je Vitya:
"Prepáč, trochu meškám."
Spor sa v triede ťahá už dlhší čas
Je Vitya zdvorilý alebo nie?
Pochopte náš spor
A pošlite nám odpoveď.

^ Pravidlá správania sa v škole.

Pri stretnutí s dospelými sa vždy najprv pozdravte, aj keď sú pre vás cudzí.

    Vždy si pamätajte, že nie ste sami. Nebehajte po chodbe a po schodoch. To často vedie k rôznym problémom a dokonca aj zraneniam.

    Venujte pozornosť svojim priateľom a spolužiakom, snažte sa ich neuraziť svojimi slovami a činmi.

    Snažte sa vždy udržiavať čistotu a poriadok vo svojej domácej škole.

Kultivovaný človek je predovšetkým elegantný v oblečení.

Vie sa obliecť na rôzne príležitosti, čo sa o hrdinovi básne V. Livshitsa povedať nedá.

Nepotrebuje chodník

rozopínanie goliera,

Cez priekopy a mláky

Kráča rovno!

Nechce nosiť kufrík,

Ťahá ho po zemi.

Odlepte popruh na ľavej strane.

Z nohavíc sa vytrhol chumáč.

Priznávam, je to nepríjemné -

Čo urobil?

kde bol?

Ako sa objavili škvrny na čele

Fialový atrament?

Prečo je na nohaviciach hlina?

Prečo je čiapka palacinka

A golier je otvorený?

kto je tento študent?

Chlapci, ako sa volá taký študent? (Odpovede detí).

Ak chceš byť krásna.

    Oblečenie by malo vždy zodpovedať účelu a vášmu veku.

    Všetky položky a časti vášho kostýmu by mali byť navzájom kombinované vo farbe a štýle.

    V oblečení je dôležitá úhľadnosť a presnosť. Uistite sa, že vaše oblečenie je vždy čisté a vyžehlené. Vaše topánky by tiež mali byť vždy vyleštené, bez ohľadu na počasie.

V dnešnej dobe sa to bez telefónu jednoducho nezaobíde. Všetci sme zvyknutí na tento bežný komunikačný prostriedok ako na niečo bežné. Mnoho študentov má v súčasnosti osobný mobilný telefón. Vie však každý študent, že existuje telefónna etiketa?

^ PREČO JE TELEFÓN OBSAŽENÝ?

Na telefóne každý deň

Nemôžete nám zavolať!

Naši ľudia žijú takto -

Zodpovedné osoby:

Máme troch študentov

Áno, Kolenka je prváčka.

Študenti prichádzajú domov

A hovory začínajú

Volá bez prerušenia.

A kto volá? študenti,

Tí istí chlapci.

Andrey, čo je dané, povedz mi? ..

Ach, opakujúce sa prípady?

Všetko znova, dobre?

Dobre, podržte telefón

Hľadám zápisník.

Seryozha, tu je otázka:

Kto vzal hemisféru?

šmátrala som v stole, tápala,

Žiadna mapa hemisfér!...

Niekto volá na telefón:

A podľa botaniky lesa,

Lúka alebo močiar?

Volám, volám študentov...

Prečo si písať do denníkov,

Aké je pre nich poučenie?

Koniec koncov, telefón je blízko!

Zavolajte si doma!

Volám, volám študentov...

Majú prázdne denníky

Voláme, voláme, voláme...

Žiak prvého stupňa Kolechka

Volám Smirnova Galochka -

Povedz, že píše palice

A už vôbec nie unavený.

Pravidlá telefónu.

    Na telefón by ste nemali volať často a neskoro, aj keď rušíte osobu, ktorá je vám veľmi blízka.

    Nikdy neoslovujte cudzieho človeka do telefónu slovom „vy“.

    Telefonické chuligánstvo je neprijateľné. Za falošné hovory a telefonické chuligánstvo budú porušovatelia čeliť vysokým pokutám.

    Nehovorte dlho a nahlas mobilný telefón na verejných miestach.

Ľudia hovoria...

    Zo zdvorilých slov jazyk nezvädne.

    Pokojne sa bavte o dobrom skutku.

    Láskyplné slovo a láskavý pohľad prilákajú k vašim rukám ozrutnú šelmu.

    Podarilo sa byť vinným, riadiť a poslúchať.

    Hádať sa znamená hádať sa a nadávať je hriech.

Naša zdvorilostná dovolenka sa skončila, ale chcem veriť, že medzi vami budú vždy skutoční priatelia, odvážni a vznešení ľudia ktorí môžu vždy prísť na pomoc, chrániť slabých, silných, odvážnych, ušľachtilých ľudí - skutočných rytierov a gentlemanov!

Etiketa nie je nálepka

A nie úplne nový oblek,

Toto je poznámka zo života

Aj vzdelanie, aj inteligenciu.

Na dvore a v triede,

Doma a keď preč

Zostaňte jednoduchý a zdvorilý -

Vôbec nie je prázdny.

Namiesto kričania zlo

Radšej milé slovo

A nezabudnite sa usmievať.

Život je usporiadaný múdro:

Nie je to vôbec ťažké -

Dávajte si pozor na svoj prejav!

A ako potrebujeme milé slová!
Viac ako raz sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži,
Alebo možno nie slová – dôležité sú činy?
Skutky sú činy a slová sú slová.
Žijú s každým z nás
Na dne duše, kým sa čas neuloží,
Vysloviť ich práve v tú hodinu,
Keď ich ostatní potrebujú.

"Naučte sa byť kultivovaný"

"Správanie je zrkadlo,

v ktorom každý ukazuje

tvoj vzhľad."

Triedna hodina morálnej orientácie. Formálne hovoríme o etikete, pravidlách správania, ale hlavným smerom rozhovoru je formácia vnútornej kultúry deti, pestovanie úcty k druhým.

Významnú časť scenára zaberá rozhovor zameraný na motiváciu kultúrneho správania, tvoriaci pozitívne hodnotenie dobrých skutkov. Piataci nie vždy vedia vysvetliť, prečo sa musia správať kultúrne.

Praktická časť si vyžaduje určitú psychologickú prípravu: piataci sú zvyčajne v rozpakoch prejaviť zdvorilosť a zdvorilosť voči dievčatám. Musíme im vysvetliť, že toto je len cvičenie – cvičenie v kultúre správania – to isté ako fyzické cvičenie. Len tam sa budujú svaly a tu rastie všeobecná kultúra. A to sa, mimochodom, prejavuje u každého muža predovšetkým v tom, ako sa správa k ženám.

Je tiež potrebné varovať dievčatá, aby pomohli chlapcom, hrali s nimi. V konečnom dôsledku bude z týchto cvičení ťažiť celá trieda.

Ciele: rozšíriť predstavy detí o pravidlách etikety; rozvíjať schopnosť správne posúdiť seba a ostatných; formovať zručnosti kultúrneho správania v Každodenný život; formovať skúsenosť morálnych vzťahov v tíme.

Predbežná príprava.

1. Práca s deťmi.

Upozornite dievčatá (každé samostatne), aby sa hrali spolu s chlapcami a pomôžte im dokončiť cvičenia týkajúce sa etikety, vysvetlite im, že hra pomôže ich vzťahu s chlapcami a zlepší atmosféru v triede.

2. Rekvizity.

Pripravte si žreby s číslami od 1 do 15 (podľa počtu chlapcov v triede). Ako hra postupuje, chlapci losujú lístky s číslami úloh, učiteľ číta úlohy z knihy a chlapci robia cvičenia z etikety. Na kartách je potrebné uviesť konkrétne mená a priezviská dievčat v triede.

3. Dizajn triedy.

O prestávke pred vyučovaním napíšte na tabuľu tému, epigraf.

Triedny plán.

Priebeh triedy.

1. Interaktívna konverzácia. Motivácia cvičiť

Triedny učiteľ. Chlapci, aký je rozdiel medzi divými rastlinami a pestovanými rastlinami? No napríklad divá hruška z pestovanej, plnokrvnej hrušky?

Vzorové odpovede od detí:

- Divoká hruška rastie kdekoľvek a akokoľvek a pestovaná rastie v záhrade.

- O divú hrušku sa nikto nestará, ale kultúrnu polieva, hnojí, štepí.

- Plody divej hrušky sú škaredé, bez chuti, plody pestovanej hrušky sú dobré.

Triedny učiteľ.Ľudia sú tiež divokí a kultivovaní. V čom je rozdiel?

Vzorové odpovede od detí:

- Divokí ľudia sa nevedia správať, ale kultivovaní sa správajú rozumne, slušne, nehanbia sa

Triedny učiteľ. Myslíte si, že je pre ľudí príjemnejšie komunikovať s kultivovaným človekom alebo s divokým?

Deti odpovedajú, že je zaujímavejšie a príjemnejšie komunikovať s kultivovaným človekom.

Triedny učiteľ. Hruška sa dá zaočkovať a stane sa kultúrnou. Môže byť osoba očkovaná? Čo mu možno vštepiť?

Vzorové odpovede od detí:

- Dá sa zaočkovať proti chrípke, proti záškrtu.

- Môžete vštepiť pravidlá kultúry, slušného správania.

- Môžete si vštepiť dobré zručnosti, návyky.

Triedny učiteľ. Ak človeku vštepíme zručnosti a návyky kultúrneho správania, čím sa stane?

Deti odpovedajú zborovo: kultúrne

Triedny učiteľ.Čo to znamená byť kultivovaným človekom?

„Znamená to dodržiavanie pravidiel kultúrneho správania.

„Znamená to správať sa tak, aby si sa nehanbil.

- Tak sa správaj tak, aby sa rodičia za teba nehanbili.

Triedny učiteľ. Súhlasím s tebou. Čo myslíte, akému človeku sa za starých čias hovorilo „neotesaný“?

- Človek nevychovaný, nevzdelaný, nekultúrny.

Ten, ktorý sa nič nenaučil.

- Ten, ktorého nikto nerešpektuje.

Triedny učiteľ. Naozaj. Otesať poleno alebo kameň znamená urobiť ich hladkými a lesklými. Hrubý znamená nedokončený. A v prenesenom význame neslušný znamená nevychovaný, ignorantský človek, hlupák. To vysvetlí význam tohto slova v Dahlovom slovníku.

Triedny učiteľ. Chcete byť kultivovaní ľudia?

Deti odpovedajú kladne

2. Pracujte v skupinách. "Problémové otázky"

Triedny učiteľ. Chlapi, pravidlám kultúrneho správania sa hovorí „etiketa“. Existuje veľa pravidiel etikety: existujú pravidlá správania sa pri stole, na večierku, v divadle, v práci. Všetky tieto pravidlá sa však scvrkávajú na jeden hlavný princíp: "Rešpektujte ľudí okolo seba." Ak začnete z tohto princípu, nikdy nič nepokazíte!

S ohľadom na to mám na vás niekoľko otázok. Odpovedať budete v skupinách. (Skupiny sú rozdelené do riadkov: každá skupina je polovičná)

    Takže, prvá skupina: Prečo je nekultúrne chodiť po chodníkoch v dave? (Pretože je to neúcta k ľuďom, ktorí idú smerom k nim: dav blokuje celý chodník, zasahuje do protiidúcej premávky ľudí)

    Druhá skupina: Prečo je nekultúrne mávať a gestikulovať na verejných miestach? (Pretože sa môžete dotknúť rúk cudzinca)

    Tretia skupina: Prečo je nekultúrne hovoriť nahlas a smiať sa na verejných miestach? (Pretože je to neúcta k ostatným: môžu mať úplne smutnú náladu a váš smiech ich môže otravovať)

    Štvrtá skupina: Prečo je nekultúrne vyhadzovať odpadky na uliciach? (Pretože je to neúcta k práci domovníkov a k ostatným ľuďom, ktorí neradi vidia odpadky)

    Piata skupina: Prečo je nekultúrne prísť do školy v tielkách s holým bruchom, v obtiahnutých džínsoch, v športovom oblečení, s rozpustenými vlasmi, v šortkách a tričkách? (Pretože je to neúcta k spolužiakom a učiteľom: obliekajú sa takto na voľný čas, nie do práce)

    Šiesta skupina: Prečo je nekultúrne hovoriť s plnými ústami pri stole, mávať vidličkou? (Je to neúcta k ostatným, pretože človeka môžete udrieť vidličkou, počas rozhovoru vám omrvinky budú lietať z úst do tanierov susedov a to sa nikomu nebude páčiť)

3. Analýza a vyhodnotenie situácií „Kto vás pozdraví prvý?“

Triedny učiteľ.Úcta k druhým je pre kultivovaného človeka zákonom. Tento zákon nevyhnutne zahŕňa úctu k starším, úctu k ženám. Dodržiavame vždy tento zákon?

Vypočujte si tento príbeh "Kto prvý pozdraví?"

"V V poslednej dobe okolo Dimka sa začalo diať niečo nepochopiteľné. Priatelia sa s ním prestali rozprávať. Včera napríklad cestou do školy stretol susedku Babu Káťu. Dimka sa na ňu pozrel všetkými očami, prešla okolo a ani nepozdravila. Keď sa Dimka priblížil ku škole, stretol sa s učiteľom matematiky a on tiež ticho prešiel okolo. Dimka celý deň bolestne hľadala odpoveď na otázku, prečo ho nikto nepozdravil. A večer som na dvore nos k nosu narazil na Lenku z 5-B. Doslova jej nudil oči – a predstavte si, nepovedala ani „ahoj“. Celú noc Dimka bolestne hľadala vodítko k tomuto zvláštnemu javu a rozhodla sa, že sa okolo neho sprisahalo.

A čo si myslíte vy, prečo Dimka nikto nepozdravil?

Príklady detských odpovedí.

- Okolo hrdinu príbehu nie je žiadne sprisahanie. Najprv musel len pozdraviť.

- Muži by mali prví pozdraviť starších, ženy, a nečakať, kým ich pozdravia.

- A dievčatá by tiež mali prvé pozdraviť starších, ale nie s chlapcami.

Triedny učiteľ. Skutočne, mladší by mali prví pozdraviť starších, chlapci ako prví dievčatá, ale ak zabudnete na toto pravidlo, nikdy nezaškodí pozdraviť ako prvý.

A teraz pokračovanie tohto príbehu.

„Na druhý deň sa náš hrdina stretol so svojím priateľom Denisom a vysvetlil, že Dimka bol prvý, kto všetkých pozdravil. A Dima sa rozhodol napraviť situáciu a znova všetkých pozdraviť, a nie len tak, ale za ruku. Čo môže byť lepšie ako silný mužský stisk ruky!

Rozhodol sa začať s Babou Káťou. Tá sa ako vždy vrátila z obchodu s obrovskou taškou na kolieskach. "Ahoj, babička Katya!" vykríkol Dimka a ponáhľal sa k starenke a podal mu ruku na podanie ruky. Starenka ju pozdravila, no stisk ruky neopätovala. Rozhodla sa, že Dimka jej chce pomôcť a s radosťou mu podala svoju ťažkú ​​tašku. Musel som byť úplne vznešený a odtiahnuť túto tašku na 5. poschodie. Dimka kvôli tomu skoro meškal do školy - a to ešte musel pozdraviť učiteľku matematiky!

Ivan Ivanovič Dimka videl z diaľky. V rukách však držal ťažký kufrík. Dimka sa rozhodla neriskovať a počkať, kým Ivan Ivanovič nechá kufrík v učiteľskej izbe. Len čo učiteľ vyšiel na chodbu, Dimka mu podal ruku: "Ahoj Ivan Ivanovič!" Ale učiteľ mu rýchlo dal ruky za chrbát a previnilo sa usmial: "Ahoj, Ežikov, žiaľ, nemám ti čo dať." Frustrovaný Dimka išiel do 5. ročníka, aby Lenke podal aspoň svoj silný mužský stisk ruky, no Lenka bola rozhorčená a urobila mu prednášku.

Čo si myslíte, o čom mu Lena povedala?

Príklady detských odpovedí.

- Že svojím správaním ponížil starenku, učiteľku a Lenu

- Že najstarší vždy natiahne ruku ako prvý, a nie najmladší.

- Že žena vždy podáva ruku ako prvá, a nie muž, a ak to neurobila, nie je potrebné jej podávať ruku.

– Keď sa stretnú dvaja muži v rovnakom veku a postavení (napríklad dvaja spolužiaci), je jedno, kto prvý podá ruku na podanie ruky.

Triedny učiteľ. Ukázalo sa, že náš hrdina nepoznal základné pravidlá kultúry správania.

A nevedomky urazil ostatných.

4. Úlohy zdvorilosti. Hra "Lotéria win-win".

Triedny učiteľ. A teraz, chlapci, budeme mať praktická práca. Pozývam sem všetkých našich chlapcov.

Chlapci idú k tabuli.

Triedny učiteľ. Všetci viete, čo je to lotéria. A teraz strávime s vami výherná lotéria. Každý z vás bude kresliť z krabice lístok do lotérie, ktorý zaznamená, ktoré pravidlo etikety musíte dodržiavať. Dodržíte pravidlo a získate odmenu – potlesk našich dievčat.

Tak začnime. kto je prvý?

Chlapci prídu k učiteľovi, vytiahnu zo škatuľky lístky s číslami úloh, učiteľ prečíta text úlohy z knihy a nápovedu, ako túto úlohu splniť.

Úlohy pre karty:

    Odísť s (meno, priezvisko dievčaťa) von z dverí.

(Je potrebné, aby chlapec otvoril dvere a nechal dievča ísť dopredu)

Učiteľ sa musí s dievčaťom vopred dohodnúť, že akonáhle tento lístok vypadne, pôjde k tabuli a pomaly zamieri k dverám.

    Pozvať (meno, priezvisko dievčaťa) do tanca.

(Musíte sa priblížiť k dievčaťu, nakloniť hlavu a povedať: „Môžem ťa pozvať na tanec?“, Potom vezmite dievča za ruku a priveďte ju k tabuli)

Musíte sa s dievčaťom vopred dohodnúť, aby odpovedala: „Dobre“

    Pomoc (meno, priezvisko dievčaťa) obliecť si sako.

(Musíte si vziať dievčenskú bundu a držať ju, kým si dievča nedá ruky do rukávov, potom zozadu narovnať golier na bunde)

Musíte sa vopred dohodnúť s dievčaťom, aby akonáhle tento lístok vypadol, išla na palubu s bundou, bundou alebo kabátom

    Pri stole sedia dve dievčatá. Oni hovoria. Opýtajte sa jedného z nich, koľko je hodín.

(Musíte ísť k dvom dievčatám, ktoré sedia pri stole, a povedať: „Prepáčte, že vás vyrušujem, (meno dievčaťa) povedz mi, prosím, koľko je hodín?"

    Zavolajte na telefón (meno, priezvisko dievčaťa), zistiť, čo je dané v matematike. A ak dievča nie je doma, porozprávajte sa s jej mamou.

(Musíte zdvihnúť telefón a povedať „Ahoj, zavolaj, prosím, (meno dievčaťa). Prosím, povedzte mi, že ste volali (meno, priezvisko chlapca). Chcel som vedieť, čo sa dáva v matematike.

S dievčaťom je potrebné sa vopred dohodnúť, aby hneď ako tento lístok vypadol, hrala sa s chlapcom a odpovedala, ako keby bola matka: „Nie je doma. A kto to volá? Čo jej mám dať?"

    Prístup (meno, priezvisko dievčaťa) a pozvite ju, aby si sadla.

(Malo by povedať: "Sadnite si, prosím")

Musíte sa dohodnúť s dievčaťom, aby išla k tabuli

    Kýchli ste (povedzte „ap-chi!“). Vaše činy.

(Treba povedať: "Je mi to ľúto")

    Meškal si na hodinu. tvoje slová a činy.

(Musíte zaklopať, otvoriť dvere a povedať: "Dobrý deň, meškám, prosím, dovoľte mi vojsť")

Pre toto cvičenie musí chlapec vyjsť z dverí, zaklopať a vojsť.

    Zavoláš kamarátovi. Ale oni vám odpovedia: "Žiadne tu nie sú." tvoje slová ako odpoveď.

(Musíte povedať: "Prepáčte, musím mať nesprávne číslo")

    Sadnite si na stoličku a potom uvoľnite miesto učiteľovi. Vaše slová a činy

(Musíte vstať, obrátiť sa na učiteľa a povedať: Prosím, sadnite si, (meno, priezvisko učiteľa)“

    gratulujem (meno, priezvisko dievčaťa) všetko najlepšie k narodeninám, prajem jej niečo dobré.

    Všetkým dievčatám blahoželáme k peknému jarnému dňu a prajeme im niečo dobré

    Kráčaš po ulici. Pred starou ženou s ťažkou taškou. Ponúknite jej svoju pomoc.

(musíte ísť k "starej žene" a povedať: "Dovoľte mi, aby som vám pomohol")

Musíte požiadať jedno z dievčat, aby hralo úlohu starej ženy (nasaďte si šatku a vezmite si veľkú tašku)

    Povedz to všetkým dievčatám Dobré ráno, dievčatá!

    Ste na návšteve u priateľa. Zrazu do izby vstúpi babička vášho priateľa. Vaše činy.

(Musíte vstať a stáť, kým si babička nesadne alebo neodíde z miestnosti, alebo vás sama nepozve, aby ste si sadli)

Musíte požiadať jedno z dievčat, aby hralo úlohu babičky

Triedny učiteľ. Naša lotéria sa skončila. Povedzte mi, prosím, chlapci, prečo sa tomu hovorí „win-win“? Čo ste vyhrali v tejto lotérii?

- Vyhrali sme potlesk dievčat, čiže sme sa správali kultúrne.

- Každý z nás sa trochu skultúrnil, čo znamená, že sme vyhrali.

– Získali sme vedomosti, ako sa správať v rôznych situáciách.

5. Zhrnutie.

Triedny učiteľ.Žijeme v 21. storočí. Niektoré pravidlá etikety sa nám zdajú smiešne, zastarané, no znamená to, že sa bez pravidiel správania vôbec zaobídete?

Príklady detských odpovedí.

- Teraz sú potrebné aj pravidlá správania, pretože bez nich sa ľudia nebudú navzájom rešpektovať

-Nemôžete žiť v spoločnosti bez pravidiel, ľudia sa budú hádať

"Pravidlá sú veľmi dôležité. Deti sa musia naučiť od dospelých, ako sa majú správať, inak sa zmenia na divochov.

Dodatočné materiály.

1. Hovoriť o etikete.

Triedny učiteľ. Kultúrny človek je teda človek, ktorý pozná a dodržiava pravidlá správania, pozná etiketu. Etiketa – v preklade z francúzštiny – to sú pravidlá kultúrneho správania, ktoré musí poznať každý človek.

V Rusku boli prvé pravidlá správania spísané v knihe Domostroy. Domostroy učil „nekradnúť, neklamať, nezávidieť, neodsudzovať, nespomínať na zlo“ ... Aj v Domostroy nájdeme také „zlaté“ pravidlo: „Čo sám nemiluješ, nemiluj. nerobiť iným."

Cár Peter Veľký často usporadúval plesy za účasti veľvyslancov z iných krajín. Na týchto plesoch a recepciách si mladí ľudia mohli nájsť nevestu, urobiť kariéru. Ale aby ste dosiahli úspech, museli ste sa vedieť správať. Vtedy sa objavila kniha o kultúre správania. Platili napríklad pravidlá: „nesmrkaj nahlas a nekýchaj do vreckovky“, „nečisti si nos prstom“, „nejedz ako prasa a nefúkaj do polievka tak, že všade prská“. A to mnohým pomohlo, aby vyzerali ako kultivovaní, dobre vychovaní ľudia. Táto kniha sa volala „Poctivé zrkadlo mladosti“. Ako rozumiete týmto slovám?

Príklady detských odpovedí.

Kniha je ako zrkadlo, pri pohľade do ktorého budete vyzerať úprimne a krásne.

Toto je zrkadlo, ktoré úprimne ukázalo mládeži ich nekultúrnosť.

Toto je magické zrkadlo, v ktorom vidíte len to dobré.

2. Na ďalšiu vyučovaciu hodinu na rovnakú tému*

Scenár vzdelávacieho prípadu:

Scéna z legendy o Babylonskej veži

Študenti predvedú scénu.
1. Autor. Celá zem mala jeden jazyk a jeden dialekt. Ľudia, ktorí sa sťahovali z východu, našli v krajine Shinar rovinu a usadili sa tam. A ľudia si povedali: Vyrobme tehly a spáľme ich ohňom. A stali sa z nich tehly namiesto kameňov a hlinený decht namiesto vápna. A povedali si: Postavme si mesto a vežu vysokú až do neba a urobme si meno, prv ako sa rozšírime po celej zemi. A Pán zostúpil, aby videl mesto a vežu, ktorú stavali synovia človeka. A Pán povedal...
Pane. Tu je jeden ľud a jeden jazyk pre všetkých; a to je to, čo začali robiť, a nebudú zaostávať za tým, čo plánovali urobiť; Poďme dolu a zmäťme ich jazyk, aby jeden nerozumel reči druhého.
2 Autor. A Pán ich rozptýlil po celej zemi a mesto a veža zostali nedokončené. Preto jej bolo dané meno „Babylon“, lebo tam Pán zmiatol reč celej zeme a odtiaľ ich Pán rozptýlil po celej zemi.

Lídri vychádzajú.

1. vedúci. Ahojte všetci! Predstavme si, že ty a ja sme v rovnakom čase a na rovnakom mieste, o ktorom nám práve rozprávali chalani, a skúsme dokončiť vežu. Či bude alebo nebude veža dokončená, záleží len na vás, milí účastníci nášho stretnutia.
Teraz každý dostane karty, na každej karte je napísané slovo.
„ahoj“ v štyroch rôznych jazykoch. Všetci účastníci by sa mali navzájom pozdraviť a zhromaždiť sa v tímoch (v závislosti od zvoleného jazyka).
Výsledkom by mali byť štyri príkazy (ďalej ich budeme nazývať
„ľudia“).

2. vedúci. Prešli storočia a myšlienka postaviť vežu bola znovu oživená. To sa však môže stať, ak sa ľudia rôznych národov, hovoriaci rôznymi jazykmi a dialektmi, dokážu medzi sebou dohodnúť. Naša štvorka
„ľudia“ budú musieť prejsť skvelými testami, aby zistili, či dokážu nájsť spoločnú reč, aj keď hovoria rôznymi jazykmi.
Každý národ bude požiadaný, aby splnil úlohu. Ak to „ľudia“ splnia správne, dostanú časť veže, ktorú budú musieť dokončiť všetci spoločne.

1. vedúci. Ľudia, ste pripravení? Vypočujte si teda podmienky prvej úlohy. Každý „ľud“ si musí prísť na svoje meno. Názov sa musí líšiť od existujúcich v skutočný život mená národov.

2. vedúci. A mali by ste tiež prísť s pozdravným rituálom. Napríklad v
Pri stretnutí s Japonskom sa hovorí „konnichiwa“ a zároveň sa klania. V Burjatsku hovoria „sanboyna“, pričom vyťahujú dýku z puzdra a dávajú ju za chrbát, a v Jakutsku, keď sa stretnú, povedia „doroobo“ a priložia si ruku k srdcu a trochu sa naklonia dopredu.

1. vedúci. Čas prípravy 3 minúty.

„Ľudia“ pripravujú a plnia prvú úlohu.

2. vedúci. Medzi národmi sa vždy rozvíjali obchodné vzťahy. Ľudia, ktorí nepoznali jazyk susedných národov, komunikovali gestami.

Príbeh 2 študentov o gestách:
1 študent hovorí o gestách, ďalší študent ich ukazuje.

1. študent: V Japonsku znamená gesto „palec hore“ senior v pozícii. Gesto „ruka spočíva na srdci“ znamená v Japonsku „spoliehaj sa na mňa“. Gesto „ukazuj na seba ukazovákom“ znamená ja. Keď potrebujeme povedať tichšie, nahradíme toto slovo gestom „zdvihnite ukazovák a priložte ho k ústam“. Toto gesto sa používa v Rusku aj v Japonsku.

1. vedúci. Napríklad v Amerike gesto „nula“ tvorené palcom a ukazovákom pravá ruka, znamená „v poriadku“, teda „všetko je v poriadku“.
Rovnaká „nula“ v Japonsku znamená „peniaze“. Ale v Portugalsku, Španielsku a niektorých ďalších krajinách buďte opatrní s týmto gestom - tam je to vnímané ako niečo obscénne.

2. vedúci. Druhá úloha bude nasledovná: „ľudia“ potrebujú niečo kúpiť od iných „ľudí“, vysvetľovať v posunkovej reči, môžete použiť pantomímu. Účastníci prvého tímu musia ukázať, znázorniť, čo chcú kúpiť, účastníci druhého tímu musia uhádnuť, čo chcú kúpiť za 30 sekúnd v otázke. Nákup a predaj prebieha v kruhovom systéme.

2. vedúci. Viete, že na svete máme 7 divov sveta. Napríklad:
V Paríži je to Eiffelova veža. V Moskve je to Kremeľ atď. Teraz budú musieť všetky národy prísť s vlastným divom sveta.

3 minúty na prípravu.

1. vedúci. Prechádzame k poslednej úlohe. Predstavte si, že by bol zajatý jeden z obyvateľov vášho "ľudu" a existuje len jeden spôsob, ako mu pomôcť zo zajatia - spoznať ruku svojho spoluobčana, ktorý bol zajatý.

2. vedúci. Úloha je nasledovná: z každého „ľudí“ sa vyberie „väzeň“ a ten, kto ho „zachráni“. Predtým "záchranca" cíti ruku
"väzeň", snažiac sa zapamätať si ju. Potom má „záchranca“ zaviazané oči, ión zo štyroch rôznych rúk sa snaží uhádnuť ruku svojho spoluobčana.

Účastníci dokončia úlohu.

2. vedúci. Prišli sme k veľmi dôležitému a kľúčovému momentu nášho stretnutia. Každý „ľudia“ získal určitý počet častí veže a teraz ju musíte postaviť všetci spoločne. Toto treba urobiť dôkladne, aby bola veža pevná a žiadna sila ju nemohla zničiť.

Deti stavajú vežu.

2. vedúci. Postavili ste vysokú vežu, a aby zostala stabilná, musí mať pevný základ, základ. Naša veža bola postavená zástupcami rôznych národov. Čo je podľa vás základom, pevným základom vzťahov medzi národmi?

Chlapci odpovedajú (vzájomné porozumenie, dôvera medzi národmi).

1-vodca. Aké vlastnosti by mali mať ľudia rôznych národov, aby si udržali pevné vzťahy medzi ľuďmi a mali mier na celom svete?
Pravdepodobne sa to dozvieme, ak každý tím napíše do tehál veže jednu vlastnosť, podľa vás najdôležitejšiu

Chlapci robia prácu.

1. moderátor (číta slová vpísané do tehál). Samozrejme, ak by všetci ľudia na svete budovali svoje vzťahy na takomto základe, potom by sa na tomto svete vykonalo veľa veľkých, krásnych a dobrých skutkov v prospech celého ľudstva.

(*Z knihy: Potanina L.G., Shchurkova N.E. Lekcie dobra a krásy)