\ Pentru un profesor de limba și literatura rusă

Când utilizați materiale de pe acest site - iar plasarea bannerului este OBLIGATORIE!!!

Lecție publică conform poveștii lui L. N. Tolstoi " Prizonier al Caucazului».

O lecție deschisă de literatură oferită: Natalia Kharlova, e-mail: [email protected]

Lecții de morală din povestea lui L. N. Tolstoi „Prizonierul Caucazului”.

Rezumat cu dezvoltarea unei lecții despre literatura rusă la școală

Obiectivele lecției de literatură rusă:

1) Educațional:

  • luați în considerare personajele principale ale poveștii și acțiunile lor.

2) Dezvoltare:

  • dezvolta capacitatea de a analiza textul opera de artă;
  • dezvoltarea capacității de a-și exprima gândurile, de a evalua acțiunile eroilor - de a generaliza, de a trage concluzii;
  • să-și formeze o idee despre eroii operei pe baza unei comparații a imaginilor verbale și grafice;
  • învață să enunți concis textul narativ;
  • dezvoltarea abilităților de comunicare, îmbogățirea vocabularului;
  • să continue munca la dezvoltarea culturii vorbirii a şcolarilor.

3) Educativ:

  • educarea valorilor universale;
  • capacitatea de a lucra în grup: respectă opinia unui prieten, dezvoltarea unui sentiment de asistență reciprocă, sprijin.

Plan de lecție de literatură rusă

1. Moment organizatoric (salutarea profesorului si elevilor, pregatirea pentru munca), slide - screensaver numărul 1.

2. introducere profesori (mesajul temei și stabilirea obiectivelor lecției către elevi).

3. Lucrare orală pe întrebări (diapozitivul numărul 2).

Tema operei de artă;

Ideea unei opere de artă;

Compoziția unei opere de artă (diapozitivul numărul 3).

(Fiecare desen este un episod separat al poveștii. Aranjați-le (desenele) în ordinea corectă, în funcție de intriga).

(diapozitivul numărul 4 Caucaz)

5. Test

6. Minutul fizic.

7. Munca în grup

(colaj de diapozitive nr. 5 Caucaz)

  • de ce adevarat?
  • limbajul povestirii (diapozitivul numărul 6).

9. Verificarea temelor

(diapozitivul numărul 7 personajele principale și interacțiunile lor).

Caracteristicile comparative ale lui Zhilin și Kostylin (elevii au completat tabelul acasă).

(diapozitivul numărul 8 compararea personajelor).

Lucrare orală la întrebări.

10. Cuvânt încrucișat.

(diapozitivele nr. 9,10).

11. Rezultatul lecției (concluzii). Cuvântul profesorului.

  • Ce probleme ridică L. N. Tolstoi în poveste? ( diapozitivul numărul 11 morală)
  • Care este sensul titlului poveștii? (diapozitivul numărul 12 despre prietenie).

12. Estimări (comentar).

În timpul orelor

1. Moment organizatoric (salutarea profesorului si elevilor, pregatirea de munca).

(diapozitiv - screensaver numărul 1)

2. Discurs introductiv al profesorului. (mesajul subiectului și stabilirea scopului lecției către elevi.)

Pentru mai multe lecții, am citit povestea lui L. N. Tolstoi „Prizonierul Caucazului” și ne-am familiarizat cu personajele, intriga și natura minunată a Caucazului. Astăzi vom vizita din nou întinderile Caucazului, vom cufunda în viața, tradițiile acelei vremuri și vom răspunde la întrebări importante care îi preocupă pe toți cei care au citit această lucrare.

Și iată întrebările la care vom încerca să răspundem astăzi.

(diapozitivul numărul 2)

  • alcătuirea poveștii

Subiect - acesta este un cerc de fenomene de viață descrise în lucrare. Cercul de evenimente care formează baza vieții operei.

Idee - Acest ideea principala lucrări. Iar autorul a vrut să arate că perseverența și curajul înving mereu. Să-i înveți pe oameni să nu renunțe chiar și în cele mai dificile circumstanțe, să persevereze în atingerea scopului lor. Condamnă ostilitatea dintre popoare. Condamnă trădarea. Arată că războiul este o dușmănie fără sens a oamenilor.

Compoziţie - aceasta este construcția unei opere, aranjarea părților și a episoadelor într-o succesiune semnificativă. Enumerăm aceste părți (expunerea, intriga, desfășurarea acțiunii, punctul culminant, deznodământul, epilog). Compoziția poate fi numită directă. Ea urmărește povestea.

(diapozitivul numărul 3)

expunere - actiunea se petrece in secolul al XIX-lea in Caucaz. Există un război între ruși și munteni. Cunoașterea inițială cu personajele, Zhilin și Kostylin. Expunerea și epilogul lui Tolstoi sunt rapide, se potrivesc în câteva rânduri.

cravată - Zhilin primește o scrisoare de acasă și decide să plece în vacanță.

Dezvoltarea acțiunii - după aceea au loc o mulțime de episoade diferite, despre care vom vorbi în timpul lecției.

punct culminant - a doua cursă.

deznodământ - Zhilin se găsește în fortăreața lui.

Epilog - Zhilin a rămas să slujească în Caucaz, iar o lună mai târziu, Kostylin a fost răscumpărat cu 5 mii și adus la cetate abia în viață.

4. Expoziție de desene ale elevilor.

(diapozitivul Caucaz nr. 4)

(Fiecare desen este un episod separat al poveștii. Aranjați-le (desene)în ordinea corectă, conform intrigii).

În timp ce un elev aranjează desenele în ordinea corectă, conform intrării, întreaga clasă răspunde la întrebarea:

De ce este acest lucru adevărat? (diapozitiv - poveste adevărată).În timp, puteți nota definiția într-un caiet.

5. Test (mic caracteristicile portretului personaje de poveste).

  1. „Bărbatul este supraponderal, gras, roșu și transpira din el” (Kostylin)
  2. „Deși mic ca statură, era îndrăzneț. A scos o sabie, a lăsat calul să meargă direct la tătarul roșu ”(Zhilin)
  3. „A venit în fugă o fată – slabă, slabă, de vreo 13 ani. Era îmbrăcată într-o cămașă lungă, albastră, cu mâneci largi și fără curea. Ochii sunt negri, strălucitori, iar fața este frumoasă ”(Dina)
  4. „Era mic de statură, avea un prosop alb înfășurat în jurul pălăriei, avea fața încrețită și roșie ca o cărămidă. Nasul este strâmb ca ai unui șoim, ochii sunt cenușii, supărați și nu sunt dinți, doar doi colți, umblă ca un lup se uită în jur ... ”(Hadji)
  5. „La revedere, îmi voi aminti de tine pentru totdeauna. Mulțumesc, fată deșteaptă. Cine va face păpuși pentru tine fără mine? ... "(Zhilin)
  6. „Nu-i place fratele tău. Îți spune să ucizi. Da, nu pot să te omor, am plătit bani pentru tine, da, Ivan, m-am îndrăgostit de tine ... ”(Abdul)

6. Minutul fizic.

7. Munca în grup (discuție despre probleme individuale).

(diapozitiv Caucaz - colaj nr. 5).

Să ne amintim câteva episoade din poveste. Acum veți lucra în grupuri. Fiecare echipă are o întrebare. Această problemă este discutată de toți membrii grupului. 1-2 minute pentru discutii. După reflecție și discuție, câte un reprezentant din fiecare grupă oferă un răspuns monolog la întrebarea lor. Sunt acceptate trimiterile de la membrii altor grupuri.

eu grupez

Viața și obiceiurile locuitorilor satului.

  • descrie satul
  • haine de highlander
  • vorbesc despre obiceiurile lor

grupa II

Cum i-au tratat muntenii pe captivi și pe cei captivi față de munteni?

grupa III

Spune despre Dean:

  • aspect
  • de ce l-ai ajutat pe Zhilin?
  • Cum apreciați performanța lui Dean?

grupa IV

De ce a eșuat prima cursă?

8. Lucrare orală la întrebările:

  • de ce adevarat?
  • limbajul povestirii

(diapozitivul numărul 6)

De ce L. N. Tolstoi a numit opera sa devenită realitate? Ce este adevarat?

Răspuns. Povestea adevărată - o poveste despre un adevărat istoria vieții, povestea a ceea ce s-a întâmplat cu adevărat.

Vreau să vă atrag atenția asupra limbajului poveștii.

Răspuns. Narațiunea este vie și emoționantă, amintește de povestea unui martor ocular al evenimentelor, a unei persoane cu experiență. Limba prizonierului caucazian este aproape de limbajul oamenilor, basme și povești adevărate. Este simplă, strictă, concisă, expresivă, apropiată de dialectul popular plin de viață, cu limbajul colocvial („câinii rătăceau”, „frige un cal”).

Deci, haideți să enumerăm din nou personajele principale ale poveștii. Toate sunt interconectate Cum mai exact, acum să ne uităm și să tragem câteva concluzii.

(diapozitivul numărul 7)

9. Verificarea temelor.

  • Caracteristicile comparative ale lui Zhilin și Kostylin (elevii au completat tabelul acasă).
  • În ultima lecție, am intitulat fiecare parte a poveștii și asta a rezultat din ea (vă arăt tabelul de pe foaia A-4). Lucrarea se face pe grupe. Grupa 1 citește titlul capitolului și face caracteristică comparativă Zh. și K. etc. (lucrează în grup).

Deci haideți să tragem concluziile împreună.

(diapozitivul numărul 8)

Care este sensul titlului poveștii?

Răspuns. Deja în titlu este opoziția celor doi eroi Zhilin și Kostylin. Ambii ofițeri sunt capturați, dar doar unul dintre ei a fost „capturat” de circumstanțe. Zhilin a reușit să supraviețuiască, să prindă rădăcini într-un mediu ostil, a reușit să-și cucerească chiar și dușmanii, și-a rezolvat el însuși problemele, fără a le muta pe umerii altora, a fost puternic, „sârât”. Zhilin este un erou. Este vorba despre el în această poveste. Zhilin, care urma să părăsească aceste locuri pentru totdeauna, rămâne în Caucaz. După ce a învățat cu adevărat din interior viața muntenilor, eroul devine din toată inima un „captiv” al frumosului Caucaz.

Kostylin, de la bun început, este un sclav al cărnii sale, un sclav al situației. El nu a fost niciodată liber în spirit, liber în alegerea sa. El nu suportă testul pe care îl depășește Zhilin. El este pentru totdeauna în captivitatea propriei sale slăbiciuni, inerție și egoism.

10. Rezultatul lecției (concluzii). Cuvântul profesorului.

Ce probleme ridică L. N. Tolstoi în poveste?

(diapozitivul numărul 9)

Răspuns. L. N. Tolstoi ridică important probleme morale: despre datoria de tovarăș, bunătate și receptivitate, despre fidelitate, prietenie, despre curaj și statornicie. El îi slăvește pe oamenii cu voință puternică, care sunt gata să depășească orice obstacol. Tolstoi vorbește despre puterea prieteniei, care reunește oameni de diferite naționalități.

Tolstoi pune ascuțit problema „păcii și războiului” în sufletul uman. Autorul este convins că răul ca răspuns naște doar răul, violența, distrugerea. Răul se bazează pe intoleranță, dorința de profit, prejudecăți naționale. Răului i se poate rezista dragostea pentru oameni, bunătatea, grija față de aproapele. Răul dă naștere la război în sufletele oamenilor și bunătatea la pace. Dar victoria „păcii” nu vine imediat și nu la toată lumea. Ea nu va veni la bătrânul Hajja, care urăște pe toată lumea și totul. Iar pentru Dina și cei ca ea nu e prea târziu. Prietenia dintre Zhilin și Dina este cheia victoriei universale a „păcii”, în care autorul vrea să creadă.

Băieți, ați făcut o treabă bună și acum ne vom odihni puțin și vom răspunde la întrebările încrucișate.

11. Cuvânt încrucișat.

(diapozitive de cuvinte încrucișate nr. 10,11)

Cuvântul cheie al cuvintelor încrucișate este prietenie. Toată opera lui Lev Tolstoi este pătrunsă de ideile de prietenie între oameni și între popoare. Citind povestirea „Prizonierul Caucazului”, am simțit și am înțeles cât de minunat este să fii prieteni, să iubești prietenii, să trăiești pentru alții. Micuța Dina a înțeles asta, deși Zhilin era mai în vârstă decât ea și un străin de sânge.

Să încheiem conversația noastră despre această poveste cu cuvintele poet celebru N. Rubtsova:

„Vom răspunde oricărei bunătăți cu bunătate,

Vom răspunde tuturor dragostei cu dragoste.

(diapozitivul numărul 12)

12. Estimări (comentar).

Compoziţie


Tolstoi s-a gândit mult și dureros la război. Ce este războiul? Are omenirea nevoie de ea? Aceste întrebări au apărut în fața scriitorului chiar la începutul carierei sale literare (povestirile „Raidul”, 1852; „Tăierea pădurii”, 1855) și l-au ocupat de-a lungul vieții. „Războiul m-a interesat întotdeauna. Dar războiul nu este în sensul combinațiilor de mari comandanți, - a scris el în povestea „Raid”, imaginația mea a refuzat să urmărească acțiuni atât de uriașe: nu le-am înțeles, dar m-a interesat însuși faptul războiului - crimă. Este mai interesant pentru mine să știu cum și sub influența sentimentului care l-a ucis un soldat pe altul decât dispoziția trupelor la Austerlitz sau Borodino. ÎN Povești caucaziene Tolstoi condamnă fără compromisuri războiul ca fiind un fenomen contrar naturii umane a omului. „Este într-adevăr aglomerat ca oamenii să trăiască în această lume frumoasă, sub acest cer înstelat incomensurabil?... Se pare că tot ceea ce nebunește în inima unei persoane ar trebui să dispară în contact cu natura – această expresie cea mai directă a frumuseții și bunătății.”

Tolstoi este interesat de trăsăturile morale ale unei persoane ruse, care îi determină comportamentul în război. În „Tăierea pădurii” scriitorul a oferit o descriere psihologică profundă a soldatului rus. „Într-un rus, un adevărat soldat rus, nu vei observa niciodată lăudăroșenia, aroganța, dorința de a fi păcălit, de a te entuziasma în timpul pericolului: dimpotrivă, modestia, simplitatea și capacitatea de a vedea în pericol cu ​​totul diferit de pericol constituie trăsături distinctive caracterul lui."

În același timp, scriitorul a dezvăluit trăsături individuale de caracter în fiecare soldat. „Bombardierul Antonov... cu o singură armă, a tras înapoi de la un inamic puternic și, cu două gloanțe în coapsă, a continuat să meargă lângă pistol și să o încarce”. Chikin în orice condiții: „fie într-un îngheț amar, până la genunchi în noroi, nu a fost mâncat timp de două zile ...” - i-a plăcut o glumă. Velenchuk - „... cu inima simplă, amabil, extrem de harnic... și extrem de cinstit”. Jdanov „nu a băut niciodată, nu a fumat, nu a jucat cărți, nu a înjurat cu o vorbă urâtă... Singura bucurie și chiar pasiunea lui Jdanov au fost cântecele”. Originalitate artistică Faza poveștilor militare caucaziene a lui Tolstoi a fost văzută în cercurile literare; criticii contemporani le-au numit „o adevărată și fericită inovație în descrierea scenelor militare...”. În Sevastopolul asediat, în toamna anului 1853, a început războiul.

Rusia cu Turcia și aliații săi - Anglia și Franța. Când navele pavilionului inamic s-au apropiat de Crimeea, L. N. Tolstoi a început să se bată cu privire la transferul lui pentru a servi în armată. I s-a permis să meargă mai întâi în armata dunărenă, iar apoi, la cererea sa, s-a transferat la Sevastopol. Odată ajuns în orașul asediat, Tolstoi a fost șocat de spiritul eroic al trupelor și al populației. „Spiritul trupelor este dincolo de orice descriere”, a scris el într-o scrisoare către fratele său, Serghei Nikolaevici. - La momentul Grecia antică nu era atât de mult eroism. Kornilov, înconjurând trupele, în loc de „Super, băieți!” -a spus: „Trebuie să muriți, băieți, veți muri?” - iar trupele strigau: „Vom muri, Excelența Voastră, ura!”

Tânărul sublocotenent a găsit un răspuns la gândurile și sentimentele sale în cercurile largi de ofițeri și soldați, ca scriitor de cântece satirice din Sevastopol, care ridiculizează „conții-prinți” militari care au întreprins bătălii neplăcute și prost pregătite.

* Ca și al patrulea număr
* Nu a fost ușor să ne cărați
* Munți de selectat.
* S-au adunat pentru sfaturi
* Toți epoleții mari,
* Chiar și terenul de paradă Beckok.
* M-am gândit multă vreme ghicit

* Toți au scris topografii
* Pe o foaie mare.
* Înscris curat în hârtie,
* Da, am uitat de râpe,
* Cum să mergi pe ele.
* Spre Fedyukin Heights
* Eram doar trei companii dintre noi,
* Și rafturile au plecat

Exprimând starea de spirit națională, cântecul a fost ușor de reținut și a devenit atât de răspândit încât a început să fie considerat popular. L. N. Tolstoi a luat parte și la compoziția unei alte cântece - „Like the Eighth of September”, care, potrivit contemporanilor, „a înconjurat toată Rusia”. Doar ofițerii apropiați lui Tolstoi știau că el este autorul cântecelor populare ale soldaților. Ambele cântece au fost publicate în 1857 de Herzen în Polar Star. Tolstoi a rămas la Sevastopol până la sfârșitul asediului, a luat parte direct la apărarea orașului, pentru curaj și curaj i s-a distins Ordinul Anna cu inscripția „Pentru vitejie”, medalii „Pentru apărarea Sevastopolului”, „În amintirea Războiului de Est din 1853-1856”.

În august 1855, Sevastopolul a căzut. Rusia a pierdut războiul. Tolstoi a fost trimis la Petersburg cu un raport despre ultima bătălie. L. N. Tolstoi a început să scrie prima sa poveste despre apărarea eroică a orașului asediat - „Sevastopol în luna decembrie” (1854). A fost urmată de alte două povești: „Sevastopol în mai” (1855) și „Sevastopol în august 1855”. În poveștile sale despre cele trei etape ale epopeei Crimeii, Tolstoi a arătat războiul „nu în ordinea corectă, frumoasă și strălucitoare, cu muzică și tobe, cu stindarde fluturate și generali călănțuitori... ci în expresia lui reală – în sânge, în suferință, în moarte...”. Povestea „Sevastopol în luna decembrie” este plină de un spirit patriotic și de un sentiment de admirație pentru apărătorii patriei. Arătând războiul Crimeii fără înfrumusețare, Tolstoi, totuși, în această poveste nu l-a condamnat încă. El era interesat de spiritul moral înalt al oamenilor. Oamenii s-au luptat „nu pentru oraș, ci pentru patrie”, și de aceea era imposibil „să zdruncine nicăieri puterea poporului rus”.

În povestea „Sevastopol în mai”, scriitorul arată viața orașului apărat la șase luni de la începerea asediului. În oraș sunt mulțimi de răniți. Războiul aduce chin mai presus de toate oameni normali. Iată un băiețel de zece ani în șapca veche a tatălui său, culegând flori într-o vale presărată cu cadavre. Imaginea unui copil devine un simbol al durerii universale, conține o condamnare a războiului, un veșnic reproș către cei care ordonă oamenilor să meargă la moarte. Dezvăluind suferința oamenilor în război, scriitorul, ca și în prima poveste, dezvoltă ideea eroismului soldaților ruși, adevărați apărători ai patriei. Totuși, dacă prima poveste reflectă spiritul de patriotism, încrederea fermă a autorului în victoria rușilor, atunci a doua poveste dezvăluie viciile armatei, care amenința Rusia cu înfrângerea. „Câte stele se pun, câte se scot, câte Ane, Vladimir, câte sicrie roz și cuverturi de in! Și toate aceleași sunete se aud din bastioane... Și problema care nu a fost rezolvată de diplomați este și mai puțin rezolvată prin praf de pușcă și împuşcătură.

Tolstoi a fost profund dezamăgit de mediul ofițerului și l-a portretizat brusc satiric. Ofițerii sunt eterogene, pe de o parte se remarcă aristocrați precum Galtsin și Kalugin, zadarnici și frivoli, visând doar premii; pe de altă parte, oameni de armată simpli și timizi, ca Mihailov. Dar amândoi sunt departe de soldați, lipsiți de sentimentul iubirii oamenilor pentru patria-mamă. Patriotismul lor oficial „pentru credință, rege și patrie” este fals.

Eșecul Rusiei feudale în a duce războiul a fost dezvăluit scriitorului și el încheie a doua poveste cu întrebări care denunță atât guvernul, cât și întreaga ordine de stat. „Unde este expresia răului care trebuie evitat? Unde este expresia binelui care ar trebui imitat în această poveste? Cine este ticălosul, cine este eroul ei? Toți sunt buni și toți sunt răi?.. Dar eroul poveștii mele, pe care îl iubesc cu toată puterea sufletului, pe care am încercat să-l reproduc în toată frumusețea lui și care a fost, este și va fi mereu frumos, este adevărat.

Tema războiului din marele roman epic „Război și pace” începe cu imaginea războiului din 1805 de L.N. Tolstoi arată atât cariera ofițerilor de stat major, cât și eroismul soldaților de rând, ofițeri de armată modesti, precum căpitanul Tușin. Bateria lui Tushin a luat asupra sa greul loviturii artileriei franceze, dar acești oameni nu au tresărit, nu au abandonat câmpul de luptă chiar și atunci când le-a fost dat ordinul de retragere - au avut grijă totuși să nu lase armele inamicului. Iar curajosul căpitan Tushin tăce timid, îi este frică de a obiecta în fața ofițerului superior ca răspuns la reproșurile sale nedrepte, îi este frică să dezamăgească un alt șef, nu dezvăluie adevărata stare a lucrurilor și nu se justifică. L.N. Tolstoi admiră eroismul modestului căpitan de artilerie și al luptătorilor săi, dar își arată atitudinea față de război desenând prima bătălie a lui Nikolai Rostov, apoi novice în regimentul de husari. Există o trecere peste Enns în apropierea confluenței sale cu Dunărea, iar autorul înfățișează un peisaj de o frumusețe remarcabilă: „munti albaștri în spatele Dunării, o mănăstire, chei misterioase inundate până în vârf de ceață. păduri de pini". Spre deosebire de aceasta, este desenat ceea ce se întâmplă mai târziu pe pod: obuze, gemete ale răniților, targi ... Nikolai Rostov vede asta prin ochii unui om pentru care războiul nu a devenit încă o profesie și este îngrozit de cât de ușor sunt distruse idila și frumusețea naturii. Iar când întâlnește pentru prima dată francezii în luptă deschisă, prima reacție a unei persoane fără experiență este nedumerirea și teama. „Intenția inamicului de a-l ucide părea imposibilă”, iar Rostov, speriat, „a luat un pistol și, în loc să tragă din el, l-a aruncat în francez și a fugit la tufișuri cu toată puterea”. „Un sentiment inseparabil de frică pentru tinerii mei, viață fericită i-a dominat întreaga fiinţă. Și cititorul nu îl condamnă pe Nikolai Rostov pentru lașitate, simpatizând cu tânărul. Poziția antimilitaristă a scriitorului s-a manifestat în modul în care L.N. Atitudinea lui Tolstoi față de războiul soldaților: nu știu ce și cu cine luptă, scopurile și obiectivele războiului sunt de neînțeles pentru oameni. Acest lucru a fost evident mai ales în descrierea războiului din 1807, care, ca urmare a unor intrigi politice complexe, s-a încheiat cu pacea de la Tilsit. Nikolai Rostov, care a vizitat spitalul împreună cu prietenul său Denisov, a văzut cu ochii săi situația cumplită a răniților din spitale, mizeria, bolile și lipsa îngrijirii cele mai necesare pentru răniți. Iar când a ajuns la Tilsit, a văzut fraternizarea lui Napoleon și Alexandru I, răsplătirea ostentativă a eroilor de ambele părți. Rostov nu-și poate scoate din cap gândurile despre Denisov și spital, despre Bonaparte, „care era acum împărat, pe care împăratul Alexandru îl iubește și îl respectă”.
Și Rostov este speriat de întrebarea care apare în mod natural: „Pentru ce sunt rupte brațele, picioarele, oamenii uciși?” Rostov nu-și permite să meargă mai departe în reflecțiile sale, dar cititorul înțelege poziția autorului: condamnarea nesimțirii războiului, violența, meschinăria intrigilor politice. Războiul din 1805-1807 o apreciază ca pe o crimă a cercurilor conducătoare împotriva poporului.
Începutul războiului din 1812 este arătat de JI.H. Tolstoi ca începutul unui război care nu este diferit de ceilalți. „A avut loc un eveniment contrar rațiunii umane și întregii naturi umane”, scrie autorul, discutând cauzele războiului și neconsiderându-le în niciun fel justificate. Pentru noi este de neînțeles faptul că milioane de creștini se ucid și se torturează unii pe alții „din cauza circumstanțelor politice”. „Este imposibil de înțeles ce legătură au aceste circumstanțe cu însuși fapta crimei și violenței”, spune scriitorul, confirmându-și ideea cu numeroase fapte.
Natura războiului din 1812 s-a schimbat de la asediul Smolenskului: a devenit popular. Acest lucru este confirmat în mod convingător de scenele incendiului de la Smolensk. Negustorul Ferapontov și un bărbat într-un pardesiu friz, care au dat foc hambarelor cu pâine cu propriile mâini, managerul prințului Bolkonsky Alpatych, locuitorii orașului - toți acești oameni, care privesc focul cu „fețe vesele și epuizate”, sunt îmbrățișați de un singur impuls patriotic, dorința de a rezista împotriva inimii. Cei mai buni dintre nobili experimentează aceleași sentimente - sunt una cu oamenii lor. Prințul Andrei, care a refuzat cândva să servească în armata rusă după experiențe personale profunde, își explică astfel punctul de vedere schimbat: „Francezii mi-au distrus casa și urmează să ruineze Moscova și mă insultă și insultă în fiecare secundă. Ei sunt dușmanii mei, toți sunt criminali, conform concepțiilor mele. Și Timokhin și toată armata gândesc la fel. Acest impuls patriotic unificat este arătat în mod deosebit de Tolstoi în scena rugăciunii din ajunul bătăliei de la Borodino: soldații și miliția privesc „monoton lacom” la icoana luată de la Smolensk, iar acest sentiment este de înțeles pentru orice rus, așa cum l-a înțeles Pierre Bezukhov, care a ocolit pozițiile din apropierea câmpului Borodino. Același sentiment de patriotism i-a forțat pe oameni să părăsească Moscova. „S-au dus pentru că pentru poporul rus nu putea fi nicio îndoială dacă ar fi bine sau rău sub controlul francezilor la Moscova. Era imposibil să fii sub controlul francezilor: a fost cel mai rău dintre toate ”, scrie L.N. Tolstoi. Având o viziune foarte extraordinară asupra evenimentelor din acea vreme, autorul credea că oamenii au fost forța motrice a istoriei, deoarece patriotismul lor ascuns nu este exprimat în fraze și „acțiuni nefirești”, ci este exprimat „imperceptibil, simplu, organic și, prin urmare, produce întotdeauna cele mai puternice rezultate”. Oamenii și-au părăsit proprietatea, ca familia Rostov, au dat toate căruțele răniților și li s-a părut rușinos să facă altfel. — Suntem nemţi? - Natasha este indignată, iar contesa-mamă își cere iertare soțului ei pentru reproșurile recente că vrea să strice copiii, nepăsându-i-se de proprietatea rămasă în casă. Oamenii ard casele cu toate bunurile pentru ca inamicul să nu o primească, pentru ca inamicul să nu triumfe - și să-și atingă scopul. Napoleon încearcă să stăpânească capitala, dar ordinele îi sunt sabotate, scapă complet de sub control asupra situației și, potrivit autorului, „este ca un copil care, ținându-se de panglicile legate în interiorul trăsurii, își imaginează că el domnește”. Din punctul de vedere al scriitorului, rolul individului în istorie este determinat de măsura în care acest individ își înțelege corespondența cu cursul momentului curent. Tocmai prin faptul că Kutuzov simte starea de spirit a oamenilor, spiritul armatei și urmărește schimbarea acesteia, corespunzând lui cu ordinele sale, explică L.N. Succesul lui Tolstoi ca comandant rus. Nimeni, cu excepția lui Kuguzov, nu înțelege această nevoie de a urma cursul firesc al evenimentelor; Yermolov, Miloradovici, Platov și alții - toți vor să grăbească înfrângerea francezilor. Când regimentele au pornit la atacul de lângă Vyazma, „au bătut și au pierdut mii de oameni”, dar „nimeni nu a fost tăiat sau doborât”. Numai Kutuzov, cu înțelepciunea sa senilă, înțelege inutilitatea acestei ofensive: „De ce toate acestea, când o treime din această armată s-a topit de la Moscova la Vyazma fără luptă?” „Clubul războiului popular s-a ridicat cu toată puterea sa formidabilă și maiestuoasă”, iar întregul curs al evenimentelor ulterioare a confirmat acest lucru. Detașamentele de partizani au unit ofițerul Vasily Denisov, milițianul retrogradat Dolokhov, țăranul Tihon Shcherbaty - oameni de diferite clase. Dar este greu de supraestimat importanța marii cauze comune care i-a unit - distrugerea „Marii Armate” a lui Napoleon.
De remarcat nu numai curajul și eroismul partizanilor, ci și generozitatea și mila lor. Poporul rus, distrugând armata inamicului, a putut să-l ridice și să-l hrănească pe băiatul toboșar Vincent (al cărui nume l-au schimbat în Spring sau Visenya), să-l încălzească pe Morel și pe Rambal, un ofițer și un batman, lângă foc. Cam la fel - despre mila pentru învinși - discursul lui Kutuzov sub Krasnoy: „În timp ce erau puternici, nu ne-am cruțat, dar acum poți să-ți pară rău pentru ei. Sunt și ei oameni.” Dar Kutuzov și-a jucat deja rolul - după expulzarea francezilor din Rusia, suveranul nu a avut nevoie de el. Simțind că „chemarea lui este împlinită”, bătrânul lider militar s-a retras. Acum încep fostele intrigi politice ale celor de la putere: suveranul, marele duce. Politica cere continuarea campaniei europene, pe care Kutuzov nu a aprobat-o, pentru care a fost demis. În aprecierea lui L.N. Campania externă a lui Tolstoi a fost posibilă numai fără Kutuzov: „Nu mai era nimic pentru reprezentantul războiului popular decât moartea. Și a murit”.
apreciind războiul oamenilor, unind oamenii „pentru mântuirea și gloria Rusiei”, J1.H. Tolstoi condamnă războiul de importanță europeană, considerând interesele politicii nedemne de destinul omului pe pământ și manifestarea violenței ca fiind inumană și nefirească pentru natura umană.

L. N. a negat războiul, l-a considerat un eveniment „împotriva minții umane și a întregii naturi umane”.

Putem vedea foarte clar atitudinea autorului față de război în episodul vizitei lui Nikolai Rostov la spital. De îndată ce Nikolai a ajuns cu mașina la instituția medicală, a fost lovit de faptul că în mijlocul verii, „când era atât de bine pe câmp”, locul în care se afla spitalul a apărut ca o priveliște mohorâtă: străzi murdare, rezidenți zdrențuiți, soldați beți sau bolnavi.

De îndată ce Rostov a intrat pe ușa spitalului, a fost „acoperit de mirosul unui corp putrezit și al spitalului”. A fost impresionat mai ales de aspectul camerelor soldaților, unde oamenii zăceau atât pe podea, cât și pe paturi; răniții în luptă se aflau în aceeași cameră cu cei bolnavi de tifos. Și când Nikolai a auzit cererea unuia dintre soldați de a scoate cadavrul care zăcea lângă el dimineața, pielea de găină a trecut prin trupul lui Rostov. „La urma urmei, sunt și oameni, nu câini!” - aceste cuvinte ale răniților nu denunță războiul, care i-a condamnat nu numai la chin și moarte, ci și la umilire?

Găsesc o imagine similară a războiului în lucrările scriitorilor secolului al XX-lea: Konstantin Simonov „Soldații nu se nasc” și Viktor Astafiev „Blestemat și ucis”. Fiecare rând din aceste romane amintește de atitudinea lui Tolstoi față de război și condamnarea acestuia.

„Nu cunosc pe nimeni care să scrie despre război mai bine decât Tolstoi”

Ernest Hemingway

Mulți scriitori folosesc real evenimente istorice pentru subiectele lucrărilor lor. Unul dintre cele mai frecvent descrise evenimente este războiul - civil, domestic, mondial. Războiul Patriotic din 1812 merită o atenție deosebită: bătălia de la Borodino, incendierea Moscovei, exilul împăratului francez Napoleon. În literatura rusă, o descriere detaliată a războiului este prezentată în romanul „Război și pace” de L.N. Tolstoi. Scriitorul descrie bătălii militare specifice, permite cititorului să vadă figuri istorice reale, oferă propria sa evaluare a evenimentelor care au avut loc.

Cauzele războiului în romanul „Război și pace”

L.N.Tolstoi în epilog ne vorbește despre „acest om”, „fără convingeri, fără obiceiuri, fără tradiții, fără nume, nici măcar un francez...”, care este Napoleon Bonaparte, care a vrut să cucerească întreaga lume. Principalul inamic pe drum a fost Rusia - uriaș, puternic. Prin diverse căi înșelătoare, lupte crude, confiscări de teritorii, Napoleon s-a îndepărtat încet de obiectivul său. Nici Pacea de la Tilsit, nici aliații Rusiei, nici Kutuzov nu l-au putut opri. Deși Tolstoi spune că „cu cât încercăm mai mult să explicăm în mod rezonabil aceste fenomene în natură, cu atât ele devin mai nerezonabile, de neînțeles pentru noi”, cu toate acestea, în romanul Război și pace, cauza războiului este Napoleon. Stând la putere în Franța, subjugând o parte a Europei, îi lipsea marea Rusie. Dar Napoleon s-a înșelat, nu a calculat puterea și a pierdut acest război.

Război în romanul „Război și pace”

Tolstoi însuși prezintă acest concept astfel: „Milioane de oameni au săvârșit unii împotriva altora un număr atât de nenumărat de atrocități... încât analele tuturor curților lumii nu le vor aduna timp de secole întregi și pe care, în această perioadă, oamenii care le-au comis nu le-au privit drept crime”. Prin descrierea războiului din romanul Război și pace, Tolstoi ne face să înțelegem că el însuși urăște războiul pentru cruzimea, crima, trădarea și lipsa de sens. El pune judecăți despre război în gura eroilor săi. Așa că Andrei Bolkonsky îi spune lui Bezukhov: „Războiul nu este o curtoazie, ci cel mai dezgustător lucru din viață și trebuie să înțelegi asta și să nu joci război”. Vedem că nu există plăcere, plăcere, satisfacere a dorințelor cuiva din acțiunile sângeroase împotriva altui popor. În roman, este clar că războiul după imaginea lui Tolstoi este „un eveniment care este contrar minții umane și întregii naturi umane”.

Bătălia majoră a Războiului din 1812

Chiar și în volumele I și II ale romanului, Tolstoi povestește despre campaniile militare din 1805-1807. Bătăliile Shengraben, Austerlitz trec prin prisma reflecțiilor și concluziilor scriitorului. Dar în războiul din 1812, scriitorul pune în prim-plan bătălia de la Borodino. Deși își pune imediat pe sine și pe cititorii săi întrebarea: „De ce a fost dată bătălia de la Borodino?

Nici pentru francezi, nici pentru ruși nu avea nici cel mai mic sens. Dar bătălia de la Borodino a devenit punctul de plecare până la victoria armatei ruse. LN Tolstoi oferă o idee detaliată a cursului războiului în Război și pace. El descrie fiecare acțiune a armatei ruse, fizică și stare de spirit soldat. Potrivit propriei evaluări a scriitorului, nici Napoleon, nici Kutuzov și cu atât mai mult Alexandru I nu se așteptau la un asemenea rezultat al acestui război. Pentru toată lumea, bătălia de la Borodino a fost neplanificată și neprevăzută. Care este conceptul războiului din 1812, eroii romanului nu înțeleg, așa cum Tolstoi nu înțelege, așa cum nu înțelege cititorul.

Eroii romanului „Război și pace”

Tolstoi oferă cititorului posibilitatea de a-și privi personajele din exterior, de a le vedea în acțiune în anumite circumstanțe. Ne arată Napoleon înainte de a pleca la Moscova, care era conștient de toată situația dezastruoasă a armatei, dar a mers înainte spre obiectivul său. El își comentează ideile, gândurile, acțiunile.

Îl putem observa pe Kutuzov, principalul executor al voinței poporului, care a preferat „răbdarea și timpul” ofensivei.

În fața noastră se află Bolkonsky, renăscut, crescut moral și care își iubește poporul. Pierre Bezukhov într-o nouă înțelegere a tuturor „cauzelor necazurilor umane”, care a sosit la Moscova cu scopul de a-l ucide pe Napoleon.

Bărbați de miliție „cu cruci pe pălărie și în cămăși albe, care, cu voce tare și râs, sunt vioi și transpirați”, gata în orice clipă să moară pentru patria lor.

În fața noastră se află împăratul Alexandru I, care a dat în cele din urmă „frâiele controlului războiului” în mâinile „atotștiutorului” Kutuzov, dar încă nu înțelege pe deplin adevărata poziție a Rusiei în acest război.

Natasha Rostova, care a abandonat toate proprietățile familiei și a dat vagoane soldaților răniți pentru ca aceștia să părăsească orașul distrus. Ea are grijă de rănit Bolkonsky, oferindu-i tot timpul și afecțiunea ei.

Petya Rostov, care a murit atât de absurd fără o participare reală la război, fără o ispravă, fără o bătălie, care s-a „înscris în secret pentru husari” de la toată lumea. Și mulți alți eroi pe care îi întâlnim în mai multe episoade, dar merită respect și recunoaștere în adevăratul patriotism.

Motive pentru câștigarea războiului din 1812

În roman, L.N. Tolstoi își exprimă gândurile despre motivele victoriei Rusiei în Războiul Patriotic: „Nimeni nu va argumenta că motivul morții trupelor franceze ale lui Napoleon a fost, pe de o parte, intrarea lor ulterioară fără pregătire pentru o campanie de iarnă în adâncul Rusiei și, pe de altă parte, caracterul pe care l-a luat războiul din incendierea orașelor rusești și incitarea la ură pentru inamic în poporul rus. Pentru poporul rus, victoria în Războiul Patriotic a fost victoria spiritului rus, a forței ruse, a credinței ruse în orice împrejurare. Consecințele războiului din 1812 pentru partea franceză, și anume pentru Napoleon, au fost grele. A fost prăbușirea imperiului său, prăbușirea speranțelor sale, prăbușirea măreției sale. Napoleon nu numai că nu a pus stăpânire pe întreaga lume, ci nu a putut rămâne la Moscova, ci a fugit înaintea armatei sale, retrăgându-se în dizgrație și eșecul întregii campanii militare.

Eseul meu pe tema „Reprezentarea războiului în romanul Război și pace” vorbește foarte pe scurt despre război în romanul lui Tolstoi. Numai după o lectură atentă a întregului roman, poți aprecia toată priceperea scriitorului și poți descoperi pagini interesante istoria militară Rusia.

Test de artă