Pavlova Kristina Nikolaevna
Oktatási intézmény: Makeevka Pedagógiai Főiskola
Rövid munkaköri leírás:

Megjelenés dátuma: 2019-12-09 Egy állampolgári ismeret óra szinopszisa a következő témában: „Kirándulás Makejevszkijhez helytörténeti múzeum Pavlova Kristina Nikolaevna Makeevka Pedagógiai Főiskola Az állampolgárság leckéjének szinopszisa.

Egy polgári ismeretek óra összefoglalója a következő témában: „Kirándulás a Makeevka Helyismereti Múzeumba”

Tantárgy:Kirándulás a Makeevka Helyismereti Múzeumba.

Cél:

· megszilárdítani a "múzeum", " történelmi források»; ötletet alkotni a helytörténeti múzeumról, művészeti múzeumról; bővíteni és elmélyíteni a tanulók ismereteit szülővárosuk történelméről;

· fejleszti a logikus gondolkodást, a kíváncsiságot, az összehasonlító elemzési képességet;

· ápolni a szülőföld iránti szeretetet, őseink tiszteletét, tehetséges embereink iránti büszkeséget.

Az óra típusa:kombinált

Az óra típusa:kirándulási óra

Felszerelés:illusztrációk, munkafüzet, színes ceruzák, toll

Az órák alatt

én. Idő szervezése

- Szia, ülj le.

Vidám csengő szólalt meg.

Készen állunk az óra megkezdésére.

Hallgassunk, beszélgessünk

És segítsétek egymást.

- Helló, gyerekek, a nevem Kristina Nikolaevna, és ma adok egy leckét az állampolgárságról.

II. Az óra témájának és célkitűzéseinek ismertetése

- Srácok, most azt javaslom, hallgassátok meg a verset, és találjátok ki, miről fog szólni a lecke.

Sokáig szeretnék meglátogatni

A hely egyedülálló.

És nézd az eredményeket -

Művészetek vagy hobbik.

Vannak rajzok és kézműves...

És nincs hamisítvány neked.

Magammal viszlek titeket, barátaim.

És elmegyünk ... (múzeumba).

- Srácok, szerintetek hova megyünk ma?

- Szép munka! Ma virtuális utazásra indulunk Makeevka Helyismereti Múzeumunkba.

III. Dolgozzon az óra témáján

1. Beszélgetés.

- Srácok, melyikőtök volt a múzeumban?

Mit jelent a "múzeum" szó?

- A múzeum egy olyan kutatóintézet, amely a történelem, a művészet, a kultúra emlékeit tárolja, tanulmányozza és bemutatja az emberek számára. A múzeumok különbözőek. Attól függ, hogy milyen kiállításokat tárolnak a múzeumban.

– A múzeumok különböző besorolásúak, de térségünkben a legelterjedtebbek a helytörténeti és művészeti múzeumok.

- Helyismereti múzeumok - olyan összetett profilú múzeumok, amelyek egy bizonyos határ (régió, kerület, város, falu) természetéről, gazdaságáról, történelméről és kultúrájáról mesélnek, olyan anyagokat gyűjtenek, őriznek, tanulmányoznak és állítanak ki. Helyismereti Múzeum - városunk autentikus műemlékeinek, tárgyi és szellemi kultúrájának őrzője;

Művészeti Múzeum- intézmény, ahol alkotásokat tárolnak, tanulmányoznak és kiállítanak vizuális művészetek. (képpéldák láthatók)

- Mondjunk példákat, mit lehet tárolni ezekben a múzeumokban?

- Szép munka!

Fizminutka.

Egy - emelkedj, nyújts,

Kettő - hajolj le, hajolj le,

Három taps, három taps,

Három fejbólintással.

Négy kar szélesebb,

Öt - ints a kezeddel,

Hat – üljön nyugodtan a helyére.

2. Történet a Makeevka Helyismereti Múzeumról

A Makeevka Helytörténeti és Művészeti Múzeumot körülbelül 60 évvel ezelőtt alapították.

- A Makeevka Helyismereti Múzeumban több részleg is található. Most mindegyikről tanulunk egy kicsit.

- A természet csarnoka. A természetcsarnok kiállítása Makeevka városának fizikai és földrajzi helyzetéről, éghajlatáról, növény- és állatvilágáról, domborzatáról, talajáról, ásványairól mesél. Ebben a teremben plüssállatokat, rovargyűjteményeket, madarakat, növényherbáriumokat láthatunk.

- Régészeti csarnok. Régészeti emlékek illusztrálják annak történetét, hogy kik és hogyan éltek Makeevka modern városának területén az ókori világban és a kora középkorban.

- Néprajzi terem. A múzeum büszkesége a néprajzi gyűjtemény, amely népi mezőgazdasági eszközöket, helyi kézművesek eszközeit, termékeit, bútorokat, edényeket, hímzéssel és rátéttel díszített népi ruhákat, díszes törölközőket, szőnyegeket foglal magában.

- Kiállító csarnok az emlékezetnek szentelték Vaszilij Dzharty. Srácok, Vaszilij Dzharty Makeevka város korábbi polgármestere és a Krími Autonóm Köztársaság egykori miniszterelnöke.

- Remélem, hamarosan ellátogat Makeevka Helytörténeti és Művészeti Múzeumunkba, és mindent élőben láthat.

Testnevelés perc

Egyszer - elsüllyedt egy kicsit,

2 - tapsolták a kezüket,

3 - elfordította a fejét,

4-én - csendesen leült.

3. Dolgozz füzettel

- És most nyissuk ki veled a füzeteket a 34. oldalon, és nézzük meg a 6. feladatot

– Ebben a feladatban + jellel kell megjelölni azokat a kiállítási tárgyakat, amelyeket a helytörténeti múzeumban tárolnak.

Térjünk át a 8-as feladatra.

Most térjünk át a 9-es számú feladatra.

Most lapozzunk, és nézzük a 10-es számú feladatot.

- Szép munka.

IV.Az óra eredményei

- Srácok, a leckénk véget ért, de mielőtt befejeznénk, mondjátok el, hol voltunk ma?. .

, hűvös útmutató

bevezetés tanárok: Jó napot kedves barátaim! Ma egy rövid körútra hívjuk helytörténeti múzeumunkba. A túrát idegenvezetőink-helytörténészeink vezetik.

Helytörténész 1:

Béke veletek, kedves vendégek!
eljöttél jó órát
Jó és meleg találkozás
Felkészültünk az Ön számára!

Helytörténész 2: A múzeum 1998-ban nyílt meg. De előtte volt egy múzeumsarok. A múzeumban számos kiállítás található (több mint 100) - ezek olyan háztartási cikkek, amelyeket falusi embertársaink 40-60 évvel ezelőtt használtak. Helytörténészek gyűjtötték össze tanárok, diákok és helyi lakosok segítségével.

Helytörténész 1: A népi bölcsesség azt mondja: "Ne felejtsd el a régit - megtartja az újdonságot."

Múzeumunkban: vas, szamovár,
Antik faragott forgó…
Lehetséges-e szeretni a földjét
Nem ismeri a régió történelmét?

Helytörténész 2:

Néha ez olyan csoda
A dolgok közé kerül...
Irigység Arszejevszkij
Regionális Múzeum…
Itt ezen az anyagon,
Amit szívből gyűjtöttek,
Legalább tudományosan
Írd meg a szakdolgozatodat...

Helytörténész 1:

Gyűjteni az ősök dolgait,
Jobban szeretjük a földünket
Nincs iskola múzeum nélkül
Az előzmények nélkül!
Igen, a múzeum létrehozása nem vicc -
Sok erőfeszítést és éveket igényel
Hogy alkalmas legyen egy múzeumba
Fiatal helytörténész!

Helytörténész 2: Folytatódik a múzeumi kiállítások gyűjtése. Idegenvezetőink-helytörténészeink kirándulásokat szerveznek, találkoznak a Nagyvilág veteránjaival Honvédő Háború helyi lakosokkal. Majd albumokat, standokat készítenek szülőföldjük és falujuk népéről, kirándulásokat szerveznek a múzeumban általános- és középiskolásoknak, iskolai vendégeknek.

Helytörténész 1: Lehetetlen elképzelni egy orosz falu életét cserépedény nélkül - ezek fedők, edények, korchagi, kancsók, tapaszok, kapszulák, torkok, tálak, csészék, tálak és még rukomoi is. Mivel az agyag általánosan elérhető volt, anyagként műanyag, és az égetés után hőállóvá vált, az ebből készült termékek a legszélesebb körben alkalmazhatók.

A Krynka (krynka) egy nagyon ősi orosz hajótípus. A régészek szerint már a 10-13. században ismerték. Az agyagedények általában a tej vagy aludttej tárolására és kiszolgálására szolgáltak. A további feldolgozástól függően a krinki leforrázható, önthető (antled), festhető, polírozható és cinóber.

Helytörténész 2: Ez az eszköz fontos szerepet játszott a paraszti mindennapi életben, ráadásul tisztán női volt - háztartásban használták - ez Rubel, Rubel a száraz vászonszövet simítására – mosás utáni „hengerésére” használták, amely valójában egy vasaló prototípusa. Ehhez a simítandó anyagot egy hengeres fahengerre szorosan feltekerték, felülről pedig a rubel munkarészével sík felületre gördítették, amelyet egyidejűleg két kézzel megnyomott a fogantyú és az ellenkező vége.

Helytörténész 1: A szénvasak váltották fel a rubelt. A szenes vasalók Nagy Péter idejében jelentek meg a 17. században. Öntöttvasak voltak. Az ilyen vasalók belső üregébe forró szenet öntöttek, majd elkezdték vasalni az ágyneműt. Ahogy lehűlt, a szenet újakra cserélték. A legelső antik vasalók 2000 évvel ezelőtt jelentek meg Kínában. Összesen hét fő vasfajtát ismerünk.

Helytörténész 2: Az önpörgő kerekek felváltották a régi forgó kerekeket. A fonónak nem kellett kézzel forgatnia az orsót, hogy elcsavarja a cérnát, most elég volt a fonókorongot a lábfej megnyomásával mozgásba hozni, és a cérna, csavarodva, egy orsóra tekeredett.

Helytörténész 1: A járom hársból, nyárfából, fűzből készült, melynek faanyaga könnyű, hajlékony és szívós. Az orosz parasztok életében a legszélesebb körben az ív alakú hajlított rockereket használták.

Helytörténész 2: A törölköző egy "vászondarab". Régebben a törölközőket otthon készítették vászonból. A kinőtt lenet húzták (húzták), áztatták, szárították, fodrozták, fésülték, majd cérnát sodortak, az így kapott cérnából vásznat szőttek, amit aztán varrónők hímeztek. A törölközővászonokat fehérítették, ehhez felakasztották vagy kiterítették a napon. A minta vászonfonalból, fehérített és fehérítetlen szálak váltakozásával készült. A törölközők elkészítését nemcsak az anyagi, hanem a szellemi kultúra is megszabta: a szertartásokban, szertartásokban, hagyományokban való használat. A céltól függően határozták meg a mintát. Törölközők esztétikai funkciót is betöltött.

Törölköző (törölköző) - otthoni gyártás keskeny, gazdagon díszített ruha. A 39-42 cm-es szabványos törülközőszélességnél a hosszuk 1-5 m között változott, a végén az ősi törölközőket hímzéssel, szövött színes mintákkal, csipkével díszítették.

Helytörténész 1: Női ing. 44-es méret. Kompozit, két részből varrva. A felső része, "ujj" vékony házi szőtt vászonból készült. Alacsony állvány formájú gallér gombos zárással, egyenes hasíték a mellkas közepén. Az ujjak hosszúak, a csuklóra keskenyedőek.

Helytörténész 2: A paraszti gazdaságban naponta használt háztartási cikkek mindig a szépség és a praktikum kombinációja. Természetes anyagok felhasználásával az orosz ember sokféle praktikus tárgyat alkotott, amely a paraszti élethez szükséges. dobozÉs ládák, gyakran festményekkel díszített, zárral zárt, a X. század óta ismertek. Különféle ruhák, hozományok, ékszerek és értékes asztali eszközök tárolására szolgáltak. A számban ládákÉs dobozok megítélte a család jólétét.

Helytörténész 1: Póker, markolat, serpenyő, kenyérlapát, pomelo – ezek a tűzhelyhez és a tűzhelyhez kapcsolódó tárgyak.

Póker- Ez egy rövid, vastag, hajlított végű vasrúd, amely a kemencében lévő szenet kavargatta és a hőt lapátolta. A kemencében villa segítségével edényeket, öntöttvasat mozgattak, ki is tudták venni, beépíteni a sütőbe. Ez egy fém masni, amely egy hosszú fa nyélre van felszerelve. Mielőtt kenyeret ültettek a kemencébe, a sütő alatt megtisztították a széntől és a hamutól, seprűvel lesöpörték.

Helytörténész 2: És most egy kis kvíz a kirándulásunk anyagai alapján. Meghatározzuk múzeumunk legaktívabb és legfigyelmesebb látogatóját, aki emléklapot kap . Alkalmazás

Minta kvízkérdések.

  1. Mikor nyílt meg a múzeumunk?
  2. Milyen anyagból készült az edény? Miért?
  3. Mire szolgált a rubel?
  4. Miért nevezték szénnek a vasat?
  5. Mi az a rocker?
  6. Milyen mintát használtak a törölközők hímzésére?
  7. Mi volt a ládákban?
  8. Milyen szerepet játszott a villa a gazdaságban?
  9. Milyen termékek készültek fából? Stb.

Tanár: Nagy szovjet geográfus, N.N. Baransky azt mondta: "Ahhoz, hogy szeresd a szülőföldedet, jól kell ismerned." Túránk a végéhez ért, de a helytörténeti munka folytatódik. Reméljük, nem lesz közömbös a ma tanultak iránt. A föld, amelyen élünk, tele van sok rejtéllyel és történelmi lelettel. Szeresd földedet, faludat, tedd jobbá, szebbé. Köszönöm mindenkinek a figyelmet.

Projekt típusa:
- a tanulók tevékenysége szerint - kreatív projekt;
- didaktikai jellemzők szerint - a tanulók csoportos tevékenységei;
- a hallgatók meghatározó tevékenységéről - gyakorlati orientációs projekt;
- időtartam - három nap.
Elsődleges cél: felkelti a tanulók érdeklődését a projekt témája iránt, felvázolja a problémák körét és megoldási módokat.
Az óra céljai:
– oktatási: folytatni a munkát a megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazásának képességének kialakításán;
- fejlesztés: teremtsen feltételeket a tanulók látókörének bővítéséhez, szókincsük feltöltéséhez, a beszéd, a memória és a figyelem fejlesztéséhez;
- oktatási: folytatni a munkát a saját eredményeivel szembeni kritikai képességre, az önállóságra és kreatív tevékenységre nevelésre.
Az óra felszerelése: képeslapkészlet Állatkerti múzeum Petersburg", magyarázó szótárak, állatokról szóló magazinok, kérdésekkel ellátott kártyák, jegyzetfüzetek kreatív alkotások, mappák a projekttel kapcsolatos anyagok gyűjtésére, számítógép, képernyő, prezentáció,

Tanterv:

1. Szervezési pillanat - 1 perc.
2. A tanulók tudásának ellenőrzése a témában (merülés a projektben) - 3 perc.
3. Felkészülés az aktív oktatási és kognitív tevékenységre (tevékenységek szervezése) - 4 perc.
4. Testnevelés 1 perc.
5. Új ismeretek asszimilációja (tevékenységek megvalósítása) - 15 perc.
6. A tanulók új tananyag megértésének elsődleges ellenőrzése (prezentáció, kreatív csoportok előadása) - 15 perc.
7. Összegzés - 2 perc.
8. Reflexió - 1 perc.
9. Házi feladat magyarázata - 2 perc.
10. Az óra szervezési vége - 1 perc.

Az órák alatt

1. Szervezési pillanat - 1 perc.
- Jó napot! Örülök, hogy látlak. Ellenőrizzük a leckére való felkészültséget... Ülj le!
A tanulók belépnek az osztályterembe, és leülnek a helyükre. Az asztalokon ellenőrzik a szükséges tárgyak elérhetőségét és leülnek.

2. A tanulók tudásának ellenőrzése a témában:
merüljön el a projektben. 4 perc.
Emlékezzünk a legutóbbi kirándulásunkra. Hol voltunk?
Az Állattani Múzeumban. (bemutató dia)
— Milyen kiállításokat mutatnak be ebben a múzeumban?
Játékállatok.
– Kit érdekelhet különösen ez a múzeum?
Az állatok élete iránt érdeklődő emberek.
– Milyen információkra emlékszik különösen erről a múzeumról?
Emlékeznek az idegenvezető történetére a múzeum történetéről.
Városunk mely helyei is érdekesek lehetnek az állatbarátok számára?
– Ócenárium, delfinárium, állatkert… (Bemutató diák)

3. Felkészülés az aktív oktatási és kognitív tevékenységre:
tevékenységek szervezése. 4 perc.
Néhány ilyen helyet már meglátogattunk. Szerencsések vagyunk, hogy Szentpéterváron élünk, és lehetőségünk van mindezt a saját szemünkkel látni. De a távol élőket megfosztják ettől a lehetőségtől. Mit tehetünk értük?
Írjon a kiállított tárgyakról, tartson levelező túrát a múzeumban.
- Ön szerint mit kell tenni?
Ismerje meg az Állattani Múzeum történetét, milyen kiállításokat tartalmaz, gondolja át az útvonalat, osszon előadásokat, készítsen mesét az egyik kiállításról.
Legyünk idegenvezetők. Ki az idegenvezető?
Hol lehet tisztázni ennek a szónak a jelentését?
Az "idegenvezető" szó jelentésének elemzése összetétele alapján és a jelentés keresése magyarázó szótár. (bemutató dia)
Elindítjuk a „Kirándulás az Állattani Múzeumba” projektet. Ma, a második órán mindenki ír egy-egy ismeretterjesztő könyv egy fejezetét az Állattani Múzeum egyik kiállításáról. Mi a különleges a non-fiction irodalomban?
Pontos információkat tartalmaz, de az olvasók széles köre számára érdekes.

4. Testnevelés. 1 perc.
A munka megkezdése előtt pihenjünk egy kicsit.
A tanulók elvégzik a gyakorlatokat és csoportokba oszlanak, kiválasztják a csoportvezetőt.

5. Új ismeretek asszimilációja:
tevékenységek végrehajtása. 15 perc.
A tanár felkéri a csoportvezetőket, hogy válasszanak egy feladatot a „Szentpétervári Állattani Múzeum” képeslapkészletből. (Bemutató diák).
Mit gondolsz, hány részből áll majd az esszéd? Milyen részek?
Három rész: bevezetés, fő rész, befejezés.
- Miről kell írni az első, második, harmadik részben?
A múzeumról, a kiállítás leírása (segítségül egy kártya adva kérdésekkel), benyomás, ahol megtekinthető a tárlat.
- Hol kaphatok információt?
— Enciklopédiák, folyóiratok, felnőttek, könyvtár, internet.
— 12 perc áll rendelkezésére a kiállítás szóbeli esszé-leírásának elkészítésére. Képzeld el, hogy idegenvezető vagy.
A tanulók csoportokban dolgoznak. Minden összegyűjtött anyag a projekt mappába kerül. (Az előadás utolsó diája).

6. Elsődleges ellenőrzés, hogy a tanulók megértették-e az új anyagot: bemutató, csoportos előadás. 16 perc.
Hallgassuk tehát az előkészített beszédeket.
Csoportok teljesítése, projektmappák kiszállítása.

7. Összegzés. 1 perc.
Szóval mi volt a mai leckénk?
Projekt "Kirándulás az Állattani Múzeumba".
- Mi volt a cél?
Készítsen tárlatvezetést az Állattani Múzeumban.

8. Reflexió. 1 perc.
- Tegye fel a kezét, aki elégedett volt az órán végzett munkájával?
Minek dicsérheted magad?
- Tegye fel a kezét, aki nehezen ment az órán?
Pontosan min szeretnél változtatni?
Kinek az előadása tetszett a legjobban?

9. Házi feladat magyarázata. 1 perc.
Meghallgattuk az összes beszédet. A következő leckében mindenki ír egy esszét a kiállításról egy füzetbe kreatív munkához. Ezután elkészítjük a túratervet, és elemezzük a munkáját.

10. Az óra szervezési vége. 1 perc.
A lecke prezentációt használ. Ő segíteni fog neked ezt a leckét: állítsa vissza a hallgatók emlékezetébe a legutóbbi kirándulás legfényesebb pillanatait, válassza ki az esszé témáját, pozitívan értékelje érzelmi hangulat dolgozni. 10 percig használják az órán.

Irina Fedorova

Cél:

Fejleszti a gyermekek történelem iránti érdeklődését, helytörténet, hogy kialakítsák az első elképzeléseket a parasztok életéről a bologovói földön. Keltsd fel az érdeklődést népi kultúra, bemutatja az óorosz tantárgyait élet: konyhai eszközök, szerszámok, ruhák, kézimunka.

Ismertesse meg a gyerekekkel a szóbelit népművészet- a népi kis műfajok folklór: közmondások, mondák, mondák, találós kérdések, népi kifejezések. Tanuld meg megérteni a közmondások és mondások oktatási és kognitív jelentését.

Anyag:

Vintage háztartási cikkek: szamovár, fatál, agyagedények, öntöttvas, szél 11111, petróleumlámpa, sarló, hársfadoboz, háncscipő, fonókorong vászonkóccal, orsó, vászoning hímzéssel, vászon törülköző csipkével, vászon karzat az ágyon, szőnyegek.

A tanfolyam előrehaladása.

Miénkben múzeum antik holmikat gyűjtöttek, amelyeket dédanyáink használtak, ill dédnagyapák: konyhai eszközök, háztartási cikkek, ruházat, kézimunka. A Rust a régi időkben fának hívták. Ruszországban réges-régen a parasztok fahasábokból építették a házaikat. Kunyhónak hívták őket. A kunyhóban minden ebből készült fa: és padló, és mennyezet, és falak, és bútorok és edények. Főztek benne kaját, sütöttek kenyeret, aludtak rajta, fűtötte a kunyhót a hidegben.

A parasztkunyhó edényei fából és agyagedény: edények, kanalak, tálak (patchnek hívták) később megjelent a fém edények: öntöttvas, szamovár-apa és fém tárgyak élet: markolat, vas, sarló, petróleumlámpa. Hársszilánkból készítettek kosarakat, dobozokat, kopasz szárú cipőből. (A tanár mutatja ezeket az elemeket)

Ruszországban és a bologovszki földön régóta termesztenek lenet. Felhívták szeretetteljesen: szép kis lenok, fehér. És minden év október 14-től elkezdték a len fonását. Ilyen fonókorongokon fonták a leneket (előadás). Minden házban volt egy forgó kerék. Az összes lánynak az esküvőre az apa készített egy ilyen fonót ajándékba.

A fonókerék egy fésűs felszállóból, egy pengéből, amelyre a kóc rögzítve van, és egy fenékből áll, amelyen a fonó ül. A fonót mintákkal díszítették.

A fonó megcsavarta a cérnát, és feltekerte egy orsóra. (Előadás) A kapott szálakból speciális szövőszékeken szövetet szőttek. A ruhákat, törölközőket, asztalterítőket vászonból varrták. Beszélgettünk: „A lenvászon kimeríti, a len és gazdaggá tesz”. Miénkben múzeum van vászon ing hímzéssel, vászon törölköző csipkével,

ágynemű pántok az ágyon.

A színes szőnyegeket speciális szövőszékeken szőtték, színesek és elegánsak. Dédnagyanyáink kézművesek és varrónők voltak. Az ősi időkből jött hozzánk közmondás: "Ne tétlenséget taníts, hanem kézimunkát".

Őseink tudtak dolgozni, tudtak és szerettek szórakozni, viccelni. beszólt Rus': "A dal egy barát, a vicc pedig egy testvér". Sok orosz ember összeállított különféle vicceket, vicceket, közmondásokat, népszerű kifejezések, találós kérdések. Most régi orosz találós kérdéseket mondok el, és ezekhez találós kérdések is vannak a miénkben múzeum.

1. Felső lyuk, alsó lyuk,

Középen pedig tűz és víz.

(szamovár)

Mi az összehasonlítás egy orosz szamovárral? (Pocakos, fontos, mint egy szamovár) Egy kövér, buta emberről.

2. Ástak, tapostak,

Voltam a tűznél, voltam a piacon.

Fiatal korában száz fejet táplált,

És ahogy leesett, eltűnt.

(edény)

Mit főztek az edényekben? (shchi, zabkása) Beszélgettünk: – A schi és a zabkása az ételünk.. "Hol van itt shchi, és keress minket".

3. A vályú tele van emberekkel.

(tál kanállal)


4. Szarvas, de nem bika,

Elég, de nem tele,

Ad az embereknek

És nyaralni megy.

(markolat)

- .Azt mondják: "Grip srác, markolatban nőttem fel". Milyen pasi ez? (erős, erős)

5. Saroktól sarokig

Vas gazember

Mindent vasalunk. vonatkozó,

És ha megérinti, megharap.

(Vas)


6. Kicsi, púpos,

A teljes mezőt átkutatták.

Hazaszaladt – egész télen feküdt.

(sarló)

7. Vasból készült,

Tudják, hogyan kell vágni és vágni. .

Amikor találkoznak -

A részek szét vannak választva.

(olló)

8. A gerinc foltokban lóg.

(kosár)

A dobozokat és dobozokat fáklyából szőtték.

Azt mondják: "Három dobozból beszéltem", (hazudott, hazudott)

9. A sejtek az erdőbe mennek.

A sejtek az erdőből származnak.

(bast cipő)

- Miért mondod: – A szárcipő új, de folynak?

Kiről beszélnek: – Ó, te barom!(Egy hülye, buta emberről.)

10. Minél többet pörögök,

Minél kövérebb leszek.

(orsó)

- Kiről beszéltek?: – Vékony, mint egy orsó? (egy vékony, karcsú lányról)

Melyik mesében játszott végzetes szerepet az orsó az életben főszereplő? ("Alvó szépség")

11. A falon lógva, lógva,

Mindenki ragaszkodik érte.

(törülköző)

12. Duzzogj, ne duzzogj,

Ragaszd a fejed fölé.

Táncolj nap mint nap

És elmész pihenni.

Egy bejárat, két kijárat.

(ing)

Közmondás: "Az ing elhasználódik, de a jó cselekedet megmarad".

13. Milyen együgyű

Feküdj le az ajtóban a hordóra,

Az úton, a küszöbön megáll a lábak?

(szőnyeg)

Dédnagyanyáink olyan ügyesek és viccesek voltak. Beszélgettünk: “Napról estére unalmas, ha nincs mit csinálni”.

Most pedig játsszuk a régi játékot "Kuzovok", amit dédnagyanyáink és dédapáink játszottak.

Játékszabályok:

A sofőr ki van választva, egy doboz van a kezében, megkerül mindenkit, akivel játszik szavak:

Tegyen egy óvadékot a dobozba, amelynek végződése - rendben!

A gyerekek szavakkal feküdtek le:

Egy zsebkendőt teszek a dobozba (Szíj, tapasz, szárcipő, zokni, kör stb.)

Ezután a sofőr felváltva kiveszi a dobozból az elhelyezett tárgyakat, és mást ad nekik feladatokat:

Kié lesz a zálog, ő mondja el a verset (vagy mondókát, esetleg találós kérdést stb.)

A végén ismétlődnek a közmondások.:

"A vég az üzlet koronája."

"Az üzlet az öröm előtt."

Kapcsolódó publikációk:

A Győzelem hetvenedik évfordulója előestéjén ellátogattunk a helyi helyismereti múzeumba. Különösen sok időt szenteltek a katonai dicsőség csarnokának. Ahol.

Helytörténeti múzeum működik községünkben, a gyerekeimmel kirándultunk, már a múzeum bejáratánál láttunk dézsát (hordót) a sózáshoz.

A kertünkben az MBDOU No. 21 „Brusnichka” nagy győzelem 70. évfordulója alkalmából múzeumi kiállítás „I.

A Nagy Győzelem hetvenedik évfordulója alkalmából intézményünk gyermekei ellátogattak a pedagógusok és szülők által létrehozott múzeumba. A győzelem napja tart.

A rendszerben a hazafias nevelés egyik fő iránya óvodai nevelés helytörténet. A természet iránti szeretet felkeltése.

A kirándulási óra összefoglalója a 9. évfolyam számára

a "Történelmi helytörténet" tantárgyban

Tantárgy: Utazás Uljanovszk földjén

Az óra típusa:Tanulság az új ismeretek megszerzéséhez

Az óra típusa: Tanórai kirándulás

Cél: Megismertetni a diákokat Uljanovszk régió történelmi jellemzőivel a Helyismereti Múzeum látogatása során.

Várható eredmények:

a) a tudás területén:

    meséljen Uljanovszk régió történelmének jellemzőiről

    bemutatni a Helyismereti Múzeum kiállításait

    holisztikus történelemszemléletet alkotnak Szülőföld múzeumi kiállítások és az idegenvezető története segítségével.

b) a bizonyításhoz szükséges készségek és képességek területén:

    fejleszti a tanulók logikus gondolkodását és beszédét;

    folytassa a halláskészség fejlesztését

    fejleszteni a történelem iránti érdeklődést

V)a minőségek, kapcsolatok, mutatandó értékek területén:

    a szülőföld történelme iránti tisztelet ápolása;

    aktív élethelyzetet alakítsanak ki

    továbbra is a hazaszeretet érzését keltsék

    továbbra is ápolja az él iránti tisztelet érzését

Tanterv.

I. Szervezési mozzanat (2 perc.).

. (25 perc).

III . (frontális közvélemény-kutatás ),(2 perc)

én V. Az óra eredményei. tükrözés ( 2 perc.)

v. Házi feladat : (1 perc.)

A kirándulás menete.

én . Orgmoment (2 perc) (Üdv.

II. Új anyag tanulmányozása . (25 perc).

Tanár: Túránk céljai egyszerűek - ma sok mindent meg kell tanulnunk Uljanovszk régiójáról - történelmi információk vidékünkről, amelyet őseink hagytak ránk.

BAN BEN utóbbi évek Rendkívül aktuálissá vált a helytörténeti anyagra, a saját gyökerekre való odafigyelés. Aki nem emlékszik a múltjára, nem emlékszik a történelmére, nem tud előre haladni a fejlődésében.

Leckénket Önnel közösen építjük fel Uljanovszk föld körüli kirándulás formájában, de előbb megismerjük régiónk jellegzetességeit.

( A diák felolvassa a „Városom” című verset, szerzője P.T. Melnyikov )

AZ ÉN VÁROSOM

Az én városom nem az ókorból való,

De szilárdan az évszázadok során.

A Volga fölött áll, tovább bánat magas,

Folyókon, tavakon, forrásokon.

Más élek nem csábítanak el,

Nem hagyhatom el a határomat.

Barátaim és rokonaim élnek

A jobb és a bal parton.

Undermountain kertjében, a csillaghullás előtt,

Hallottam az almák kopogását

A Koronából egy pillantással átölelve a teret,

Kiáltottam az őseimhez, de hallgatnak.

Imádom, amikor a város és a városok

Az éjszakai fények árasztják a szépséget

És a szunyókáló Volga csuklóján

Két híd csillog karkötőkkel.

Pjotr ​​Trofimovics Melnyikov

Tanár: Most pedig folytassuk a túránkat.Gyakorlat : jegyzetfüzetekben írt történetem során jegyezze fel a legérdekesebb, legemlékezetesebb pillanatokat.

A régió ókori és középkori története

A történelem tanszék kiállítása a régió ókori és középkori történetét felölelő részekkel nyílik. Itt vannak kiállítva a múzeum régészeti gyűjteményének anyagai.

A történelem legősibb korszakát - a kőkorszakot - kőeszközök, csontszigonycsúcsok, újkőkori kerámiatöredékek jellemzik.

A bronzkort a balanovo-kultúra fúrt kőbaltái, a Seima-Turbino típusú lándzsahegy és egyéb bronzszerszámok képviselik. Az emlékművek nagy érdeklődésre tartanak számot. anyagi kultúra rönk közösség (Kr. e. 2. évezred közepe): bronz fejsze, sarló, tőr, karkötő, állatfogakból készült amulettek, kerámiaedények. A srubnai kultúra lakóházának grafikus rekonstrukciója, amelyet Yu.A. régész készített. Semykin a falu melletti ásatási anyagok alapján. Abramovka az Uljanovszki régió Mainsky kerületében

A korai vaskor időszakához tartozik a Sauromat kőoltár, az Ananyinsky kelta és néhány más kiállítási tárgy.

A kora középkor korszakát az Imenkovo-kultúra (V-VII. század) régészeti anyagai jellemzik: eszközök, fegyverek, háztartási cikkek, amelyeket a Staromaynskoye település területén találtak.

A régió történetének fényes lapja a Volga Bulgária időszaka (X-XIV. század). A mezőgazdaság alapja a mezőgazdaság volt, kombinálva a szarvasmarha-tenyésztéssel. A kiállítás bemutatja a mezőgazdasági eszközöket (ekevas, kapa), valamint a búza, árpa, tönköly és zab elszenesedett magvait, melyek során találtak. régészeti lelőhelyek. Bulgária Volga városai a kézművesség és a kereskedelem nagy központjai voltak. A kiállítás anyagai a mesterség (kovács, ékszer, fazekasság kiállítva) és a kereskedelem (import, numizmatikai anyagok) magas fejlettségét tükrözik. Az egyedülálló kiállítási tárgyak közé tartozik a 14. századi bolgár kősírkő.

Kétségtelenül érdekesek a pogány mordvai murán temető (13. század második fele - 14. század) anyagai, amelyeket a 19. század végén - 20. század elején tártak fel. A szimbirszki régész V.N. Polivanov.

Él a 17. században

1648-ban Alekszej Mihajlovics cár rendeletével a Volga és a Szvijaga folyók közt megalapították Szinbirszk erődvárost (a 18. század végéig a város nevét „n” betűvel írták), amely a Szimbirszk-Karsunszkaja bevágásvonal közigazgatási központja és fő fellegvára lett. Bogdan Matveyevich Khitrovo-t nevezték ki a szimbirszki erőd építésének vezetőjévé.

A szimbirszki Kreml falait és tornyait tölgyfa rönkökből vágták ki. A szimbirszki erődnek nyolc tornya volt, köztük két kapu. Kívülről a Kreml körül egy körülbelül 10 méter széles és több mint 6 méter mély árok, a Kreml belsejében kormányzói udvar, arzenál, hivatalos kunyhó, Szentháromság-templom, börtön, por és só volt. pince. A Kremlön kívül volt egy település, amelyet szintén fafal és egy vizesárok vett körül. Az 1678-as leltár szerint Szimbirszkben 605 háztartás és 1579 lakos élt.

A 17. századi régió történetének szentelt kiállítás a korszak hiteles dokumentumait mutatja be – Alekszej Mihajlovics cártól Nyikita Grigorjevics Levasovnak adott földterületet adományozó levelét (1668), a 17. század végének oszlopait.

A 17. századi Szimbirszk jól megerősített város-erőd volt. 1670 őszén az erőd helyőrsége kiállta a Sztyepan Razin vezette kozák és parasztcsapatok egy hónapig tartó ostromát.

Ez a rész a 17. századi éles és lőfegyvereket, valamint védelmi fegyvereket mutatja be: streleckij berdysh, török ​​jatagan, oldalágyúk, kerekes pisztoly, láncing, misyurka, keleti pajzs.

Szimbirszk régió a XVIII.

Egy évszázaddal a Razin-felkelés után a régiót elnyelte egy új, még erőteljesebb népmozgalom E. Pugacsov vezetésével. A paraszti zavargások a régió szinte teljes területére kiterjedtek.

Az E. Pugacsov vezette felkelés vereséget szenvedett. A büntetőcsapatok parancsnoka, I. I. Panin gróf parancsára 1774. október 1-jén Pugacsov egy speciális vasketrecben, béklyókban, két gyalogsági század, 200 kozák és két fegyver kíséretében, A. V. altábornagy parancsnoka alatt. Suvorov feleségével és fiával együtt Szimbirszkbe hozták. Körülbelül 20 napig tartózkodott Szimbirszkben. Panin gróf és a titkos nyomozóbizottság vezetője P.S. Potyomkin több napon át vallatta Pugacsovot. 1774 novemberében Pugacsovot Moszkvába szállították, és 1775. január 10-én kivégezték.

Ennek a szekciónak a központi kiállítása E.I. portréjának képes másolata. Pugacsov, 1774 őszén, Szimbirszkben íródott.

Az expozíció a felkelés lefolyását bemutató dokumentumokat, valamint a 18. századi fegyvereket: tiszti kardot, szablyákat, háromlövetű pisztolyt, ágyút és kézi aknavetőt mutat be.

A pugacsovi felkelés leverése után II. Katalin 1775 novemberében törvényt adott ki a tartományi reformról, hogy megerősítse az államapparátust a helyszínen. E reform végrehajtása során, 1780 szeptemberében megalakult a szimbirszki kormányzóság, amely 13 megyéből állt. I. Pál 1796-os rendeletével megalakult a szimbirszki tartomány. A megyék száma 10-re csökkent.

A kiállítás bemutatja a szimbirszki kormányzóság 1780. évi térképét, I. Pál Szimbirszk tartomány létrehozásáról szóló rendeletének másolatát, Szimbirszk 1780-ban elfogadott címerének rajzait, valamint a megyei jogú városok címereit.

A dokumentumanyagok közül M.I. Makhaev, A.I. rajzai alapján készült. Gyertya. A metszet az 1960-as évek szimbirszki panorámáját mutatja be. 18. század

A XVIII. század végére. Szimbirszk jelentős közigazgatási és kereskedelmi központtá vált, több mint 10 000 lakossal. 1780-ban II. Katalin jóváhagyta Szimbirszk első szabályos tervét, amely óriási hatással volt a város kialakulására és fejlődésére.

A régió társadalmi-gazdasági fejlődése a 18. század végén - a 19. század első felében

A XIX. század első felében. Oroszország agrárország maradt. A gazdaság fő ága a mezőgazdaság volt, amely kiterjedten fejlődött.

A vizsgált időszakban Szimbirszk tartomány a Volga-vidék egyik magtára volt. A tartományból nagy mennyiségben exportáltak kenyeret az alsó- és felső-volgai városokba.

A kiállítás bemutatja a szimbirszki tartomány 18. század végi - 19. század eleji jobbágysági állapotát jellemző dokumentumokat: jobbágyeladási hirdetményt, jobbágyeladási adásvételi igazolást, házassági engedélyt stb. Egyedülálló dokumentum - a falu geometriai terve és leírása. Kindyakovka (1802) - lehetővé teszi, hogy ötletet alkosson a földesúri gazdaság megszervezéséről.

A XVIII. század végére. a tartomány területén mintegy 100 földesúri és állami manufaktúra működött: szeszfőzdék, bőr-, szappan-, posztóüzem.

A kereskedelemben fontos helyet foglaltak el a helyi árverések és vásárok. A Karsunskaya, a Simbirskaya és a Sengileevskaya a régió legnagyobb vásárai közé tartozott.

A régió gazdaságát jellemző eredeti dokumentumok között szerepel I. Pál császár levele a város főterén folytatott kereskedelemből származó bevételek Karsun város kereskedőinek javára történő átutalásáról.

A kiállítás a kereskedelemhez közvetlenül kapcsolódó tárgyakat mutat be: mérleg, acélgyár, font súlykészlet.

Itt láthatók a 18. századi - 19. század eleji ezüstrubelek, a papírbankjegyek - a 19. század eleji bankjegyek, valamint a 18. század második felének - 19. század eleji réz ötkopejkos érmék kincsesbánya is.

Szimbirszk régió a 19. század első felében

A történelmi kiállítás számos ritka tárgyat mutat be a szabadkőművességhez, a 18. század végének - 19. század eleji vallási és etikai mozgalomhoz, amelyek jelentős hatással voltak az orosz kultúra fejlődésére.

Szimbirszkben 1784-ben nyitották meg az első szabadkőműves páholyt "Aranykorona" néven. Alapítója I.P. Turgenyev. A páholy kicsi volt, ritkán találkoztak a páholy tagjai. 1792-re megszűnt létezni. A második szimbirszki szabadkőműves páholyt, "Kulcs az erényhez" 1817-ben nyitotta meg M. P. herceg. Baratajev: A páholy tevékenysége elsősorban az oktatással, a tagjainak erkölcsi nevelésével, valamint a jótékonykodással foglalkozott. A "Kulcs az erényhez" páholy hivatalosan 1822-ig létezett, amikor I. Sándor kiáltványa betiltotta a szabadkőművességet Oroszországban.

A múzeum büszke olyan ritkaságokra, mint a szabadkőműves jelek és a rituális szabadkőműves kard, amely a "Kulcs az erényhez" páholyhoz tartozott.

Az 1812-es honvédő háború kitörésével három gyalogos és egy lovas milícia ezred alakult a szimbirszki tartományban. A szimbirek 1812-es honvédő háborúban való részvételét bemutató kiállítások között különleges helyet foglalnak el a kitüntetési fegyverek - egy kard, amely a simbir törzskapitányhoz, P.I. Yurlov, akit a borodino-i csatában való részvételért kapott. A múzeumban orosz és francia lőfegyverek, orosz kitüntetések is láthatók az 1812-es honvédő háború időszakából.

A kiállítás anyagai bemutatják a szimbir dekabristák tevékenységét: Nyikolaj Ivanovics Turgenyev, Flegont Mironovics Bashmakov, Vaszilij Petrovics Ivasev.

Az Ivashev kollekció egyedülálló, amely a következőket tartalmazza: a Decembrist V.P. valódi ovális portréja. Ivasev; V.P. béklyóiból készült doboz. Ivasev; rózsafüzér, nyomtatás, gyermekrajzok; egy zsinór, amelyet Camilla Petrovna (a dekabrista felesége) hajából szőttek, halála után V.P. Ivasev.

A szimbirszki terület számos nevet adott Oroszországnak, amelyek a nemzeti kultúra büszkeségei voltak. Köztük N.M. Karamzin (1766-1826) - író, történész, újságíró. Emlékmű N.M. A Karamzint 1845. augusztus 23-án nyitották meg Szimbirszkben.

Simbirsk a XIX végén - a XX század elején

század elején. Szimbirszk a Közép-Volga régió egyik legnagyobb városa volt, több mint 60 ezer lakossal. A XIX. század második felében. távíró- és telefonvonalak jelentek meg Szimbirszkben. 1913-ban F.E. építész terve szerint Volsov, erőmű épült a városban.

Szimbirszk lakosságának nagy része a huszadik század elején. a polgári osztály tagjai voltak. A múzeum kiállítása a szimbirszki városlakók Zavjalovok családjához tartozó bútorokat mutatja be: titkárnőt, szekrényt, női fésülködőasztalt.

Figyelemre méltóak a valódi képeslapok a 20. század eleji szimbirszki kilátással, a szimbirszki építészek fényképei, F.O. Livchak és F.E. Volsov, amelynek projektjei szerint a városban lakó- és középületek építése zajlott. Ezek és más anyagok a várostervezésről, a tereprendezésről és a századforduló szimbirszki életének különböző aspektusairól mesélnek.

A városlakók kedvelt pihenőhelye volt az 1864-es városi tűzvész után nem sokkal keletkezett Venets körút. A Venetsről festői kilátás nyílt a Volgára és a Volga-vidékre. Esténként gyakran felcsendült itt rézfúvós zene.

III . A tanult anyag konszolidációja .

Adj választ néhány kérdésre.

    Milyen vezetékneveket és híres történészek nevét hallotta ma?

    Melyik évben volt a tűz Szimbirszkben?

    Kinek a projektje alapján épült az erőmű a városban?

    Hogy hívják a ma hallott dekabristákat?

    Ki az E. Pugacsov?

    Ki az a Polivanov?

én V. Az óra eredményei. tükrözés ( 2 perc.)

Srácok, tetszett a turné?

Mit tanultál újat?

Milyen érdekes pillanatokra emlékszel ma?

Milyen érdekes kiállításokra emlékszel?

Ismét eljövünk egy kirándulásra a Helyismereti Múzeumba?

V. Házi feladat: (1 perc.)Mivel a túrán az volt a feladatod, hogy írd le azokat a tényeket, amelyek a legjobban tetszettek, majd válaszd ki a leginkább tetszőt Érdekes tények. És otthon, az internet segítségével próbálja meg kideríteni a történetét, röviden írja le.