Pavlova Kristína Nikolajevna
Vzdelávacia inštitúcia: Vysoká škola pedagogická Makeevka
Stručný popis práce:

Dátum publikácie: 2019-12-09 Zhrnutie hodiny občianskej náuky na tému: „Exkurzia do Makeevského miestne historické múzeum Pavlova Kristína Nikolajevna Vysoká škola pedagogická Makeevka Zhrnutie lekcie o občianstve.

Zhrnutie lekcie občianskej náuky na tému: „Exkurzia do miestneho múzea Makeevka“

Predmet:Exkurzia do Vlastivedného múzea Makeevka.

Cieľ:

· upevniť pojmy „múzeum“, „ historické pramene»; vytvoriť si predstavu o miestnom historickom múzeu, múzeu umenia; rozširovať a prehlbovať vedomosti žiakov o histórii ich rodného mesta;

· rozvíjať logické myslenie, zvedavosť, schopnosť vykonávať porovnávaciu analýzu;

· pestovať lásku k rodnej krajine, úctu k našim predkom, hrdosť na našich talentovaných ľudí.

Typ lekcie:kombinované

Typ lekcie:exkurzná lekcia

Vybavenie:ilustrácie, pracovný zošit, farebné ceruzky, pero

Počas vyučovania

ja. Organizovanie času

- Dobrý deň, sadnite si.

Zazvonil veselý zvonček.

Sme pripravení začať lekciu.

Počúvajme, diskutujme

A navzájom si pomáhať.

- Dobrý deň, deti, volám sa Kristina Nikolaevna a dnes vám dám lekciu občianstva.

II. Správa o téme a cieľoch lekcie

- Chlapci, teraz vám navrhujem, aby ste si vypočuli báseň a uhádli, o čom bude lekcia.

Chcem navštíviť na dlhú dobu

Miesto je jediné svojho druhu.

A pozrite sa na úspechy -

Umenie alebo koníčky.

Sú tam kresby a remeslá...

A žiadny falošný pre vás.

Vezmem vás, priatelia, so sebou.

A pôjdeme do ... (múzea).

- Chlapci, kam si myslíte, že dnes pôjdeme?

- Výborne! Dnes sa vydáme na virtuálnu cestu do nášho Vlastivedného múzea Makeevka.

III. Práca na téme lekcie

1. Rozhovor.

- Chlapci, kto z vás bol v múzeu?

Čo znamená slovo "múzeum"?

- Múzeum je výskumná inštitúcia, ktorá uchováva a študuje pamiatky histórie, umenia, kultúry a prezentuje ich na prezeranie ľuďom. Múzeá sú rôzne. Záleží na tom, aké exponáty sú v múzeu uložené.

– Múzeá sú rozdelené do rôznych tried, no najčastejšie v našom regióne sú miestne historické a umelecké múzeá.

- Vlastivedné múzeá - sú to múzeá komplexného profilu zhromažďujú, uchovávajú, študujú a vystavujú materiály, ktoré vypovedajú o prírode, hospodárstve, histórii a kultúre určitého limitu (kraja, okresu, mesta, obce). Vlastivedné múzeum - správca autentických pamiatok, hmotnej a duchovnej kultúry nášho mesta;

Múzeum umenia- inštitúcia, kde sa uchovávajú, študujú a vystavujú diela výtvarné umenie. (uvedené sú príklady obrázkov)

- Uveďme príklady toho, čo môže byť uložené v každom z týchto múzeí?

- Výborne!

Fizminutka.

Jeden - vstať, natiahnuť sa,

Dva - ohnúť sa, uvoľniť sa,

Tri - tlieskať, tri tlieskať,

Tri hlavy prikývnu.

Štyri ramená širšie,

Päť - mávnite rukami,

Šesť - ticho seďte na mieste.

2. Príbeh o Vlastivednom múzeu Makeevka

Múzeum miestnej tradície a umenia Makeevka bolo založené asi pred 60 rokmi.

- V Vlastivednom múzeu Makeevka je niekoľko sekcií. Teraz sa o každom dozvieme trochu.

- Sieň prírody. Expozícia siene prírody rozpráva o fyzickej a geografickej polohe mesta Makeevka, jeho klíme, flóre a faune, reliéfe, pôde, mineráloch. V tejto hale môžete vidieť vypchaté zvieratá, zbierky hmyzu, vtákov, herbáre rastlín.

- Sála archeológie. Archeologické pamiatky ilustrujú príbeh o tom, kto a ako žil na území moderného mesta Makeevka v starovekom svete a ranom stredoveku.

- Sieň etnografie. Pýchou múzea je národopisná zbierka, ktorá obsahuje ľudovú poľnohospodársku techniku, náradie a výrobky miestnych remeselníkov, nábytok, riad, ľudové odevy zdobené výšivkou a aplikáciou, zdobené uteráky a koberce.

- Výstavná hala venovaný pamäti Vasilij Džarty. Chlapci, Vasilij Džarty je bývalý starosta mesta Makeevka a bývalý predseda vlády Krymskej autonómnej republiky.

- Dúfam, že čoskoro navštívite naše Múzeum miestneho umenia a umenia Makeevka a uvidíte všetko naživo.

Minúta telesnej výchovy

Raz - trochu klesla,

2 - tlieskali rukami,

3 - otočil hlavu,

Na 4 - ticho sa posadil.

3. Pracujte so zošitom

- A teraz otvorme s vami zošity na strane 34 a pozrime sa na úlohu 6

– V tejto úlohe je potrebné označiť znamienkom + exponáty, ktoré sú uložené vo vlastivednom múzeu.

Prejdime k úlohe číslo 8.

Teraz prejdime k úlohe číslo 9.

Teraz otočme list a pozrime sa na úlohu číslo 10.

- Výborne.

IV.Výsledky vyučovacej hodiny

- Chlapci, naša hodina sa skončila, ale skôr ako skončíme, povedzte mi, kde sme dnes boli?. .

, cool sprievodca

úvod učitelia: Dobré popoludnie milí priatelia! Dnes vás pozývame na krátku prehliadku nášho vlastivedného múzea. Prehliadku budú viesť naši sprievodcovia – miestni historici.

Miestny historik 1:

Mier s vami, milí hostia,
prišiel si dobrá hodina
Pekné a vrelé stretnutie
Pripravili sme pre vás!

Miestny historik 2: Múzeum bolo otvorené v roku 1998. Predtým sme však mali múzejný kútik. V múzeu je veľa exponátov (viac ako 100) - sú to domáce potreby, ktoré naši spoluobčania používali pred 40-60 rokmi. Zozbierali ich miestni historici s pomocou učiteľov, študentov a miestnych obyvateľov.

Miestny historik 1: Ľudová múdrosť hovorí: "Nezabúdaj na staré - zachováva novosť."

V našom múzeu: železo, samovar,
Starožitné vyrezávané kolovrat…
Je možné milovať svoju zem
Nepoznáte históriu regiónu?

Miestny historik 2:

Niekedy je to taký zázrak
Dostane sa medzi veci...
Závisť Arsenievskému
Regionálne múzeum…
Tu na tomto materiáli,
Čo sa zhromaždilo zo srdca,
Aspoň nejaké vedecké
Napíšte svoju dizertačnú prácu...

Miestny historik 1:

Zbieranie vecí predkov,
Milujeme našu zem viac
Neexistuje škola bez múzea
Bez vašej histórie!
Áno, vytvorenie múzea nie je vtip -
Vyžaduje si to veľa úsilia a rokov
Byť vhodný do múzea
Mladý miestny historik!

Miestny historik 2: Pokračuje zbierka muzeálnych exponátov. Naši sprievodcovia-miestni historici organizujú exkurzie, stretávajú sa s veteránmi Veľkej Vlastenecká vojna s miestnymi obyvateľmi. Potom vyrábajú albumy, stojany o ľuďoch svojej rodnej krajiny a dediny, robia exkurzie po múzeu pre žiakov základných a stredných škôl, pre školských hostí.

Miestny historik 1: Život ruskej dediny si nemožno predstaviť bez kameniny – sú to pokrievky, hrnce, korčagi, džbány, záplaty, tobolky, hrdlá, misky, šálky, misky a dokonca aj rukomoi. Vzhľadom na to, že hlina bola všeobecne dostupná, plast ako materiál a po vypálení sa stala žiaruvzdornou, výrobky z nej mali najširšie uplatnenie.

Krynka (krynka) je veľmi starý typ ruského plavidla. Podľa archeológov bol známy už v 10.-13. Hlinené nádoby sa zvyčajne používali na skladovanie a podávanie mlieka alebo zrazeného mlieka. V závislosti od dodatočného spracovania môžu byť krinki oparené, poliate (parohovité), morené, leštené a rumelkové.

Miestny historik 2: Tento nástroj zohrával dôležitú úlohu v každodennom roľníckom živote, okrem toho bol čisto ženský - používal sa v domácnosti - tento Rubel, Rubel sa používal na vyhladzovanie - „valcovanie“ po vypraní suchého plátna, ktoré je v skutočnosti prototypom žehličky. Na tento účel sa tkanina, ktorá sa má vyhladzovať, pevne navinula na valcový drevený valec a zhora sa navalila po rovnej ploche pracovnou časťou rubeľa, ktorý sa súčasne oboma rukami stláčal. rukoväť a opačný koniec.

Miestny historik 1: Uhoľné žehličky nahradili rubely. Žehličky na drevené uhlie sa objavili v časoch Petra Veľkého v 17. storočí. Boli liatinové. Do vnútornej dutiny takýchto žehličiek sa naliali horúce uhlie, po ktorých začali žehliť bielizeň. Ako sa ochladilo, uhlíky sa menili za nové. Úplne prvé starožitné žehličky sa objavili pred 2000 rokmi v Číne. Celkovo je známych sedem hlavných typov žehličiek.

Miestny historik 2: Samotočky nahradili staré kolovrátky. Na skrúcanie nite nemusel priadzač rukou otáčať vreteno, teraz stačilo uviesť kolovrátok do pohybu stlačením nohy a niť sa skrúcaním navíjala na cievku.

Miestny historik 1: Jarmo bolo vyrobené z lipy, osiky, vŕby, ktorých drevo je ľahké, pružné a pružné. V živote ruských roľníkov sa najčastejšie používali ohnuté rockery vo forme oblúka.

Miestny historik 2: Uterák je „kus plátna“. V minulosti sa uteráky vyrábali doma z ľanu. Vypestovaný ľan sa ťahal (ťahal), namáčal, sušil, šúchal, česal, potom sa spriadala niť, z takto vzniknutej nite sa utkali plátna, ktoré potom ihličkárky vyšívali. Plátna na uteráky boli bielené, preto boli zavesené alebo rozložené na slnku. Vzor bol vytvorený z ľanovej nite, striedaním bielených a nebielených nití. Vytvorenie uterákov bolo diktované nielen materiálnou, ale aj duchovnou kultúrou: použitie pri obradoch, rituáloch a tradíciách. V závislosti od účelu bol určený vzor. Uteráky plnil aj estetickú funkciu.

Uterák (osuška) - úzke, bohato zdobené plátno domácej výroby. Pri štandardnej šírke uteráka 39-42 cm sa ich dĺžka pohybovala od 1 do 5 m. Na koncoch boli starobylé uteráky zdobené výšivkami, tkanými farebnými vzormi a čipkami.

Miestny historik 1: Dámska košeľa. Veľkosť 44. Kompozit, ušitý z dvoch častí. Vrchná časť, "rukávy", je ušitá z tenkého domáceho ľanu. Golier v podobe nízkeho stojačika so zapínaním na gombík, rovný rozparok v strede hrudníka. Rukávy sú dlhé, k zápästiu sa zužujú.

Miestny historik 2: Domáce potreby používané denne v roľníckej ekonomike sú vždy kombináciou krásy a praktickosti. Ruský človek s použitím prírodných materiálov vytvoril širokú škálu praktických predmetov potrebných pre sedliacky život. box A truhlice, často zdobené maľbami, uzavreté zámkom, sú známe už od 10. storočia. Boli určené na uloženie rôznych odevov, vená, šperkov a cenného stolového náčinia. V počte truhlice A krabice posudzoval blaho rodiny.

Miestny historik 1: Poker, priľnavosť, panvica, lopatka na chlieb, pomelo - to sú predmety spojené s ohniskom a sporákom.

poker- Ide o krátku hrubú železnú tyč s ohnutým koncom, ktorá slúžila na miešanie uhlia v peci a lopatu na hádzanie tepla. Pomocou vidličky sa v peci presúvali hrnce a liatina, dali sa aj odoberať alebo vkladať do pece. Ide o kovový luk nasadený na dlhej drevenej rukoväti. Pred zasadením chleba do pece ho pod pecou očistili od uhlia a popola, zametali metlou.

Miestny historik 2: A teraz malý kvíz na základe materiálov našej exkurzie. Určíme najaktívnejšieho a najpozornejšieho návštevníka nášho múzea, ktorý získa pamätný list . Aplikácia

Vzorové kvízové ​​otázky.

  1. Kedy bolo otvorené naše múzeum?
  2. Aký materiál bol použitý na výrobu riadu? prečo?
  3. Na čo bol rubeľ?
  4. Prečo sa železo nazývalo uhlie?
  5. čo je rocker?
  6. Aký vzor bol použitý na vyšívanie uterákov?
  7. Čo bolo v truhliciach?
  8. Akú úlohu zohral fork v ekonomike?
  9. Aké výrobky boli vyrobené z dreva? Atď.

Učiteľ: Veľký sovietsky geograf N.N. Baransky povedal: "Aby ste milovali svoju vlasť, musíte ju dobre poznať." Naša prehliadka sa skončila, ale práca na miestnej histórii pokračuje. Dúfame, že vám nebude ľahostajné, čo ste sa dnes naučili. Krajina, na ktorej žijeme, je opradená mnohými záhadami a historickými nálezmi. Miluj svoju zem, svoju dedinu, urob ju krajšou, krajšou. Ďakujem vám všetkým za pozornosť.

Typ projektu:
- podľa aktivít študentov - kreatívny projekt;
- podľa didaktických charakteristík - skupinové aktivity žiakov;
- o dominantnej činnosti žiakov - projekt praktického zamerania;
- trvanie - tri dni.
Primárny cieľ: vzbudiť u žiakov záujem o tému projektu, načrtnúť okruh problémov a identifikovať spôsoby ich riešenia.
Ciele lekcie:
- vzdelávacie: pokračovať v práci na formovaní schopnosti aplikovať získané poznatky v praxi;
- vývoj: vytvárať podmienky na rozširovanie obzorov žiakov, dopĺňanie ich slovnej zásoby, rozvíjanie reči, pamäti a pozornosti;
- vzdelávacie: pokračovať v práci na schopnosti kriticky k vlastným úspechom, na výchove samostatnosti a tvorivej činnosti.
Vybavenie lekcie: súbor pohľadníc Zoologické múzeum Petersburg“, výkladové slovníky, časopisy o zvieratách, karty s otázkami, zošity na kreatívne diela, priečinky na zhromažďovanie materiálu na projekte, počítači, obrazovke, prezentácii,

Plán lekcie:

1. Organizačný moment - 1 min.
2. Kontrola vedomostí žiakov k téme (ponorenie sa do projektu) - 3 min.
3. Príprava na aktívnu výchovno-vzdelávaciu a poznávaciu činnosť (organizácia aktivít) - 4 min.
4. Telesná výchova 1 minúta.
5. Asimilácia nových poznatkov (realizácia aktivít) - 15 min.
6. Primárna kontrola porozumenia študentom novej látke (prezentácia, vystúpenie tvorivých skupín) - 15 min.
7. Zhrnutie - 2 min.
8. Odraz - 1 min.
9. Vysvetlenie domácej úlohy - 2 min.
10. Organizačné ukončenie vyučovacej hodiny - 1 min.

Počas vyučovania

1. Organizačný moment - 1 min.
- Dobrý deň! Rád, že ťa vidím. Skontrolujeme pripravenosť na lekciu ... Sadnite si!
Žiaci vstúpia do triedy a postavia sa na svoje miesta. Skontrolujú dostupnosť potrebných vecí na stoloch a sadnú si.

2. Kontrola vedomostí žiakov o téme:
ponorte sa do projektu. 4 min.
Pripomeňme si našu nedávnu exkurziu. kde sme boli?
V Zoologickom múzeu. (prezentačná snímka)
— Aké exponáty sú prezentované v tomto múzeu?
Plyšové zvieratká.
— Koho by toto múzeum mohlo obzvlášť zaujímať?
Ľudia, ktorí sa zaujímajú o život zvierat.
— Aké informácie o tomto múzeu si obzvlášť pamätáte?
Pamätajú si na rozprávanie sprievodcu o histórii múzea.
Aké miesta v našom meste môžu zaujať aj milovníkov zvierat?
— Oceanárium, delfinárium, zoologická záhrada… (prezentačné snímky)

3. Príprava na aktívnu vzdelávaciu a poznávaciu činnosť:
organizáciu aktivít. 4 min.
Niektoré z týchto miest sme už navštívili. Máme to šťastie, že žijeme v Petrohrade a máme možnosť to všetko vidieť na vlastné oči. Ľudia žijúci ďaleko sú však o túto možnosť ochudobnení. Čo pre nich môžeme urobiť?
Napíšte o exponátoch, vykonajte korešpondenčnú prehliadku múzea.
- Čo si myslíš, že treba urobiť?
Zoznámte sa s históriou zoologického múzea, aké sú tam exponáty, premyslite si trasu, rozdeľte predstavenia, pripravte si príbeh o jednej z expozícií.
Buďme turistickými sprievodcami. Kto je turistický sprievodca?
Kde môžete objasniť význam tohto slova?
Analýza významu slova sprievodca na základe jeho zloženia a hľadanie významu v výkladový slovník. (prezentačná snímka)
Začíname projekt „Exkurzia do zoologického múzea“. Dnes na druhej vyučovacej hodine každý napíše kapitolu populárno-náučnej knihy o jednom z exponátov Zoologického múzea. Čo je zvláštne na literatúre faktu?
Obsahuje presné informácie, ale zaujímavé pre široké spektrum čitateľov.

4. Telesná výchova. 1 minúta.
Pred začatím práce si oddýchneme.
Žiaci vykonajú cvičenia a rozdelia sa do skupín, vyberú si vedúceho skupiny.

5. Asimilácia nových poznatkov:
realizácii aktivít. 15 minút.
Učiteľ vyzve vedúcich skupín, aby si vybrali úlohu zo sady pohľadníc „Zoologické múzeum Petrohradu“. (Prezentačné snímky).
Čo si myslíte, koľko častí bude mať vaša esej? Aké časti?
Tri časti: úvod, hlavná časť, záver.
- O čom by sa malo písať v prvej, druhej, tretej časti?
O múzeu, popis exponátu (na pomoc sa dáva karta s otázkami), dojem, kde môžete exponát vidieť.
- Kde môžem získať informácie?
— Encyklopédie, časopisy, dospelí, knižnica, internet.
— Máte 12 minút na prípravu ústnej eseje s popisom výstavy. Predstavte si, že ste turistický sprievodca.
Žiaci pracujú v skupinách. Všetok zozbieraný materiál je umiestnený v priečinku projektu. (Záverečná snímka prezentácie).

6. Primárna kontrola toho, ako študenti rozumejú novému materiálu: prezentácia, skupinové vystúpenie. 16 min.
Poďme si teda vypočuť pripravené prejavy.
Výkon skupín, dodanie projektových zložiek.

7. Zhrnutie. 1 minúta.
Takže, o čom bola naša dnešná lekcia?
Projekt „Exkurzia do zoologického múzea“.
- Aký bol cieľ?
Pripravte si prehliadku zoologického múzea so sprievodcom.

8. Reflexia. 1 minúta.
- Zdvihnite ruku tí, ktorí boli spokojní so svojou prácou na lekcii?
Za čo sa môžete pochváliť?
- Zdvihnite ruku, tí, ktorí to mali na lekcii ťažké?
Čo konkrétne by ste chceli zmeniť?
Koho vystúpenie sa vám páčilo najviac?

9. Vysvetlenie domácej úlohy. 1 minúta.
Vypočuli sme si všetky vaše prejavy. Na ďalšej hodine si každý napíše esej o exponáte do zošita na tvorivú prácu. Potom zostavíme plán turné a zanalyzujeme vašu prácu.

10. Organizačné ukončenie vyučovacej hodiny. 1 minúta.
Lekcia využíva prezentáciu. Ona ti v tom pomôže túto lekciu: obnoviť v pamäti študentov najjasnejšie momenty nedávnej exkurzie, vybrať si tému eseje, dať pozitívny emocionálne rozpoloženie pracovať. Používa sa v triede 10 minút.

Irina Fedorová

Cieľ:

Rozvíjať u detí záujem o históriu, miestna história, aby sa vytvorili prvé predstavy o živote roľníkov na pôde Bologova. Vzbudiť záujem ľudová kultúra, predstaviť predmety starej ruštiny života: kuchynské potreby, náradie, odevy, výšivky.

Zoznámte deti s orálom ľudové umenie- malé žánre ľudu folklór: príslovia, porekadlá, porekadlá, hádanky, ľudové výrazy. Naučte sa chápať vzdelávací a kognitívny význam prísloví a porekadiel.

Materiál:

Vintage domáce potreby: samovar, drevená misa, hlinené hrnce, liatina, vietor 11111, petrolejka, kosák, lipová skrinka, lykové topánky, kolovrátok s ľanovou kúdeľou, vreteno, ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou, ľanové drapérie na posteli, koberčeky.

Priebeh kurzu.

V našom múzeum zbierali starožitné veci, ktoré používali naše prababičky a pradedovia: kuchynské potreby, domáce potreby, odevy, vyšívanie. Rus' sa za starých čias nazýval drevený. Kedysi dávno na Rusi si roľníci postavili svoje obydlia z guľatiny. Nazývali ich chatrče. Všetko v chatrči bolo vyrobené z strom: a podlahy, a strop, a steny, a nábytok a riad. Varili v nej jedlo, piekli chlieb, spali na nej, vykurovala v mraze kolibu.

Riad v sedliackej kolibe bol drevený a kamenina: hrnce, lyžice, misky (nazývali sa náplasti) neskôr sa objavil kov riad: liatina, samovar-otec a kovové predmety života: rukoväť, žehlička, kosák, petrolejka. Z lipovej triesky vyrábali košíky, škatule, z holohlavých lykových topánok. (Učiteľ ukazuje tieto položky)

Ľan sa v Rusku a na Bologovsku pestuje už dlho. Zavolali ho láskavo: pekný malý lenok, biely. A každý rok od 14. októbra sa začal priasť ľan. Na takýchto kolovrátkoch priadli ľan (šou). V každom dome bol kolovrat. Pre všetky dcéry k svadbe otec vyrobil takýto kolovrátok ako darček.

Kolovrat sa skladá zo stúpačky s hrebeňom, čepele, na ktorú je pripevnená kúdeľ, a dna, na ktorom sedí rotačka. Kolovrat bol zdobený vzormi.

Priadza skrútila niť a navinula ju na vreteno. (Šou) Z výsledných nití sa na špeciálnych krosnách tkala látka. Z plátna sa šilo oblečenie, uteráky, obrusy. Sme sa rozprávali: „Plátno vyčerpáva, ľan a obohacuje“. V našom múzeum je ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou,

ľanové drapérie na posteli.

Farebné koberce boli tkané na špeciálnych krosnách, farebné a elegantné. Naše prababičky boli remeselníčky a ihličkové. Od staroveku k nám prišli príslovie: „Neučte lenivosť, ale učte vyšívanie“.

Naši predkovia vedeli pracovať, vedeli a radi sa bavili, vtipkovali. hovoril v Rus': "Pieseň je priateľ a vtip je sestra". Mnoho Rusov dalo dohromady rôzne vtipy, vtipy, príslovia, populárne výrazy, hádanky. Teraz vám poviem staré ruské hádanky a v našej sú pre ne hádanky múzeum.

1. Horný otvor, spodný otvor,

A uprostred oheň a voda.

(samovar)

Aké je porovnanie so samovarom v Rusku? (Buchavý, dôležitý, ako samovar) O tučnom, hlúpom človeku.

2. Kopali ma, šliapali ma,

Bol som pri ohni, bol som na trhu.

Kým bol mladý, nakŕmil sto hláv,

A ako padal, zmizol.

(hrnec)

Čo sa varilo v hrncoch? (shchi, kaša) Sme sa rozprávali: "Schi a kaša sú naše jedlo.". "Kde je tu shchi a hľadaj nás".

3. Korýtko je plné ľudí.

(miska s lyžičkami)


4. Rohatý, ale nie býk,

Dosť, ale nie plná,

Dáva ľuďom

A ide na dovolenku.

(uchopenie)

- .Hovoria: "Grip chlap, vyrastal s gripom". Čo je to za chlapa? (silný, silný)

5. Z rohu do rohu

Železný darebák

Všetko žehlíme. týkajúci sa,

A ak sa ho dotknete, hryzie.

(železo)


6. Malý, hrbatý,

Prehľadali celé pole.

Utekal domov – celú zimu ležal.

(kosák)

7. Vyrobené zo železa,

Vedia rezať a rezať. .

Keď sa stretnú-

Časti sú oddelené.

(nožnice)

8. Hrebeň visí celý v záplatách.

(košík)

Krabice a krabice boli tkané z fakle.

Hovoria: "Hovoril som z troch boxov", (klamal, bľabotal)

9. Bunky idú do lesa.

Bunky pochádzajú z lesa.

(lýkové topánky)

- Prečo povedať: "Lýkové topánky sú nové, ale tečú?"

O kom to hovoria: "Ach, ty bastard!"(o hlúpom, hlúpom človeku.)

10. Čím viac točím,

Čím som tučnejšia.

(vreteno)

- O kom to hovorili?: "Tenká ako vreteno?" (o štíhlom, štíhlom dievčati)

V ktorej rozprávke zohralo vreteno v živote osudnú úlohu Hlavná postava? ("Spiaca kráska")

11. Visí na stene, visí,

Všetci sa za to chytia.

(uterák)

12. Našpúliť, nenašpúliť,

Držte sa nad hlavou.

Tancujte deň čo deň

A pôjdete si oddýchnuť.

Jeden vstup, dva výstupy.

(tričko)

Príslovie: "Košeľa sa opotrebuje, ale dobrý skutok zostane".

13. Aký prosťáčik

Ľahnite si pri dverách na sud,

Na ceste, na prahu zastavia nohy?

(mat)

Naše prababičky boli také šikovné a vtipné. Sme sa rozprávali: “Odo dňa do večera je nuda, ak nie je čo robiť”.

Teraz si zahráme starú hru "Kuzov", ktorú hrali naše prababičky a pradedovia.

Pravidlá hry:

Šofér je vybraný, má v rukách krabicu, obchádza všetkých, čo sa hrajú slová:

Vložte kauciu do krabice s koncovkou - ok!

Deti ležali so slovami:

Do krabice vložím vreckovku (Remienok, nášivka, lyková topánka, ponožka, kruh atď.)

Potom vodič striedavo vyberá vložené predmety zo škatule, dáva im rôzne úlohy:

Koho bude zástava, ten povie báseň (alebo riekanku, alebo urob hádanku atď.)

Príslovia sa opakujú na konci.:

"Koniec je korunou podnikania."

"Obchod pred potešením."

Súvisiace publikácie:

V predvečer sedemdesiateho výročia Víťazstva sme navštívili miestne vlastivedné múzeum. Zvlášť veľa času bolo venované Sieni vojenskej slávy. Kde.

V našej obci je vlastivedné múzeum, s deťmi sme boli na exkurzii, už pri vstupe do múzea sme videli kade (sudy) na solenie.

Pri príležitosti 70. výročia veľkého víťazstva v našej záhrade MBDOU č. 21 „Brusnichka“ bola zriadená muzeálna expozícia „I.

Pri príležitosti sedemdesiateho výročia Veľkého víťazstva navštívili deti našej inštitúcie múzeum, ktoré vytvorili učitelia a rodičia. Deň víťazstva trvá.

Jeden z hlavných smerov vlasteneckej výchovy v systéme predškolská výchova je miestna história. Vychovávať lásku k prírode.

Zhrnutie exkurznej hodiny pre 9. ročník

v predmete „Historická miestna história“

Predmet: Cesta cez krajinu Uljanovsk

Typ lekcie:Lekcia získavania nových vedomostí

Typ lekcie: Exkurzia na lekciu

Cieľ: Oboznámiť študentov s historickými črtami regiónu Uljanovsk pri návšteve Vlastivedného múzea.

Očakávané výsledky:

a) v oblasti vedomostí:

    rozprávajte o črtách histórie regiónu Uljanovsk

    ukážte exponáty Vlastivedného múzea

    vytvoriť holistický pohľad na históriu rodná krajina pomocou muzeálnych exponátov a rozprávania sprievodcu.

b) v oblasti zručností a schopností preukázať:

    rozvíjať logické myslenie a reč žiakov;

    naďalej rozvíjať schopnosti počúvať

    rozvíjať záujem o históriu

V)v oblasti kvalít, vzťahov, hodnôt ukázať:

    pestovať úctu k histórii rodnej krajiny;

    vytvoriť aktívnu životnú pozíciu

    naďalej vštepovať zmysel pre vlastenectvo

    naďalej pestovať zmysel pre rešpekt k okrajom

Plán lekcie.

I. Organizačný moment (2 minúty.).

. (25 min).

III . (predný prieskum ),(2 minúty)

ja V. Výsledky vyučovacej hodiny. Odraz ( 2 minúty.)

v. Domáca úloha : (1 minúta.)

Priebeh exkurzie.

ja . Orgmoment (2 min.) (Pozdrav).

II. Štúdium nového materiálu . (25 min).

učiteľ: Ciele našej túry sú jednoduché – dnes sa budeme musieť dozvedieť veľa o regióne Uljanovsk – historické informácie o našom regióne, ktoré nám zanechali naši predkovia.

IN posledné roky Venovanie pozornosti vlastivednému materiálu, vlastným koreňom sa stalo mimoriadne aktuálnym. Človek, ktorý si nepamätá svoju minulosť, nepamätá si svoju históriu, nemôže napredovať vo svojom vývoji.

Spoločne s vami zostavíme našu lekciu vo forme výletu po krajine Uljanovsk, ale najprv sa naučíme vlastnosti nášho regiónu.

( Študent číta báseň „Moje mesto“, autor P.T. Melnikov )

MOJE MESTO

Moje mesto nie je z hlbokej antiky,

Ale pevne zavedené v storočiach.

Stojí nad Volgou, na smútok vysoký,

Na riekach, jazerách, prameňoch.

Iné hrany ma nezlákajú,

Nemôžem opustiť svoj limit.

Moji priatelia a príbuzní žijú

Na pravom aj na ľavom brehu.

V záhradách Undermountain, pred pádom hviezd,

Počul som klopanie jabĺk

Z koruny, objímajúc priestor pohľadom,

Volal som na svojich predkov, ale oni mlčia.

Milujem, keď mesto a mestečká

Nočné svetlá vrhajú krásu

A na zápästí driemajúcej Volgy

Dva mosty sa lesknú náramkami.

Piotr Trofimovič Melnikov

učiteľ: Teraz prejdime k nášmu turné.Cvičenie : V priebehu môjho príbehu v zošitoch si všimnite najzaujímavejšie, nezabudnuteľné momenty.

Staroveké a stredoveké dejiny regiónu

Expozíciu katedry histórie otvára časť venujúca sa starovekej a stredovekej histórii regiónu. Sú tu vystavené materiály z archeologickej zbierky múzea.

Najstaršie obdobie dejín – doba kamenná – je charakteristické kamennými nástrojmi, hrotmi kostených harpún, úlomkami neolitickej keramiky.

Dobu bronzovú reprezentujú vŕtané kamenné sekery balanovskej kultúry, hrot oštepu typu Seima-Turbino a ďalšie bronzové nástroje. O pamiatky je veľký záujem. materiálnej kultúry zrubové spoločenstvo (pol. 2. tisícročia pred Kr.): bronzová sekera, kosák, dýka, náramok, amulety zo zvieracích tesákov, keramické nádoby. Grafická rekonštrukcia obydlia srubnianskej kultúry od archeológa Yu.A. Semykin na základe výkopových materiálov pri obci. Abramovka v okrese Mainsky v regióne Uljanovsk

Kamenný oltár Sauromat, Ananyinský kelt a niektoré ďalšie exponáty patria do obdobia staršej doby železnej.

Obdobie raného stredoveku je charakterizované archeologickými materiálmi kultúry Imenkovo ​​(storočia V-VII): nástroje, zbrane, domáce potreby nájdené na území osady Staromaynskoye.

Svetlou stránkou v histórii regiónu je obdobie povolžského Bulharska (X-XIV storočia). Základom poľnohospodárstva bolo poľnohospodárstvo spojené s chovom dobytka. Expozícia predstavuje poľnohospodárske náradie (radlica, motyka), ako aj zuhoľnatené semená pšenice, jačmeňa, špaldy a ovsa, nájdené v r. archeologické náleziská. Mestá povolžského Bulharska boli veľkými strediskami remesiel a obchodu. Materiály expozície odzrkadľujú vysoký stupeň rozvoja remesla (vystavuje sa kováčstvo, šperkárstvo, hrnčiarstvo) a obchodu (dovoz, numizmatický materiál). Medzi unikátne exponáty patrí Bulharský kamenný náhrobok zo 14. storočia.

Nepochybnou zaujímavosťou sú materiály pohanského mordovského muránskeho pohrebiska (2. polovica 13. - 14. storočia), preskúmaného koncom 19. - začiatkom 20. storočia. Simbirský archeológ V.N. Polivanov.

Okraj v 17. storočí

V roku 1648 bolo dekrétom cára Alexeja Michajloviča na rozhraní Volhy a Svijagy založené pevnostné mesto Sinbirsk (do konca 18. storočia sa názov mesta písal písmenom „n“), sa stal administratívnym centrom a hlavnou baštou zárezu Simbirsk-Karsunskaya. Bogdan Matveyevich Khitrovo bol vymenovaný za vedúceho stavby pevnosti Simbirsk.

Steny a veže kremľa v Simbirsku boli vyrezané z dubových kmeňov. Simbirská pevnosť mala osem veží vrátane dvoch brán. Kremeľ bol zvonku obkolesený vodnou priekopou širokou asi 10 m a hlbokou viac ako 6 m. Vo vnútri Kremľa sa nachádzalo miestodržiteľské nádvorie, arzenál, oficiálna chata, kostol Najsvätejšej Trojice, väzenie, prach a soľ pivnica. Mimo Kremľa sa nachádzala osada, tiež obohnaná dreveným múrom a priekopou. Podľa súpisu z roku 1678 bolo v Simbirsku 605 domácností a 1579 obyvateľov.

Expozícia venovaná dejinám regiónu v 17. storočí prezentuje autentické dokumenty tej doby – darovací list cára Alexeja Michajloviča na pozemky Nikitovi Grigorjevičovi Levašovovi (1668), stĺpy z konca 17. storočia.

Simbirsk zo 17. storočia bol dobre opevnenou mestskou pevnosťou. Na jeseň roku 1670 posádka pevnosti odolala mesačnému obliehaniu kozáckymi a roľníckymi vojskami vedenými Stepanom Razinom.

V tejto sekcii sú vystavené ostré a strelné zbrane, ako aj obranné zbrane zo 17. storočia: strelecký berdyš, turecký jatagan, bočné delá, kolesová pištoľ, reťazová pošta, misyurka, orientálny štít.

Región Simbirsk v XVIII storočí.

Storočie po Razinovom povstaní región zachvátilo nové, ešte silnejšie ľudové hnutie pod vedením E. Pugačova. Roľnícke nepokoje zasiahli takmer celé územie kraja.

Povstanie vedené E. Pugačevom bolo porazené. Na rozkaz veliteľa represívnych jednotiek grófa I.I. Panina 1. októbra 1774 Pugačev v špeciálnej železnej klietke, v okovách, za sprievodu dvoch rôt pechoty, 200 kozákov a dvoch zbraní, ktorým velil generálporučík A.V. Suvorova, priviezli s manželkou a synom do Simbirska. V Simbirsku sa zdržal asi 20 dní. Gróf Panin a šéf vyšetrovacej tajnej komisie P.S. Potemkin vypočúval Pugačova niekoľko dní. V novembri 1774 bol Pugačov privezený do Moskvy a 10. januára 1775 bol popravený.

Ústredným exponátom tejto sekcie je obrazová kópia portrétu E.I. Pugačev, napísaný v Simbirsku na jeseň roku 1774.

Expozícia prezentuje dokumenty o priebehu povstania, ale aj zbrane 18. storočia: dôstojnícky meč, šable, trojrannú pištoľ, delo, ručný mínomet.

Po porážke Pugačevovho povstania vydala Katarína II. v novembri 1775 v záujme posilnenia štátneho aparátu na mieste zákon o provinciálnej reforme. Počas realizácie tejto reformy sa v septembri 1780 vytvorilo Simbirské miestodržiteľstvo, ktoré pozostávalo z 13 žúp. Dekrétom Pavla I. z roku 1796 bola vytvorená provincia Simbirsk. Počet krajov sa znížil na 10.

Expozícia predstavuje mapu gubernie Simbirsk z roku 1780, kópiu dekrétu Pavla I. o vytvorení provincie Simbirsk, kresby erbu Simbirska prijatého v roku 1780 a erby krajských miest.

Medzi dokumentačnými materiálmi je rytina M.I. Makhaev, vyrobený na základe kresieb A.I. Sviečka. Rytina zobrazuje panorámu Simbirska v 60. rokoch 20. storočia. 18. storočie

Do konca XVIII storočia. Simbirsk sa stal hlavným administratívnym a obchodným centrom s populáciou viac ako 10 000 ľudí. V roku 1780 schválila Katarína II prvý pravidelný plán pre Simbirsk, ktorý mal obrovský vplyv na formovanie a rozvoj mesta.

Sociálno-ekonomický vývoj regiónu koncom 18. - 1. polovice 19. stor.

V prvej polovici XIX storočia. Rusko zostalo agrárnou krajinou. Hlavným odvetvím hospodárstva bolo poľnohospodárstvo, ktoré sa značne rozvíjalo.

Počas sledovaného obdobia bola provincia Simbirsk jednou zo sýpok regiónu Volga. Chlieb sa vo veľkom vyvážal z provincie do miest Dolného a Horného Volhy.

Expozícia prezentuje dokumenty charakterizujúce stav poddanstva v provincii Simbirsk na konci 18. - začiatku 19. storočia: oznámenie o predaji poddaných, kúpna listina za predaj poddaných, sobášny list atď. Unikátny dokument - geometrický plán a popis obce. Kindyakovka (1802) - umožňuje vytvoriť si predstavu o organizácii hospodárstva prenajímateľa.

Do konca XVIII storočia. na území provincie fungovalo asi 100 statkárskych a štátnych manufaktúr: liehovary, kože, mydlá, látky.

Významné miesto v obchode mali miestne aukcie a jarmoky. Karsunskaya, Simbirskaya a Sengileevskaya patrili medzi najväčšie veľtrhy v regióne.

Medzi pôvodné dokumenty charakterizujúce hospodárstvo regiónu patrí list cisára Pavla I. o prevode príjmov z obchodu na námestí v prospech obchodníkov mesta Karsun.

V expozícii sú prezentované predmety priamo súvisiace s obchodom: váhy, oceliareň, súprava kilogramových závaží.

Vystavené sú tu aj strieborné ruble 18. - začiatok 19. storočia, papierové bankovky - bankovky začiatku 19. storočia, pokladnica medených päťkopiek z 2. polovice 18. - začiatku 19. storočia.

Simbirská oblasť v prvej polovici 19. storočia

Historická expozícia predstavuje množstvo vzácnych predmetov súvisiacich so slobodomurárstvom, náboženským a etickým hnutím konca 18. - začiatku 19. storočia, ktoré mali významný vplyv na rozvoj ruskej kultúry.

V Simbirsku bola prvá slobodomurárska lóža pod názvom „Zlatá koruna“ otvorená v roku 1784. Jej zakladateľom bol I.P. Turgenev. Chata bola malá, stretnutia členov chaty boli zriedkavé. V roku 1792 prestala existovať. Druhú Simbirskú slobodomurársku lóžu „Kľúč k cnosti“ otvoril v roku 1817 princ M.P. Činnosť lóže sa zaoberala najmä výchovou, mravnou výchovou jej členov, ako aj dobročinnosťou. Lóža „Kľúč k cnosti“ oficiálne existovala až do roku 1822, kedy manifest Alexandra I. zakázal slobodomurárstvo v Rusku.

Múzeum sa pýši takými raritami, ako sú slobodomurárske znaky a rituálny slobodomurársky meč, ktorý patril k lóži „Kľúč k cnosti“.

Po vypuknutí vlasteneckej vojny v roku 1812 sa v provincii Simbirsk vytvorili tri pešie a jeden jazdecký pluk milícií. Medzi exponátmi, ktoré hovoria o účasti Simbirov vo vlasteneckej vojne v roku 1812, zaujímajú osobitné miesto ocenené zbrane - meč, ktorý patril kapitánovi Simbirian P.I. Yurlov, ktorý ju získal za účasť v bitke pri Borodine. V múzeu sú vystavené aj ruské a francúzske strelné zbrane, ruské vyznamenania z obdobia vlasteneckej vojny z roku 1812.

Materiály expozície približujú činnosť simbírskych dekabristov: Nikolaja Ivanoviča Turgeneva, Flegonta Mironoviča Bašmakova, Vasilija Petroviča Ivaševa.

Jedinečná je kolekcia Ivashev, ktorá obsahuje: skutočný oválny portrét decembristu V.P. Ivašev; krabica vyrobená z okov V.P. Ivašev; ruženec, tlač, detské kresby; šnúra utkaná z vlasov Camilly Petrovna (manželky Decembristu) po jej smrti V.P. Ivašev.

Územie Simbirsk dalo Rusku množstvo mien, ktoré boli pýchou národnej kultúry. Medzi nimi N.M. Karamzin (1766-1826) - spisovateľ, historik, novinár. Pamätník N.M. Karamzin bol otvorený v Simbirsku 23. augusta 1845.

Simbirsk koncom XIX - začiatkom XX storočia

Na začiatku dvadsiateho storočia. Simbirsk bol jedným z najväčších miest v regióne stredného Volhy s počtom obyvateľov viac ako 60 tisíc. V druhej polovici XIX storočia. v Simbirsku sa objavili telegrafné a telefónne linky. V roku 1913 podľa projektu architekta F.E. Volšov, v meste bola postavená elektráreň.

Väčšina obyvateľov Simbirska na začiatku dvadsiateho storočia. boli príslušníkmi buržoáznej triedy. Expozícia múzea predstavuje nábytok, ktorý patril rodine simbirských mešťanov Zavyalovcov: sekretárka, skriňa, dámsky toaletný stolík.

Pozoruhodné sú pravé pohľadnice s pohľadmi na Simbirsk na začiatku 20. storočia, fotografie simbirských architektov F.O. Livchak a F.E. Volsov, podľa projektov ktorých prebiehala výstavba obytných a verejných budov v meste. Tieto a ďalšie materiály vypovedajú o urbanizme, krajinotvorbe a rôznych aspektoch života v Simbirsku na prelome storočí.

Obľúbeným miestom odpočinku obyvateľov mesta bol bulvár na Venetoch, ktorý vznikol krátko po požiari mesta v roku 1864. Z Venetov sa otváral malebný výhľad na Volhu a Povolží. Často tu po večeroch znela dychová hudba.

III . Konsolidácia študovaného materiálu .

Dajte mi odpoveď na niekoľko otázok.

    Aké priezviská a mená slávnych historikov ste dnes počuli?

    V ktorom roku vypukol požiar v Simbirsku?

    Podľa koho projektu bola elektráreň v meste postavená?

    Ako sa volajú dekabristi, ktorých ste dnes počuli

    Kto je E. Pugačev?

    Kto je Polivanov?

ja V. Výsledky vyučovacej hodiny. Odraz ( 2 minúty.)

Chlapci, páčilo sa vám turné?

Čo nové ste sa naučili?

Aké zaujímavé momenty si dnes pamätáte?

Na aké zaujímavé exponáty si spomínate?

Prídeme opäť na exkurziu do Vlastivedného múzea?

V. Domáca úloha: (1 minúta.)Keďže vašou úlohou na prehliadke bolo napísať fakty, ktoré sa vám najviac páčili, vyberte si jednu z nich zaujímavosti. A doma pomocou internetu skúste zistiť jeho príbeh, stručne ho opísať.