Szakaszok: Irodalom

Osztály: 6

Az óra célja: az összehasonlító jellemzők módszerének bemutatása - antitézis, jellemezze az irodalmi hősöket.

Feladatok:

  1. nevelési: megtanulják elemezni az epizódot, csinálni összehasonlító jellemző;
  2. fejlesztés: fejleszti a memóriát, a belső és monológ beszédet, a logikus gondolkodást, Kreatív készségek;
  3. nevelési: az esztétikai ízlés, önbecsülés és irgalom ápolása a műalkotás hőseinek példáján.

Az óra típusa: alapképzés.

Felszerelés: számítógépes bemutató.

Az órák alatt

ÉN.Szervezési pillanat.

II. Házi feladat ellenőrzése.

Az utolsó leckében elemeztük V. G. Rasputan „Francia leckék” című történetének főszereplőjének képét, és készítettünk egy diagramot, amely jellemzi a hőst. Otthon választott idézeteket a szövegből ehhez a diagramhoz.

A hős következő jellemvonásait azonosítottuk ( 1. számú melléklet. dia 1):

  • állóképesség (nem hagyta el az iskolát; pénzért játszott, de nem szórakozásból - a játékot úgy kezelte, mint az egyetlen módja annak, hogy pénzt kapjon a tejért; a srácok fenyegetései ellenére ismét a tisztásra megy játszani) ;
  • tudáséhség (a nehézségek ellenére jól tanult);
  • önbecsülés (a tanártól nem fogad el ajándékot; nem szól senkinek, hogy ellopják az ételét).

Milyen emberek rendelkeznek ezekkel a tulajdonságokkal? (Emberek erős karakterrel).

III. Motivációs bemutatkozás.

De ennek ellenére erős karakter, a fiú gyerek maradt, melegre és gondoskodásra volt szüksége. Mit akart mondani a szerző ezzel a mondattal: „De a legrosszabb akkor kezdődött, amikor hazajöttem az iskolából”?

Ki tudna melegíteni egy magányos gyermek gondoskodásával és részvételével?

Ennek alapján hogyan határozná meg az óra témáját? ( 1. függelék. 2. dia.)Írjuk be a füzetbe az óra számát és témáját: „A tanár őszinte nagylelkűsége. Lydia Mikhailovna szerepe egy fiú életében.

Tehát mit kell tennünk a leckében, hogy lefedjük a témát? (Írja le a tanár képét).

IV. Új anyag.

Melyik epizódból értjük meg először, hogy Lidia Mikhailovna nem közömbös a főszereplő problémái iránt?

Olvassunk el egy részletet a történetből szerepenként, és gondoljuk át, miért lett váratlan a beszélgetés a főszereplő számára? ( A tanár intonációja megváltozik, büntetés helyett a beszélgetés üdvösségnek bizonyul a fiú számára).

Galdyaev művész illusztrációit szedtem ehhez a történethez (1. melléklet. 3. dia). Illik ehhez az epizódhoz? Miért?

Jellemezzük szóban a tanárt és a tanulót.

Rengeteg szakma van a világon, amit tanulással, tapasztalatszerzéssel lehet elsajátítani. De vannak olyanok, amelyekben a tökéletességet csak különleges hivatás birtokában lehet elérni. Az egyik a tanári pálya. Programot tanulhatsz, neves tanárok, oktatók kiemelkedő munkáit olvashatod, iskolában dolgozhatsz évekig, de nem tanulhatod meg az ember iránti szeretetet és tiszteletet, azt a képességet, hogy a kisfiúkban önértékelést, egyedi személyiséget lássunk. és lányok, tanuljanak meg óvatosan és óvatosan behatolni a gyermeklelkek sebezhető és fényes világába. Pontosan ilyen tanár, Istentől származó tanár volt Lydia Mikhailovna - egy fiatal, nem túl szép francia tanár. Nehéz választás előtt áll: megbüntetni a pénzért a tiltott játék rabjává váló diákot, vagy segíteni egy tehetséges és céltudatos, de szegény fiúnak továbbtanulni, és nem hal éhen. Első az út könnyűés egyszerű, sokan természetesnek fogják venni. Lidia Mikhailovna számára azonban egyáltalán nincs ilyen választás. Tárgyilagosan felméri minden tanítványa képességeit és hajlamait, mélyen behatol a lelkükbe, és ezért tökéletesen megérti, hogy ez az éhségtől lesoványodott fiú nem a profit kedvéért játszott pénzért: valószínűleg soha nem fognak gondolkodni, te pedig egy tehetséges fiú, nem hagyhatod el az iskolát.

A tanár nem szabványos cselekedete érthetetlen marad mindenki számára, aki értesül róla. „Ez bűncselekmény. Korrupció. Csábítás...” – mondja a feldühödött rendező, miután megtudta, hogy a francia tanár „falat” játszik tanítványával. Be tudod bizonyítani neki, hogy egy vérszegény fiúnak csak így juthat kenyérre és életmentő tejre?!

Nem számít, hogy a tanárnak el kellett hagynia az iskolát. Sokkal fontosabb, hogy fényes, felejthetetlen nyomot hagyott a diák lelkében, hitet önmagában és az emberekben, segítette a magány és a honvágy keserű pillanataiban, támogatta a háború utáni éhes időszakban. A tanár képe örökre megmaradt egy szerény, türelmes, kedves és céltudatos fiú lelkében, és valószínűleg többször is segítette fényes és magasztos céljainak elérésében.

2. lehetőség

Mindenki tudja, milyen fontos a tanárok munkája. Kapukat nyitnak előttünk a tudás csodálatos és lenyűgöző világába, belénk oltják a legfontosabb emberi tulajdonságokat - kedvességet, szorgalmat, céltudatosságot, irgalmasságot. Szerepüket minden gyermek életében nehéz túlbecsülni.

V. G. Raszputyin mindezt elmondja a „Francia leckék” című történetben. Lidia Mihajlovna francia tanárnő csodálatos, figyelmes tanár, érzékeny nő. Tisztelettel bánik a gyerekekkel, igyekszik megérteni őket, tudja, hogyan kell értékelni az őszinteséget, a büszkeséget, a kitartást. Megpróbálja „nem venni magát komolyan, megérteni, hogy... nagyon keveset tud tanítani *. Lidia Mikhailovna óriási szerepet játszott egyik diákja életében - egy tizenegy éves fiú, aki tanulni érkezett a városba. Sikerült nemcsak a tárgya iránti szeretetet, minden új tudás iránti vágyat kelteni benne, hanem mindent megtett annak érdekében, hogy a fiú túlélje a háború utáni éhes években. Amikor megtudta, hogy az állandó éhség érzése készteti arra, hogy pénzért játsszon, a tanár nem szidta és az igazgatóhoz hurcolta, hanem másként kezdett el viselkedni: összeszedte a csomagot a fiúnak, majd elhatározta, hogy „falat játszik” játék” vele, hogy becsületesen nyerjen, egy fillérért vehetett tejet.

Csodáltam Lidia Mikhailovna odaadását, érzékenységét és kedvességét, aki hírnevét és jövedelmező munkahelyét áldozta fel egy diák életéért. Biztos vagyok benne, hogy a fiú képes volt értékelni a tanár cselekedetét, és levonni a helyes következtetést arról, hogy mi a legmagasabb életértékekés mire kell törekedni.

ÓRA ÖSSZEFOGLALÓ

Tárgy: irodalom

osztály: 6-b

Időpont: 03/17/17.

Téma: "Lídia Mikhailovna tanár szerepe egy fiú életében"

Célja: segít meglátni a tanár érzékenységét és őszinteségét; megtudja, milyen szerepet játszott a fiú életében; fejleszti a műelemzési készségeket, pótolja a szókincset; a tanárok iránti szeretet és tisztelet kialakítása.

Eszközök: bemutató, tankönyv, didaktikai anyag

Az óra típusa: kombinált

AZ ÓRÁK ALATT

Senki

ami kerülne

tanár nélkül.



І. SZERVEZÉSI IDŐ

Tanár. Sziasztok fiatal olvasók!

Sziasztok, akik minden reggel örömmel mennek iskolába, mert hiszik, hogy itt felfedezések várnak rájuk, hűséges barátokés bölcs mentorok – tanárok!

Sziasztok és azok, akik nem túl nagy kedvvel járnak iskolába, mert szerintük a tanárok túl szigorúak hozzájuk.

Úgy gondolom, hogy a mai leckénk végére lényegesen több lesz az elsők közül.

És ebben segítségünkre lesz a bölcs író, kortársunk, Valentin Grigorjevics Raszputyin és "Francialeckék" című története.

Az előző leckében a történet hőséről, a te korodról beszéltünk. Hogy nagyon nehéz helyzetbe került.

ІІ. ELLENŐRIZZE A HÁZI FELADATOT

- A javasolt közmondások közül melyik szolgálhat epigráful bizonyostörténet epizódok? Indokolja választását.

Aki sokkal írástudóbb, az nem lesz szakadék.

A másik oldalon, és a rugó nem piros.

A szükséget szenvedő barát valóban barát.

Az írás és olvasás megtanulása mindig hasznos.

Türelem és egy kis erőfeszítés.

Ne légy birka, és a farkas nem eszik.

Ahol vágy van, ott készség is van.

Az idegen oldal szél nélkül szárad, tél nélkül a hideg.

III.A TANULÁSI TEVÉKENYSÉGEK MOTIVÁCIÓJA

A tanító felolvassa a tanítóról szóló példázatot "A magányos pásztor" dallamára

A diák megkérdezte a tanárt:

Olyan bölcs vagy. Mindig jó hangulatban vagy, soha nem haragszol. Segíts, hogy én is ilyen legyek.

A tanár beleegyezett, és megkérte a diákot, hogy hozzon burgonyát és egy átlátszó zacskót.

Ha haragszol valakire, és haragot tartasz – mondta a tanár –, akkor vedd ezt a krumplit. Az egyik oldalra írja be a nevét, a másik oldalra annak a személyét, akivel a konfliktus történt, és tegye ezt a burgonyát egy zacskóba.

És ez minden? - kérdezte értetlenül a diák.

Nem – válaszolta a tanár. Ezt a táskát mindig magaddal kell vinned. És valahányszor megsértődsz valakin, adj hozzá krumplit.

A diák beleegyezett.
Eltelt egy kis idő. A diák táskája feltöltődött még néhány krumplival, és már elég nehéz lett. Nagyon kényelmetlen volt mindig magaddal hordani. Ezenkívül a burgonya, amelyet kezdetben tett, romlani kezdett.

A diák odament a tanárhoz, és így szólt:

Már nem lehet cipelni. Egyrészt túl nehéz a csomag, másrészt a burgonya megromlott. Javasoljon mást.

De a tanár azt válaszolta:

Ugyanez történik a lelkedben is. Ha haragszol valakire, megsértődik, akkor egy nehéz kő jelenik meg a lelkedben. Csak nem veszed észre azonnal. Aztán egyre több lesz a kövek. A tettek szokásokká, a szokások jelleművé válnak, ami rosszindulatú bűnöket szül. Erről a teherről pedig nagyon könnyű megfeledkezni, mert túl nehéz ahhoz, hogy folyton magaddal cipeld. Lehetőséget adtam arra, hogy az egész folyamatot kívülről figyeld. Minden alkalommal, amikor úgy döntesz, hogy megsértődsz, vagy éppen ellenkezőleg, megbántasz valakit, gondold át, szükséged van-e erre a kőre.

Mit tanít nekünk ez a példázat?

Ki tanítja meg a diákot, hogy ne sértsen meg és ne tápláljon haragot mások iránt?

Mit gondol arról, hogy miről lesz szó a mai leckénkben?

IV. AZ ÓRA CÉLJAI ÉS CÉLKITŰZÉSEI

A tanulók felírják a témát a füzetükbe.

Fogalmazd meg az óra célját!

    MUNKA AZ ÓRA TÉMÁJÁN

1. ("Találd meg az extrát" játék) (DIA)

Milyen asszociációkat vált ki benned a tanár szó?(TÁBLÁZAT ÉS ELŐADÁS)

Együttérzés

Együttérzés

Kegyelem

Irritáció

Méltóság

Lelkiség

2. Tanító szava

Íme, amit V. Raszputyin írt a „Francia leckék” című történetének megjelenése után: „A történetet, amelynek hősnője Lydia Mikhailovna volt, egy másik tanárnak ajánlottam - Anastasia Prokopyevna Kopylovának. Mire megismertem, már dolgozott az iskolában. hosszú évek, de sem akkor, sem később nem láttam a szemében azt a durva kifejezést, aminek, úgy tűnik, már eljött az ideje. A történet először 1973-ban jelent meg. számában a „Szovjet Ifjúság” című irkutszki komszomol újságunkban, az emlékezetnek szentelték Alexandra Vampilova. Anastasia Prokopyevna az anyja.

3. Egy diák üzenete

A francia tanár prototípusa Lydia Mikhailovna Molokova volt. 1951-ben fiatal végzett az Irkutszki Intézetben idegen nyelvek, jött a távoli Ust-Uda. Kétségbeesett osztályt kapott. És kihagyott, és huligánok - minden volt. Lidia Mikhailovna drámakört szervezett, és a "rablók" hamarosan megváltoztak.

Valya Rasputin nem volt osztályvezető, de tisztessége és bátorsága miatt tisztelték.

Akkor is rossz volt, mint mindenhol a háború utáni években, éhezett. A gyerekek mindenfélébe voltak öltözve: régi sapkák, mások által viselt mezek, ichigi a lábukon.

A Trud újságnak adott interjújában Molokova L.M. azt mondta, hogy Valya Rasputin egyike volt a sok tanítványának, akinek nagyon nehéz élete volt, de nem játszott velük „csikát” és „zameryashkit”.

Érdekes, hogy Transbaikalia után ez a nő Saranskban élt, franciául tanított a Mordvai Egyetemen. Ezután Kambodzsában, Algériában és Franciaországban dolgozott. Orosz nyelvet tanított azoknak, akik franciául beszéltek. Párizsban, az egyik könyvesboltban Lidia Mikhailovna vásárolt egy könyvet egykori tanítványától.

4. Fellebbezés a lecke epigráfiájára:

Nincs olyan ember, aki megtenné tanítás nélkül. (tábla).

Hogyan érti ezeket szavak?

Nem nélkülözhetnénk a tanárt és a hősünket.

5. Bes e igen a diákokkal.

- Miért választotta Lidia Mikhailovna a narrátort az egyéni leckékhez? Véletlenül? Próbáljon meg emlékezni arra, hogy maga a tanár hogyan magyarázza ezt a tanítványának.

- Olvassa el "A csomag visszaküldése" című jelenetet. Miért hozta vissza a fiú? Milyen érzései vannak abban a pillanatban? Hogy érzi magát a tanár?( p.206 tankönyv )

- Miért tagadja meg a fiú Lydia Mikhailovna kezelését? Hogyan jellemzi ez őt?

- Változott a hős hozzáállása a francia nyelvhez az idők során? Miért?

- Milyen érzéseket élt át a fiú, amikor legyőzte Lydia Mikhailovnát? Szerinted mitől érezte magát kellemetlenül?

- Milyen célból kezdett el játszani a tanár a "zameryashki"-t? Mi árulta el őt a játék során?

- Emlékezzen az „Az igazgató megjelenése” című epizódra.

"... A rendező fulladozott, nem volt elég levegője. - Tanácstalan vagyok, hogy azonnal megnevezzem a tettét... Ez bűncselekmény, korrupció, csábítás."

- Egyetért-e Lidia Mikhailovna cselekedetének rendezőjének ilyen értékelésével? Hogyan értékeled a tetteit?

- Mit gondol, Lidia Mihajlovna elmondta az iskola igazgatójának, hogy miért játszott szerencsejátékkal?

- Milyen gondolatokat, érzéseket ébreszt benned a történet vége?

6. Irodalomelmélet.

1) Írás füzetbe.

A történet egy rövid prózai mű, amely egy vagy több eseményt ír le egy személy életében.

2) Hozzárendelés a tanulókhoz.

Erre a megfogalmazásra hivatkozva bizonyítsd be, hogy a „francia leckék” egy történet.

7. Problémás kérdés

„Szeretnék egy olyan tanárnál tanulni, mint Lidia Mikhailovna?

8. Dolgozz párban. A syncwine összeállítása.(CSÚSZIK)

9. Dolgozz a közmondásokkal.

Válasszon egyet a tanárról javasolt közmondások közül, amely véleménye szerint a legalkalmasabb történetünkhöz.


- Egy halom könyv nem helyettesíti a jó tanárt.

A fát és a tanítót a gyümölcséről ismerik meg.

A kagántok fénye az olajból, a tanuló tudása a tanártól származik.

A szülők teremtik a testet, a tanárok a lelket.

Csak a tanár tisztelete által válhat maga is tanárrá.

Ezer tanár, ezer módszer.
- Egy okos diák gazdagítja a tanárt.

Sok sikert a diáknak, örömet a tanárnak.

A tanár az emberi méltóság állandó megteremtéséért és megerősítéséért létezik.

A tanári munka magasztos, de nehéz is.

10. Játék párban. "Lépések".

1. A diák és a tanár által játszott játék neve.

2. Milyen érzést élt át folyamatosan a fiú?

3. Mit vett a hős a nyert pénzen?

4. Mit küldött a tanár a fiúnak?

5. Mit küldött a tanár mindkét csomagban?

V І . AZ ÓRA EREDMÉNYEI

1. Általánosító beszélgetés.

- Csak a szellem ereje segítette a fiút túlélni? A tanár szerepet játszott az életében, befolyásolta?

A fiú megfeledkezett Lydia Mikhailovnáról?

Milyen legyen egy igazi tanár? (A diák tud szeretni, nem félni és megbízni benne, az igazi tanár az lesz, akit soha nem felejtenek el.)

2. Vers olvasása

bennszülött személy

Tanár úr, életed napjai, mint egy,

Ön az iskolai családnak szenteli.

Ti vagytok mind, akik tanulni jöttetek hozzátok,

Felhívod a gyerekeidet.

Szeretett tanár, kedves ember.

Légy a legboldogabb a világon

Még akkor is, ha néha nehéz elérni

A te szemtelen gyerekeid.

Megjutalmaztál minket barátsággal és tudással.

Fogadja köszönetünket!

Emlékszünk, hogyan vezettél minket az emberek közé

Félénk, vicces elsősöktől.

De a gyerekek felnőnek, az iskola padjából

Az élet útjain járva

És emlékeznek a leckéidre,

És tarts a szívedben.

M. Sadovsky

VII A TANULÓI TUDÁS ÉRTÉKELÉSE

V ІІІ HÁZI FELADAT (CSÚSZIK)

Írásban válaszoljon a kérdésre:

1.≪Milyen szerepet játszott a tanár a fiú életében?≫

2. Készítsen egy újramesélést a „Francia leckék” című történetben az Ön véleménye szerint legfontosabb jelenetének szövegéhez közel.

A tanárnő megköszöni a gyerekeknek az órát, ők adják a rajzaikat.

A történet hőse egy kisfiú- a megszokott falusi környezetből eljut a járási központba, ahol ötödik osztályban kell továbbtanulnia. – Szóval, tizenegy évesen, az én önálló élet"- mondja a hős.

De a fiú nem képzelte, milyen tesztek várnak rá egy új helyen. Kínozza, hogy távol van otthonától, a rokonai közül senki sincs a közelben, az állandó éhségérzet pedig "chikára" - pénzes szerencsejátékra készteti. A fiúnak egy rubelt kellett nyernie, hogy vegyen egy üveg tejet. "Miután megkaptam, elszaladtam, vettem egy korsó tejet a piacon... vacsoráztam és leültem leckékre."

Jól tanult. Csak a franciával nem ment jól a kiejtés miatt. És ekkor megjelenik egy személy, aki segíti a hőst a francia nyelvtanulásban, következetesen, türelmesen foglalkozik a fiúval, figyelmét a valódi értékorientációkra irányítja. Ő Lidia Mikhailovna.

Miért választotta Lidia Mikhailovna a történet hősét a speciális órákra? Végül is "sok srác volt az iskolában, aki nem beszélt jobban, mint én". A fiú még nem értette, hogy a tanár úgy érzi, valami nincs rendben tanítványával. Látta, hogy megverték, és rájött, hogy a srácok pénzért játszanak. Aztán úgy döntött, hogy minden eszközzel segít neki.

Lidia Mikhailovna nemcsak franciára és a francia szavak helyes kiejtésére tanította a fiút, hanem önálló életre is. A tanárnő ragaszkodott hozzá, és úgy kezdett vigyázni rá, mintha a saját fia lenne, mert látta, mennyire hiányzik neki az otthon, egyedül maradt egy új környezetben, és minden idegen, ismeretlen tőle. Barátok lettek és tanultak belső világés egymás lelkiállapotát.

Lidia Mikhailovna fő eredménye nem az volt, hogy megtanította a fiút franciául, hanem arra, hogy megértse önmagát, elmeállapot, igazságérzetet keltett benne, bizalmat öntött saját képességeibe, és segített abban, hogy ne féljen bizonyítani.

Az óra technológiai térképe

Tárgy: irodalom

fokozat: 6

Téma: "A tanár szerepe a gyermek életében" (V. G. Raszputyin "francia leckék" története szerint)

Fejlesztő: az orosz nyelv és irodalom tanára, MBOU "OOSH No. 2" Ganina A.Zh.

Az óra típusa: az ismeretek általánosítása, rendszerezése.

Cél: oktatási és kognitív érdeklődés kialakítása a mű szövegével való munka iránt; az író gondolatainak feltárása az oktatási feladatok elvégzéséhez szükséges információk keresésén keresztül közös tevékenységek; feltárja egy fiatal tanár karakterének szépségét és szerepét egy fiú életében; bemutatni V.G. munkáinak szerepét. Raszputyin olvasói szellemi és erkölcsi tapasztalatszerzésében.

Tervezett eredmények:

Meta-tantárgy UUD (univerzális tanulási tevékenységek)

szabályozó:

- kulcsszavak (kulcs- és kérdőszavak) alapján választ megfogalmazni a témával kapcsolatos kérdésekre

kognitív:

- a probléma megoldásához nélkülözhetetlen információkat gyűjteni, kiemelni, strukturálni, tanári irányítással

- közös csoportmunkával új ismereteket megfogalmazni

személyes:

- kifejezni a történet hőseivel, tetteikkel kapcsolatos hozzáállásukat, reflektálni a téma tartalmához való hozzáállásukra

kommunikatív:

- szóbeli beszédben fogalmazza meg gondolatait; alátámasztja az elhangzott ítéletet; a közös tevékenységek során tárgyalni és közös véleményre jutni

Az oktatás módszerei és formái: frontális (beszélgetés, munka szöveggel), egyéni (kifejező olvasás, újramondás), csoportos (gyakorlati munka).

Színpadi feladatok

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Kialakult UUD és érdemi intézkedések

ÉN. Motivációs-de-cél szakasz

Idő 10 perc.

megidézni érzelmi hangulatés kognitív érdeklődés a téma iránt;

A téma önálló megfogalmazásának és célmeghatározásának megszervezése

1.Pozitív érzelmi hangulatot teremt a tanulási tevékenységekhez.

Sziasztok fiatal olvasók!

Milyen érzésekkel indult ma iskolába?

Vannak köztetek, akik minden reggel örömmel mennek iskolába, mert hiszik, hogy itt felfedezések várnak rájuk, igaz barátok és bölcs mentorok – tanárok! És vannak, akik nem túl nagy kedvvel járnak iskolába, mert szerintük a tanárok túl szigorúak hozzájuk.

Úgy gondolom, hogy a mai leckénk végére lényegesen több lesz az elsők közül.

És ebben segítségünkre lesz a bölcs író, kortársunk, Valentin Grigorjevics Raszputyin és "Francialeckék" című története.

Az előző leckében a történet hőséről, a te korodról beszéltünk. Hogy nagyon nehéz helyzetbe került.

Idézd fel azokat az eseményeket, amelyek megelőzték a fiú iskolába érkezését

Miért nem a falusi iskolába járt?

Miért kellett a hősnek azonnal felnőnie?

- Hogyan történhetett, hogy pénzért kezdett játszani?

2. Problémás jellegű kérdéseket tesz fel: „Milyennek kell lennie egy igazi tanárnak, hogy megmaradjon tanítványai emlékezetében? 3. Felhívja a gyerekek figyelmét az óra epigráfiájára (V. G. Raszputyin szavai), megjegyzést kér hozzá

4. Felajánlja az óra céljának megfogalmazását

Tovább életút Mindannyiunknak van találkozója a tanárokkal. Természetesen bizonyos szerepet játszanak az életünkben. A tanárokról dalokat írtak, verseket alkottak, Raszputyin is a tanárnak ajánlotta munkáját. Az utolsó leckében a fiúról - a munka hőséről - beszéltünk. És miről fogunk ma beszélni, hiszen tanárokról van szó? Mi lesz az óránk témája? Fogalmazd meg leckénk célját! Milyennek kell lennie egy igazi tanárnak?

1. Alkalmazkodj a tanulási tevékenységekhez

Javasolt válaszok:

Minden reggel örömmel és jó hangulatban megyek iskolába.

Nem akarok iskolába járni, unatkozó, szigorú tanárok.

2. Tedd fel a feltételezéseiket, hangoztasd őket.

(A faluban, ahol a családja élt, csak Általános Iskola. A továbbtanuláshoz a kerületi központba kellett költözni)

(Nehéz volt elviselni az éhséget. A honvágy borzalmasnak bizonyult)

(Eleinte ügyeskedni akart. Gyakorlás után rájött, hogy pénzt nyerhet és tejre költheti)

Előadják feltételezéseiket, hangot adnak nekik.

4. Fogalmazzák meg az óra témáját és saját tevékenységük célját.

Személyes UUD:

érdeklődést mutatnak az új tartalmak iránt, felismerve tudásuk hiányosságát

Kognitív UUD:

tájékoztatási kérelmet fogalmazzon meg

Szabályozó ECM: határozzon meg célokat tanulási tevékenységek

II. Tudásépítés szakasz (megoldás keresése egy problémára / tanulási feladat)

Idő 10 perc.

Az információ értelmes észlelésének megszervezése

1. Feladatokat ad a munkához, koordinálja a tanulók cselekedeteit.

Kifejező olvasmány töredék (tankönyv 99-100. a „Reggel félve néztem magam a tükörben” és a „Leckék után maradsz ..” szavaktól)

Kérdések a beszélgetéshez:

Milyen tanárt láttál ebben az epizódban?

Hogyan értékeli Tishkin viselkedését? Ez egy barát?

Milyen következményektől tartott a fiú a legjobban, és miért?

Milyen beszélgetést képzelt el a fiú a fejében az igazgatóval? Objektívek-e az igazgatóról és oktatási módszereiről alkotott elképzelései?

    Egy töredék kifejező felolvasása (a tankönyv 101-103. oldala, a „Leckék után, félelemtől elhalványulva, Lidia Mikhailovnát vártam” szavaktól a „könnyen megígértem” szavakig.

Kérdések a beszélgetéshez:

Milyen jellemvonások derültek ki Lidia Mikhailovnában a fiúval folytatott beszélgetés során? Milyen gondolatai és érzései voltak a fiúnak?

Milyen megjegyzéseket tett a tanár nevében magáról és megjelenéséről?

Hogyan ért véget ez a beszélgetés mindkettőjük számára?

2. "A történet a csomaggal" újramondása

Kérdések a beszélgetéshez:

Miért döntött úgy a tanárnő, hogy feladja a csomagot, milyen szándékai voltak, mit jelent ez?

Miért nem sikerült a tanár terve?

2. Szervezi az információcserét

1. Olvassa el a szöveget, keressen választ a kérdésekre, emelje ki a szükséges információkat, húzza alá a kulcsszavakat

2. Válaszolj a tanár kérdéseire, hallgasd meg az elvtársak válaszait

3. Válaszoljon a tanár kérdéseire, vonjon le következtetéseket

Lidia Mikhailovna bölcs és kedves tanárként viselkedett.

Tishkin árulóként, gyávaként viselkedett.

Nem valószínű, hogy barátról van szó.A fiú leginkább attól félt, hogy kirúgják az iskolából, és szégyenben visszatér a faluba.

A fiú gondolataiban egy uralkodó és egy dühös igazgató képét képzelte el, akik oda-vissza járkálnak. Az ábrázolások tárgyilagosak, mivel alapulnak valós esetek az iskolai életből.

Figyelmes hozzáállás a tanulóhoz. egyenesség. aggódik a tanuló sorsa miatt.

A fiú szégyenérzetet, kétségbeesést tapasztalt, miközben nem mutatott gyávaságot, hanem egyenesen a szerencsejátékról beszélt.

Kognitív UUD:

az olvasott szövegből kivonni a szükséges információkat, strukturálni az ismereteket

Kommunikatív UUD:

párbeszédet folytatni, gondolatait kellő teljességgel és pontossággal kifejezni

Tárgy UUD:

megfelelő használni a beszédében irodalmi kifejezések

III. Gyakorlati szakasz.

Idő 15 perc.

Biztosítani kell a tudás értelmes asszimilációját és megszilárdítását

1. Csoportos munka. (a "The Freeze Game" epizód alapján)

1. csoport - válaszoljon a kérdésre: „Miért döntött úgy Lidia Mikhailovna, hogy a tanítványával játszik?”

2. csoport - válaszoljon a kérdésre: „A tanár és a diák milyen jellemvonásai tárulnak fel ebben az epizódban? Szerinted ez az epizód kulcsfontosságú, miért?

3. csoport - válaszoljon a kérdésre: „követett-e el pedagógiai bűncselekményt a tanár? Igaza van az igazgatónak?

Hogy hogyan végződött ez a történet, azt már tudjuk. A rendezőnek formailag igaza van: Lidia Mihajlovna egyfajta pedagógiai bűntényt követett el, pénzes játékba bevonva egy diákot. És emlékezzünk még egyszer, miért tette?

És ez igazolja is. Feláldozza magát tanítványáért. És ez már nem bűncselekmény – hanem bravúr. Egyetértesz ezzel? Fejezd ki a véleményed.

És ezt miért nem akarta megérteni a rendező?

De Raszputyin a rendezőről beszélve megemlíti, hogy harcolt. Miért?

2. Általános kérdéseket tesz fel.

Mivel Raszputyin élete egy részét írja le, szerinted a főszereplő tanára, Lidia Mihajlovna kitalált karakter?

Valójában Lydia Mikhailovnának van egy prototípusa.

Molokova Lidia Mikhailovna - Valentin Grigorievich francia tanára. A műben róla nevezték el. Amikor 1973-ban megjelent a történet, azonnal felismerte magát benne, megtalálta Valentin Grigorjevicset, és többször találkozott vele. 2011-ben elhunyt.

Raszputyin így vall róla: „Lídia Mihajlovna, ahogy a történetben is, mindig meglepetést és áhítatot keltett bennem... Magasztos, szinte földöntúli lénynek tűnt számomra... Még mindig fiatal, friss diák volt. ne gondolj arra, hogy saját példájával nevel, de a számára magától értetődő tettek lettek számunkra a legfontosabb tanulságok. A kedvesség leckéi. ”Lídia Mihajlovnát elbocsátották. Hazájába ment.- Mit mondott a búcsúzó fiúnak?- Mit gondol, miben látta a hibáját?

Miért küldte Lidia Mikhailovna a második csomagot a fiúnak?

Milyen szerepet játszott Lydia Mikhailovna a fiú életében?

Minden csoport átgondolja a választ a kérdésére, kiválaszt egy előadót.

Válaszokat megfogalmazni. (csoportonként egy tanuló)

Minta tanulói válaszok.

1. Lidia Mikhailovna úgy döntött, hogy játszik a tanítványával, mert nem tudta, hogyan segíthetne, mert a fiú visszautasította a vacsorát és a csomagot. A tanár nem akarta, hogy a fiú az utcán játsszon, és megverve jöjjön az iskolába.

2. Ezt az epizódot tartjuk kulcsfontosságúnak, hiszen a szerző a legvilágosabban mutatja meg a tanárnő jellemvonásait, azt a spontaneitást, hogy „ő maga sem volt távol ekkortól”.

Formális szempontból Lydia Mikhailovna cselekedete bűncselekmény - hogy diákját pénzért bevonja a játékba, de ha ismeri tettének indítékait, akkor teljesen ellentétes vélemény alakul ki erről.

(Az éhségtől, szégyentől, veréstől, utcai szerencsejátéktól megkímélve.)

Kifejtik véleményüket.

(lélekszívű ember)

(Talán azért, hogy ne ítéljük el szigorúan ezt az embert. Hiszen a háború ilyenné tehette)

(Valószínűleg Lydia Mikhailovna nem teljesen kitalált karakter. Talán van egy prototípusa, egy prototípusa.)

„Itt én vagyok a hibás ...” Lidia Mikhailovna bűnösségét látta abban a tényben, hogy elbocsátották, mert saját kezdeményezésére pénzes játékba kezdett egy diákkal.

(Mivel a narrátor soha nem látott almát).

Lidia Mihajlovna francia tanárnő kedves volt és nagylelkű ember. Segített a nehéz élethelyzetekben lévő gyerekeknek, segített, amiben tudott.
Amikor megtudta, hogy tanítványa szerencsejátékot játszik, nem sértegette vagy becsmérelte, hanem megpróbálta kitalálni, mi késztette erre a fiút. Lidia Mikhailovna felismerte, hogy a gyermek egyedül él, és még fillérekből is, minden lehetséges módon segíteni kezdett neki. Meghívta otthonába francia leckékre. De egy idő után a tanár meghívta a fiút "fal" játékra, ami nagyon meglepte. A fiú kényelmesen és otthonosan érezte magát Lidia Mikhailovna körül, ő lett a támasza nehéz életében.
Amikor az igazgató tudomást szerzett az akkoriban tiltott szerencsejátékról, elbocsátotta a tanárt, de Lidia Mikhailovna bátran és nemesen viselkedett, magára vállalt minden felelősséget, és lehetőséget adott a fiúnak a továbbtanulásra. A tanárnő hazájába ment a Kubanba. Télen pedig küldött a fiúnak egy csomagot piros almával, amit a gyerek csak képeken látott. Nagyon nemesnek és kedvesnek tartom a tanár ilyen cselekedetét. Segített a gyermeknek jól érezni magát ebben a kegyetlen és kemény világban.

Lydia Mikhailovna óriási szerepet játszott egy fiú életében, aki tanulni érkezett a városba. Sikerült nemcsak a tárgya iránti szeretetet, minden új tudás iránti vágyat kelteni benne, hanem mindent megtett annak érdekében, hogy a fiú túlélje a háború utáni éhes években. Amikor megtudta, hogy az állandó éhség érzése készteti arra, hogy pénzért játsszon, a tanár nem szidta és az igazgatóhoz hurcolta, hanem másként kezdett el viselkedni: összeszedte a csomagot a fiúnak, majd elhatározta, hogy „falat játszik” játék” vele, hogy őszintén nyerjen, egy fillért is tudott tejet venni.Csodáltam Lidia Mikhailovna elhivatottságát, érzékenységét és kedvességét, aki feláldozta hírnevét és jövedelmező munkahelyét egy diák életéért. Biztos vagyok benne, hogy a fiú képes volt értékelni a tanár cselekedetét, és levonni a helyes következtetést arról, hogy mik a legmagasabb értékek az életben, és mire kell törekedni.

Kognitív UUD:

Elemezni, következtetéseket levonni

Kommunikatív UUD:

kellő teljességgel és pontossággal fejezzék ki gondolataikat, megfelelően tükrözzék érzéseiket, gondolataikat beszédnyilatkozatban

IV. Házi feladat

Idő 4 perc.

tudás megszilárdítása

Feladatot ad egy esszé megírására „A tanár az életemben”, „Levél az iskola igazgatójának”, „Jó tanár. Milyen ő?”, „Kedvenc tanárom”

Írj egy esszé-indoklást

Kognitív UUD:

különböző műfajú szövegeket komponálni,

Személyes UUD:

fejezze ki érzéseit a történet szereplői iránt

V. Reflektív-értékelő szakasz

Idő 6 perc.

A tevékenység folyamatának és eredményének megértése

1. Felajánlja a tanórai cél elérésének tényének értékelését: minden kérdésre válaszoltak-e.

Tehát, srácok, a "Francia leckék" történet elemzése után arra a következtetésre juthatunk, hogy Lydia Mikhailovna kinyitotta a fiút új világ, egy másik életet mutatott be, ahol az emberek megbízhatnak egymásban, támogathatnak és segíthetnek, megoszthatják a gyászt, enyhíthetik a magányt. A fiú felismerte a "piros almát", amiről álmában sem számított. Most megtanulta, hogy nincs egyedül, van a világon kedvesség, válaszkészség, szeretet. Ezek spirituális értékek.

A "francia leckék" a "kedvesség leckéinek" bizonyulnak - Raszputyin történetében a "kedvesség törvényeiről" beszél: igaz jó nem igényel jutalmat, nem törekszik közvetlen megtérülésre, érdektelen; a jónak megvan a képessége, hogy elterjedjen, emberről emberre terjedjen, és visszatérjen ahhoz, akitől származott.

1. Mérje fel a cél elérésének mértékét, határozza meg az új kérdések körét.

Szabályozási UUD:

jelezze a további intézkedések szükségességét

Kommunikatív UUD:

megfelelően tükrözzék érzéseiket, gondolataikat egy beszédnyilatkozatban